[R] Hawker Hurricane - bohater Bitwy o Anglię

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

[R] Hawker Hurricane - bohater Bitwy o Anglię

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Witam!

Bedzie to krótka retrospekcja z budowy modelu Hawker Hurricane, który ukazał się nakładem wydawnictwa Andrzej Haliński w roku 2002. Model przedstawia samolot, którym latał Witold Urbanowicz w lecie 1940 roku, czyli w najgorętszym okresie zmagań powietrznych nad niebem Wielkiej Brytanii. Jak wspomniałem wcześniej jest to retrospekcja, ponieważ model powstawał w latach 2006-2007, czyli około 13 lat temu. Był to wtedy mój pierwszy model na dość zaawansowanym poziomie i mimo upływu lat, budzi jeszcze zainteresowanie wśród wielu osób, zdobywając laury różnych konkursów modelarskich. Na przestrzeni czasu był on pokazywany na wielu imprezach, także większość z Was zna go doskonale. Jednak tym razem ma okazję zobaczyć, co dokładnie kryje się w środku. Wcześniej zdjęcia nie były publikowane na forach modelarskich, ze względu na to, że miały pokazać się w formie relacji w pewnym poradniku modelarskim. Jednak słuch o wydawnictwie zaginał, także postanowiłem, że szkoda chować ten materiał i należy go przedstawić szerszemu gronu. Wróćmy więc do relacji właściwiej.

RELACJA

Latem 1940 roku, gdy niemiecka operacja o kryptonimie Lew morski trwała w najlepsze, a angielscy piloci dzielnie, lecz z wielkim trudem i ogromnymi stratami własnymi bronili brytyjskiego nieba, grupa polskich pilotów wciąż przechodziła kolejne szkolenia przystosowujące do angielskich procedur lotniczych. Rozmaite obawy angielskich władz w wykorzystaniu doświadczenia bojowego polskich lotników, zdobytego w wojnie obronnej we wrześniu 1939 i później w kampanii francuskiej, okazały się sporym błędem dowództwa Royal Air Force. Polscy lotnicy z dywizjonu 303 wkrótce sami dowiedli swojej wartości bojowej podczas lotu ćwiczebnego 30 sierpnia 1940, gdy nie zważając na radiowe komendy angielskiego squadron leadera podjęli walkę z przypadkowo napotkanymi samolotami niemieckimi. Po tym wydarzeniu zostali uznani za pełnowartościowych pilotów i włączeni do działań bojowych w szczytowym okresie Bitwy o Anglię. Dowiedli swojej przydatności poprzez zestrzelenie 126 samolotów Luftwaffe (suma zestrzeleń oficjalnie przyznana dywizjonowi w czasie wojny) co stawiało go na pierwszym miejscu wśród wszystkich dywizjonów myśliwskich biorących udział w tej bitwie. W grupie Polaków walczących na brytyjskim niebie w tamtym okresie wyróżnił się w szczególny sposób latający na Hawker Hurricane RF-E Witold Urbanowicz. To właśnie jego dokonania skłoniły mnie do zbudowania modelu w taki sposób, by jak najbardziej przypominał replikę tego samolotu, a przez swoją pracę chciałem oddać hołd słynnemu polskiemu pilotowi myśliwskiemu II w. św.

W zaprezentowanej na portalu relacji skupię się na zagadnieniach waloryzacji modelu, gdyż to właśnie uważam za najciekawsze z całego procesu budowy tej minirepliki. Pracę rozpocząłem na długo przed właściwym klejeniem modelu, poprzez zbieranie materiałów, rozplanowanie budowy i zapoznanie się z konstrukcją samolotu. Zajęło mi to około pół roku. Do budowy wybrałem model wydawnictwa Haliński w skali 1:33, jest to jedyny model w malowaniu samolotu z Northolt, na którym latał Urbanowicz, w dodatku, gdy powstał pomysł budowy modelu, było to najlepsze opracowanie Hurricane’a.

Podczas budowy korzystałem z planów zawartych w zeszycie Klub 1:72 Skrzydlatej Polski, odpowiednio przeskalowanych do interesującej mnie podziałki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W następnej kolejności należało wykonać centropłat. Na nim opierała się kratownica, więc oba te elementy musiały być ze sobą idealnie spasowane. Dzięki temu model utrzymał symetrie i ogólną sylwetkę samolotu. Wraz z centropłatem wykonałem wnękę podwozia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: [R] Hawker Hurricane - bohater Bitwy o Anglię

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Po zbudowaniu elementów nośnych przyszła pora na budowę całego oprzyrządowania. Ważna była kolejność budowy poszczególnych podzespołów i ich montażu na kratownicy. Dokładnie przemyślałem cały proces i musiałem ściśle trzymać się ustalonego planu. W przeciwnym wypadku zainstalowanie niektórych elementów byłoby bardzo utrudnione, a często wręcz niemożliwe. Przy planowaniu tego etapu budowy posiłkowałem się stroną internatową grupy ludzi zajmujących się odrestaurowaniem Hurricane’ów www.hawker-restorations-ltd.co.uk i starałem się budować swój model w tej samej kolejności, jak oni prawdziwy samolot. Jako pierwsze wykonałem cały zespół sterowania, czyli orczyk i drążek sterowy wraz z mechanizmami ruchu cięgien.

