*[Relacja/Okręt] ORP Burza - MM 12/1984

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kopajt
Posty: 548
Rejestracja: wt mar 30 2004, 20:21
Lokalizacja: Radom

*[Relacja/Okręt] ORP Burza - MM 12/1984

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kopajt »

Witam wszystkich...
Jest to moja pierwsza relacja z budowy mojego drugiego okrętu który popełniłem w moim jakże ciekawym życiu ;)
Dość tej skromności ;)
Wiem, że poziomem wykonania będzie odbiegać od poziomu takich mistrzów okrętowych jak Saburo, Bundy i Vivit... nie wspominając o mistrzach żaglowców... ale to inna bajka. Lecz nie zniechęcony walkami z własnym sumieniem zwyciężyła wola "pokazania się" więc takim oto sposobem zaczynam pokazywanie mojego dzieła :)
Kilka słów o modelu... jest to model z 1984 roku, więc proszę się nie dziwić, że jest trochę ubogi w szczegóły, nie to co współczesne opracowania (nie licząc ostatniej Burzy z MM o której to można było się naczytać wielu złych rzeczy).
Narzędzia które używam:
- Nożyk Olfa AK-3
- Klej BCG
- moje dwie rączki :)
Sposób wycinania elementów - w tym przypadku szkieletu, bo tyle na razie mam zrobione - metoda laserowa Vivita (przy cięciu długich prostych) oraz metoda "na dzięcioła" nieodżałowanego wujka Andrzeja.
ufff. się rozpisałem... w takim razie juz przestaję i zapraszam na pokaz tego co zrobiłem dotychczas.
W miarę postępu prac będę zamieszczał kolejne zdjęcia.

ps. model sklejany jest bez żadnego wsparcia monografiami, zdjęciami i tym podobnymi rzeczami z prostego względu - nie mam takowych :)
sklejam go takim jakim jest rozrysowany w wycinance.
Najlepsze modele dopiero przed nami :)
w produkcji: Endurance (Interstellar)
KMH "Sokół" Radom
Awatar użytkownika
kopajt
Posty: 548
Rejestracja: wt mar 30 2004, 20:21
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kopajt »

Nie mam materiałów żeby ją zrobić w skali 1:100, ale to nic straconego :)
mam jeszcze 4 sztuki tego modelu, więc jeśli 1:200 wyjdzie ładnie to zacznę zbierać materiały i kto wie... może kiedyś popełnię ją w skali 1:100 ?

Co do pasowania części...
może trafiłem na jakiś trefny egzemplarz, ale ten pokład który jest przyklejony musiałem skracać o jakieś 2 mm, wręgi które są pod pokładem są niższe niż podłużnica (wszystkie części szkieletu wycinałem pośrodku linii).
Niedługo zacznę obklejanie poszyciem - zobaczymy jak wyjdzie wtedy pasowanie części :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony czw paź 27 2005, 14:37 przez kopajt, łącznie zmieniany 2 razy.
Najlepsze modele dopiero przed nami :)
w produkcji: Endurance (Interstellar)
KMH "Sokół" Radom
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

Re: ORP Burza - MM 12/1984 - relacja z budowy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Jeżeli chodzi o BCG... Używasz go do wszystkiego? Mi od BCG puchnie karton (przy Ju 88 po posmarowaniu raczej cienką warstwą BCG zwiększyła mi się lekko średnica segmentu kadłuba - po wyschnięciu było OK, ale jednak chwyciłem za budasia, bo mogło się krzywo przez to skleić). Nie kleję BCG większych części - może po prostu nie potrafię go właściwie użyć.
Awatar użytkownika
amenthop
Posty: 8
Rejestracja: sob maja 15 2004, 18:02
Lokalizacja: Krakow

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: amenthop »

kopajt pisze:Co do pasowania części...
może trafiłem na jakiś trefny egzemplarz, ale ten pokład który jest przyklejony musiałem skracać o jakieś 2 mm, wręgi które są pod pokładem są niższe niż podłużnica (wszystkie części szkieletu wycinałem pośrodku linii)
Nie to nie jest trefny egzemplarz ja tez musialem skrocic poklad o 2 mm...

Zycze powodzenia w klejeniu tego modelu :cool:
_____________________________

w hangarze: Vought SBU2 "Vindicator"
Awatar użytkownika
kopajt
Posty: 548
Rejestracja: wt mar 30 2004, 20:21
Lokalizacja: Radom

Re: ORP Burza - MM 12/1984 - relacja z budowy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kopajt »

Swinger pisze:Jeżeli chodzi o BCG... Używasz go do wszystkiego?
Nie. Cały szkielet i część pokładu (miał być podklejony) podkleiłem Butaprenem-A. Zapomniałem tego napisać :)
Ostatnio zmieniony wt paź 18 2005, 9:29 przez kopajt, łącznie zmieniany 1 raz.
Najlepsze modele dopiero przed nami :)
w produkcji: Endurance (Interstellar)
KMH "Sokół" Radom
Awatar użytkownika
kopajt
Posty: 548
Rejestracja: wt mar 30 2004, 20:21
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kopajt »

Właśnie zaczynam obklejać dno okrętu.
Jako że ma kolor dość kontrowersyjny (dla mnie) - ciemny pomarańczowy, a przez to bardzo ciekawy - nie bedę go szpachlował :)
Do retuszu krawędzi i nawet malowania większych obszarów dna idealna jest Pastela olejna Pentela nr 10 - Vermilion (z zestawu 36 kolorowego)
kleję BCG na oklejki (tak jak to przewidział projektant) - ale od razu skucha... trzeba wycinać szersze części...
długość jest ok, ale szerokoscią są za krótkie.
Zdjęcia w najbliższej przyszłości (jak okleję całe dno).
Aparat mam w pracy, więc to co chcę sfotografować muszę zabrać do firmy :)

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw paź 27 2005, 14:39 przez kopajt, łącznie zmieniany 2 razy.
Najlepsze modele dopiero przed nami :)
w produkcji: Endurance (Interstellar)
KMH "Sokół" Radom
Awatar użytkownika
kopajt
Posty: 548
Rejestracja: wt mar 30 2004, 20:21
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kopajt »

Zgodnie z obietnicą pokazuję zdjęcia Burzy tak jak teraz wygląda.
Całe dno już przyklejone... i teraz mam zagwozdkę...
czy robić ją tak jak jest w wycinance, czy dodawać swoje rzeczy... mam ochotę zrobić bulaje i drabinki z drucików (ale nie wiem czy podołam) :)

W związku z tym mam pytanie... Co to jest Standard w modelach?
czy standardem w takim modelu jest zrobienie wszystkiego tak jak jest w opisie + retusz krawędzi?, czy juz retusz wychodzi poza standard ?

Chciałbym już zacząć robić burty, ale i tak muszę czekać na wybijak 3mm bo dopiero zamówiłem...
Zdjęcie jest troszkę "zbiorcze" bo nie ma sensu wstawiać 5, czy 6 zdjęć pokazujących tylko dno lub pokład. Całość zdjęć w większej rozdzielczości będzie na mojej stronie (jak ją w końcu skończę :))

Co do obklejania dna...
Wyciąłem pierwsze dwa elementy i połapałem się, że są za krótkie...
chodzi o to, że obklejając tak jak jest w opisie (na sklejki) - trzeba wyciąć szersze elementy o minimum 3 mm. Po długości (wzdłuż stępki) elementy można ciąć po linii.

To na razie tyle. Ciąg dalszy relacji prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.
Najlepsze modele dopiero przed nami :)
w produkcji: Endurance (Interstellar)
KMH "Sokół" Radom
Awatar użytkownika
kopajt
Posty: 548
Rejestracja: wt mar 30 2004, 20:21
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kopajt »

Ciąg dalszy relacji właśnie następuje:
Skuszony ładnie wyglądającymi bulajami w innych relacjach stwierdziłem że nie będę gorszy :) i zrobie sobie sam takie same (albo podobne) :)
Wczoraj wieczorem z tą myślą zasiadłem do mojego warsztatu pracy i po jakichś 2 godzinkach wyszło spod moich paluszków ;) takie coś jak na zdjęciu poniżej.
Obrazek

Jak na razie zrobiłem tylko jedną część dziobową gdzie bulaje mają 3 mm średnicy - w części rufowej są o 1 mm mniejsze :)
Bulaje wykonywałem tak jak opisał to Bundy w ABC - btw. dziękuję mu za ten opis. Okienka nie podklejałem folią, którą później miałem malować - z pracy przyniosłem sobie troszkę samoprzylepnej taśmy czarnej i podkleiłem nią. Mi się podoba :)
Za kilka dni następny etap budowy.
Ostatnio zmieniony czw paź 27 2005, 14:45 przez kopajt, łącznie zmieniany 2 razy.
Najlepsze modele dopiero przed nami :)
w produkcji: Endurance (Interstellar)
KMH "Sokół" Radom
Awatar użytkownika
kopajt
Posty: 548
Rejestracja: wt mar 30 2004, 20:21
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kopajt »

Ciąg dalszy...
jak że miałem troszkę więcej czasu, okleiłem szkielet w całości, dokładając drabinki na rufie - nie wiem jak wyglądały w rzeczywistości, bo nie mam na temat Burzy żadnych materiałów, lecz chciałem spróbować czy mi się uda je zrobic - mi się podobają :)

Zapraszam na zdjęcia
Ciąg dalszy z budowy jak zwykle niedługo...

Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony czw paź 27 2005, 14:48 przez kopajt, łącznie zmieniany 2 razy.
Najlepsze modele dopiero przed nami :)
w produkcji: Endurance (Interstellar)
KMH "Sokół" Radom
Awatar użytkownika
kopajt
Posty: 548
Rejestracja: wt mar 30 2004, 20:21
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kopajt »

Dalsze zdjęcia...
Zapomniałem jak zwykle groszówki dla skali, ale moge napisać, że szerokość szczebelków wynosi 2,5 mm

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw paź 27 2005, 14:52 przez kopajt, łącznie zmieniany 2 razy.
Najlepsze modele dopiero przed nami :)
w produkcji: Endurance (Interstellar)
KMH "Sokół" Radom
ODPOWIEDZ