[G/R] OPEL BLITZ z GPM skala 1:25

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

sławomir kromer
Posty: 747
Rejestracja: wt maja 25 2010, 18:42
Lokalizacja: Pabianice
x 240

[G/R] OPEL BLITZ z GPM skala 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: sławomir kromer »

Witam
Dałem się namówić na model na kółkach . Będzie to OPEL BLITZ ambulans . Robie ze skanów bo i tak będzie malowany
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Do następnego spotkania
Sławek
Ostatnio zmieniony sob gru 11 2021, 15:30 przez sławomir kromer, łącznie zmieniany 2 razy.
sławomir kromer
Posty: 747
Rejestracja: wt maja 25 2010, 18:42
Lokalizacja: Pabianice
x 240

Re: [R] OPEL BLITZ z GPM skala 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: sławomir kromer »

Witam
Udało się trochę ulepić
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
do następnego spotkania
Sławek
Piter73
Posty: 26
Rejestracja: wt gru 31 2019, 11:50

Re: [R] OPEL BLITZ z GPM skala 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piter73 »

To jest model stary ale i tak efektowny zwłaszcza ambulans. Co prawda krecha gruba ale ogólna grafika gites. Natomiast poległem na nim bo tam jest parę niejasności na i niedokładności, mimo że wydaje się banalny. Chcę się znowu za niego wziąć od nowa, ale trzeba go robić niezgodnie z kolejnością podaną w instrukcji. Znaczy najpierw zrobić ramę co istotne bez resorów. Potem szoferkę i budę, koła I dopiero to wszystko poprzymierzać , po czym dopiero ustalić wygięcie resorów i umiejscowienie mocowania resorów. Bo jak się skorzysta z pól mocowania podanych na ramie to wygięcie resorów zwłaszcza tylnych wyjdzie za wysokie i samo umiejscowienie kół we wnękach tez wyjdzie niedobrze.
sławomir kromer
Posty: 747
Rejestracja: wt maja 25 2010, 18:42
Lokalizacja: Pabianice
x 240

Re: [R] OPEL BLITZ z GPM skala 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: sławomir kromer »

Witam
Trochę utrudniłem sobie lepienie . Postanowiłem że będzie podniesiona maska i pokazany silnik . Zastanawiam się czy silnik z Opla wydanego przez Modelik nie będzie pasował . Zmieniłem dach bo ten z wycinanki mi trochę nie pasował - wygląd
Mam prośbę jeśli ktoś posiada wycinankę z modelika i może podesłać skan arkusza z elementami silnika to będe zobowiązany (mogą być w wersji elektronicznej)

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

do następnego spotkania Sławek
sławomir kromer
Posty: 747
Rejestracja: wt maja 25 2010, 18:42
Lokalizacja: Pabianice
x 240

Re: [R] OPEL BLITZ z GPM skala 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: sławomir kromer »

Witam
Bardzo szybko dostałem skan elementów silnika ( wielkie dzięki ) więc trzeba lepić . Po ulepieniu bryły silnika i przymiarce od ramy stwierdziłem że muszę postawić ramę na koła . Koła ulepiłem jednak nie jestem zadowolony z ich konstrukcji - będe lepił nowe

ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazek

do następnego spotkania
Sławek
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3232
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 101

Re: [R] OPEL BLITZ z GPM skala 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

sławomir kromer pisze:Koła ulepiłem jednak nie jestem zadowolony z ich konstrukcji - będe lepił nowe
Czy pisząc "konstrukcji" masz na myśli to z jakich elementów się składa takie koło ?

Czy te koła są sklejone wg projektu modelu i będziesz je robił od nowa po swojemu czy chodzi jednak tylko o to, że być może boki opon niezbyt wybrzuszone wyszły i ponownie skleisz to co było w "wycinance" ?
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
sławomir kromer
Posty: 747
Rejestracja: wt maja 25 2010, 18:42
Lokalizacja: Pabianice
x 240

Re: [R] OPEL BLITZ z GPM skala 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: sławomir kromer »

Chyba żle napisałem. Chodzi mi o sposób klejenia kół w wycinance . Rysunki według mnie sugerują że na przedniej osi koła są trochę inne jak na tylnej zwłaszcza wewnętrzne . W praktyce chyba wszystkie były jednakowe bo nie było sensu mieć zapas na przód i tył . Jak ulepie nowe koła to chyba się wyjaśni dokładnie
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3232
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 101

Re: [R] OPEL BLITZ z GPM skala 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

sławomir kromer pisze:W praktyce chyba wszystkie były jednakowe bo nie było sensu mieć zapas na przód i tył
Czy chodzi o koła czy może o opony ?

Koła tylne są zdwojone i mają inną piastę niż pojedyncze przednie. W przednich był jeszcze zamontowany jakoś mechanizm skrętu kół czego nie było w tylnych, które z kolei były połączone z mechanizmem różnicowym przenoszącym napęd. Były też wersje Blitza z napędem na cztery koła ale te wojennej produkcji miały raczej napęd tylko na tylną os. Tyle wymądrzania się na podstawie zapisu w Wikipedii gdzie jeszcze wyczytałem, że wojskowe wersje tego samochodu miały 8 otworów ulgowych w felgach a cywilne 6, choć z czasem wojsko rekwirowało cywilom ich pojazdy. Model GPM-u ma tych otworów 6 więc to wg tego opisu jest wersja cywilna, tylko czy produkowano cywilne ambulanse ? Nie wiem, nie mam czasu na zgłębianie tematu a sam model leży w jednej z moich szaf ale raczej nie doczeka się sklejenia choć nigdy nie mów nigdy jak to mówią. :D
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
sławomir kromer
Posty: 747
Rejestracja: wt maja 25 2010, 18:42
Lokalizacja: Pabianice
x 240

Re: [R] OPEL BLITZ z GPM skala 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: sławomir kromer »

Witam
W wycinance pokazano jak skleić koła
Obrazek
z mojej wiedzy wynika że powinny wyglądać trochę inaczej
Obrazek
Ulepiłem nowe i zamocowałem na osiach a osie przymocowałem do ramy
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
do następnego spotkania
Sławek
sławomir kromer
Posty: 747
Rejestracja: wt maja 25 2010, 18:42
Lokalizacja: Pabianice
x 240

Re: [R] OPEL BLITZ z GPM skala 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: sławomir kromer »

Witam
Udało się ulepić coś podobnego do silnik

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
trzeba będzie jakoś wpasować w rame
do następnego spotkania
Sławek
ODPOWIEDZ