Te same elementy już po wstępnym malowaniu farbą RAF Interior Green (Pactra)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Fotel

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: [R] Hawker Hurricane - bohater Bitwy o Anglię

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Na tym etapie byłem gotowy do dalszych prac nad wnętrzem kadłuba. Zająłem się wyposażeniem kabiny pilota, starając się umieścić wszystkie wskaźniki i przyrządy pokładowe oraz elementy instalacji, w które był wyposażony Hawker Hurricane MK.I.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Aby móc dalej wyposażać kratownicę, musiałem umieścić ją we wręgach niezbędnych do budowy kartonowego modelu. Etap ten był szczególnie ważny, gdyż podobnie jak w przypadku budowy kratownicy i centropłata, jego powodzenie gwarantowało poprawną sylwetkę modelu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: [R] Hawker Hurricane - bohater Bitwy o Anglię

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Mając już część ożebrowania modelu dopasowaną do kratownicy kadłuba, zabrałem się za dalsze wyposażanie kabiny pilota i wykonanie instalacji chłodzącej silnika. Zrobiłem również tablicę przyrządów, cięgna sterów z żyłki i fotel pilota wraz z mechanizmem regulacji jego wysokości.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: [R] Hawker Hurricane - bohater Bitwy o Anglię

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Kolejnym etapem budowy było wykonanie szkieletowej konstrukcji garbu za głową pilota, instalacji tlenowej, radiowej oraz elektrycznej. Jak widać po tych operacjach zaczęło się robić ciasno w kadłubie, jednak nie wszystko jeszcze zostało umieszczone na swoim miejscu. Nadszedł czas na zrobienie ręcznej pompy instalacji hydraulicznej, wykonanie zbiornika płynu do spryskiwacza wiatrochronu wraz z pompą, pasów pilota oraz reszty drobnych podzespołów niezbędnych do sprawnego działania samolotu i kilku innych części.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: [R] Hawker Hurricane - bohater Bitwy o Anglię

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Były to już ostatnie detale wyposażenia kadłuba, można było zatem rozpocząć budowę podłużnic, na których naciągane było płótno tak charakterystyczne dla Hurricane’a. Całość wykonałem z tektury z pudełka, która kolorem bardzo przypominała drewno. Początkowo pociąłem całość na paski zbliżone w skali do tych prawdziwych i wklejałem je pojedynczo pomiędzy wręgi kadłuba. Starałem się zachować ilość odpowiadającą prawdziwym podłużnicom w samolocie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: [R] Hawker Hurricane - bohater Bitwy o Anglię

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

W ten sposób zakończyłem budowę wnętrza kadłuba, a kolejnym etapem było uzbrajanie skrzydeł. Korzystając z wcześniej wspomnianych planów, wykonałem luk na karabiny maszynowe i fragment głównego dźwigara nośnego, który będzie widoczny przez otwór eksploatacyjny w poszyciu skrzydła.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Całość została pomalowana na kolor Alluminum

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A jako ostatnie zostały wykonane magazynki, karabiny maszynowe i instalacja pneumatyczna

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W dalszym etapie budowy modelu zwaloryzowałem podwozie, jednak nie mam dokumentacji zdjęciowej. Reszta modelu została wykonana zgodnie z zaleceniami autora projektu. Obecnie nie mam galerii gotowego modelu i uzupełnię to przy najbliższej możliwej okazji, tak aby cały wątek był kompletny.

Jak widać na powyższych zdjęciach, waloryzowane elementy były wykonane bez żadnych Wash'y i innych tego typu współczesnych technik modelarskich. W związku z czym, jak na dzisiejsze standardy, jakość wykonania nie jest porywająca. Ale to chyba normalne, że patrzymy na własne dawne modele bardziej krytycznym okiem.

Pozdrawiam i dziękuję za uczestniczenie w tej szybkiej retrospekcji.
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: [R] Hawker Hurricane - bohater Bitwy o Anglię

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Witam w ostatniej odsłonie relacji.

Podobnie jak w przypadku Spitfire Mk.Ia, tak i tutaj postanowiłem wreszcie zrobić zdjęcia gotowego modelu. Dzisiaj przypada 80 rocznica najważniejszego dnia Bitwy o Anglię. 15 września 1940 roku to dzień najcięższych nalotów na Londyn. Po tym dniu Niemcy odpuścili na czas nieokreślony operację "Lew morski". Okrągłą rocznicę tych wydarzeń, chciałbym uczcić galerią modelu samolotu, który brał udział w tych walkach. Dodatkowo jest to maszyna, na której latał Witold Urbanowicz w tych dniach. Powoduje to, że darzę ogromnym sentymentem ten model.

Sam model został skończony 12 lat temu. W tej symbolicznej i skromnej galerii widać, że odbiega on poziomem wykonania od modeli, które robię obecnie. Szczególnie jeżeli chodzi o kształtowanie poszycia zewnętrznego, łączenie segmentów i retusz. Nie mniej przez wiele lat został on nagrodzony wielokrotnie na wystawach i konkursach, i jest obecnie moim najbardziej utytułowanym modelem. Jest to bardzo miłe, że po tylu latach od zakończenia jego budowy, nadal przykuwa uwagę oglądających.

Żałuję tym samym, że ten samolot nie doczekał się dobrego opracowania na poziomie ostatnich wypustów od AH. Również w plastiku w skali 1/32 nie ma on godnej miniatury. Jeżeli jednak kiedyś zostanie wypuszczony jego następca, na pewno znajdzie się u mnie na warsztacie.

Zapraszam zatem do krótkiej galerii, która zakończy ten wątek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dziękuję i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2146
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

Re: [R] Hawker Hurricane - bohater Bitwy o Anglię

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Super!!!
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 864
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Re: [R] Hawker Hurricane - bohater Bitwy o Anglię

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Zajefajny, super jest go w końcu zobaczyć tak od początku do końca. Ten model to taka Twoja "kapsuła czasu"...
ODPOWIEDZ