Modele w butelkach- dużo nowych zdjęć! (update-23.08. 2005 )

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderator: kartonwork

ODPOWIEDZ
Machu

Modele w butelkach- dużo nowych zdjęć! (update-23.08. 2005 )

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Machu »

Wreszcie zrobiłem zdjęcia i mogę Wam pokazać, co robiłem przez ostatnie pół roku:

Miniaturka jachtu "White Sea" w butelce o pojemności 1 litra, wymiary modelu:
długość: 115 mm
wysokokość: 110 mm
szerokość: 19 mm
Obrazek
Obrazek
Obrazek

"Victory" po drobnych modyfikacjach ( pełniejsze ożaglowanie, itp ):
Obrazek
Obrazek
Obrazek

"Friends Good Will"- pływająca replika XVIII- wiecznej amerykańskiej jednostki, model w butelce o poj. 0,7 l, a jego wymiary to:
długość: 102 mm
wysokość: 78 mm
szerokość: 17 mm ( z rejami- 32 mm )
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

"Regina Maria Pia"- włoska opancerzona fregata z 1866 r., wymiary modelu w butelce o poj. 1 litra:
długość: 155 mm
wysokość: 67 mm
szerokość: 29 mm
Obrazek
Obrazek
Obrazek

HMS "Inflexible"- pierwszy brytyjski okręt z działami w wieżach o układzie diagonalnym, wymiary modelu ( równiez butelka 1 l ):
długość: 140 mm
wysokość: 66 mm
szerokość: 30 mm
Obrazek
Obrazek
Obrazek

"Humber Sloop" i "Humber Keel"- miniatury łodzi, używanych w XIX wieku na Tamizie, wymiary modeli:

Humbeer Sloop ( butelka 0,2 l ):
długość: 70 mm
wysokość: 65 mm
szerokość: 17 mm
Obrazek
Obrazek

Humber Keel ( butelka 0,35 l ):
długość: 79 mm
wysokość: 76 mm
szerokość: 19 mm ( z rejami- 40 mm )
Obrazek
Obrazek
Obrazek

To by było na tyle.........

Czekam na wszelkie opinie dotyczące modeli!
Ostatnio zmieniony wt sie 23 2005, 20:34 przez Machu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Roobert
Posty: 209
Rejestracja: wt lut 17 2004, 16:23
Lokalizacja: Resko
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roobert »

Jak ty żeś je tam wcisnął ;-) Szkoda, że nie ma stateczka we flaszce po Bolsie albo innym destylacie :D ;-) Całkiem fajne. Produkcją takich modeli zajmuje się jakaś firma, czy samemu je robisz?
Machu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Machu »

Modele robię od podstaw i wszystko wykonuję samodzielnie ( poza butelkami oczywiście )....a większość butelek wcześniej miała w sobie trunki wysokoprocentowe :D :D :D

EDIT:

Oto zdjęcia dwóch modeli, które jakiś czas temu zrobiłem na sprzedaż:

Amerykański szkuner "Carolina", model w butelce o pojemności 0,5 l ma wymiary:
długość: 108 mm
wysokość: 62 mm
szerokość: 17 mm ( z rejami- 19 mm )
Obrazek

Słynny jacht "America", który w 1890 r. pokonał Atlantyk. Wymiary modelu w butelce o pojemności 350 ml:
długość: 123 mm
wysokość: 80 mm
szerokość: 17 mm
Obrazek

Proszę o komentarze
Grodzik
Posty: 9
Rejestracja: śr sie 18 2004, 15:00
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grodzik »

Jak take cudeńka się robi, zdradzisz jakiś szczególik? Może jakas stronka która pozwoliła by "niebutelkowcowi" spróbowac coś takiego zmajstrować?

Pozdrawiam
Grodzik
W stoczni "ORP Błyskawica" w wersji muzealnej.
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Czy ktoś próbuje robić inne modele niż żaglowce? Zastanawia mnie to, że widywane są głównie (a może tylko) żaglowce. Czemu nie ma Yamato, Bismarcka, Aurory? Zdaję sobie sprawę, że trudno byłoby "położyć" kominy i maszty tych okrętów, ale może ktoś to próbował robić?

gulus
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 460
Rejestracja: pt lis 28 2003, 22:20
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pablo »

Kiedyś próbowałem zrobić model w butelce, ale mój zapał skończył się na znalezieniu butelki. Bo przeciez przy takim modelu trzeba się nagimnastykować wkładając go do butelki tak żeby nie odniósł żadnych obrażeń.Wobec powyższego jestem pełen podziwu dla Twojej pracy.
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Masz zdrowie ;-) Ale mam pytanie: dlaczego nie robisz plastelinowej (czy innej) wody? Przez brak podłoża modele sporo tracą :roll:
Machu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Machu »

No to zaczynam:
Grodzik pisze:Jak take cudeńka się robi, zdradzisz jakiś szczególik? Może jakas stronka która pozwoliła by "niebutelkowcowi" spróbowac coś takiego zmajstrować?
Niestety, ale nie znam żadnej polskiej strony o modelarstwie butelkowym. Za to w poprzednim moim temacie podałem link do jednej z lepszych zagranicznych stron, jakie znalazłem. A co do sposobu budowy- patrz niżej....
gulus pisze:Czy ktoś próbuje robić inne modele niż żaglowce? Zastanawia mnie to, że widywane są głównie (a może tylko) żaglowce. Czemu nie ma Yamato, Bismarcka, Aurory? Zdaję sobie sprawę, że trudno byłoby "położyć" kominy i maszty tych okrętów, ale może ktoś to próbował robić?
U mnie nie byłoby tego problemu, ponieważ nie składam masztów w modelach. Poprostu tnę pokład tak, że maszty, kominy i wszelkie wysokie elementy, wraz z sekcjami pokładu, do których są przymocowane, stanowią osobne części. Części na tyle małe, by przeszły przez szyjkę. Następnie wsadzam je po kolei do butelki i montuję przy użyciu długiego patyczka zakończonego haczykiem...jeśli wszystko wykonam dokładnie, to model składa się jak klocki...
A dlaczego żaglowce? Przede wszystkim dlatego, że moim zdaniem są o wiele ładniejsze niż jednostki bez żagli. Poza tym istotne są też proporcje- pancernik ( lub jakikolwiek duży okręt bez ożaglowania ) ma zdecydowanie niższą sylwetkę niż żaglowiec. W większości butelek efekt tego byłby taki, że całość sięgałaby może 1/3 jej wysokości...
kierownik pisze:Masz zdrowie ;-) