[Dyskusja] Grubość drutu vs skala modelu*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

Igorek
Posty: 1
Rejestracja: ndz mar 07 2004, 13:44

[Dyskusja] Grubość drutu vs skala modelu*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Igorek »

Nosze się z zamiarem wykonania relingów do mojego ORP Ślązaka ale niemam pojęcia jak zmierzyć grubość drutu, tak aby był zgodny ze skala. :( Czy ktoś wie jak to zrobic ?
Awatar użytkownika
Kinio
Posty: 123
Rejestracja: śr mar 26 2003, 0:31
Lokalizacja: Szczecinek/Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kinio »

Suwmiarką? Mikrometrem? Na oko?
Awatar użytkownika
Frytek
Posty: 252
Rejestracja: pt maja 02 2003, 14:39
Lokalizacja: Kielce

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Frytek »

Igorek - widać bardzo chcesz być dokładny. Ja nie jestem w stanie określić , jaka powinna być grubość drutu - są na naszym forum specjaliści - Jeta , Vivit , ... oni może pomogą ?
Ja zawsze używam relingów fototrawionych...:)
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

Re: [pytanie] Grubość drutu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Igorek pisze:Nosze się z zamiarem wykonania relingów do mojego ORP Ślązaka ale niemam pojęcia jak zmierzuć grubość drutu tak aby był zgodny ze skala. :( Czy ktoś wie jak to zrobic ?
Nie wiem czy nadążam za tobą, ale czy chodzi ci o to że nie znasz grubości relingów w oryginale ? Drut zmierzysz suwmiarką najdokładniej, a nad metodą mierzenia "na oko" nawet się nie zastanawiaj - bo jak widzę niektórzy ją stosują i wtedy efekty są mizerne.
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Najdokładniejsze są chyba raczej śruba mikrometryczna oraz mikroskop bądź bardzo silna lupa (mam taką 30x z narysowaną podziałką 0,1mm).

Ale na oko przy normalnym liniałku też da radę z grubsza ocenić...
Awatar użytkownika
Poste
Posty: 113
Rejestracja: sob sty 31 2004, 1:13
Lokalizacja: Radom City

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poste »

Zakładając że oryginalny wymiar relingu ma 40 mm średnicy to wystarczy podzielić to przez skalę modelu np. 200 , 100 lub 50 itp. i wyjdzie ci grubość drutu.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jeta
Posty: 980
Rejestracja: ndz mar 02 2003, 13:12
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jeta »

Patrząc na poniższą fotkę widać że ORP Ślązak miał nietypowe relingi.

Obrazek

Słupki były wyraźnie grubsze a rury poziome wszystkie cienkie, bez grubej rury poręczowej. Jeżeli twój model jest w skali 1:200 to na słupki sugeruję drut o grubości 0,3 - 0,4mm a na rury poziome 0,1 - 0,2mm. Zwróć uwagę że reling ma trzy rury poziome ale rozmieszczone niesymetrycznie. Odstęp między górną i następną jest jakby większy od kolejnych odstępów. Trochę jestem tym zaskoczony ale zdjęcie nie kłamie.
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Ciekawe, a ma ktoś może wyraźniejsze zdjęcie?

Nie jestem ekspertem, ale mam wrażenie, że historyczne okręty wojenne miały właśnie relingi nie z rurową poręczą, lecz ze stalówkami przewleczonymi przez rurowe słupki... Spójrzcie, jak jest na Błyskawicy:

Obrazek

Ściągacz i stalówka, średnica na oko 1-1,5 cm. To w 1:200 daje 0,05-0,075 mm.
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Swinger pisze:Nie jestem ekspertem, ale mam wrażenie, że historyczne okręty wojenne miały właśnie relingi nie z rurową poręczą, lecz ze stalówkami przewleczonymi przez rurowe słupki
Oczywiście, tylko jak to zrobić w skali 1:200 ? :D
Awatar użytkownika
Jeta
Posty: 980
Rejestracja: ndz mar 02 2003, 13:12
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jeta »

Swinger pisze:Nie jestem ekspertem, ale mam wrażenie, że historyczne okręty wojenne miały właśnie relingi nie z rurową poręczą....
Łukaszu też nie jestem ekspertem od okrętów wojennych, ale mam wrażenie że powtarzasz dokładnie to co napisałem. Moje zdziwienie dotyczyło nierównego rozstawu linek poziomych.... :)
A tak nawiasem mówiąc to rodzajów relingów na okrętach wojennych było i jest bardzo dużo. W każdym przypadku trzeba niestety sięgać do fotek konkretnego okrętu.
ODPOWIEDZ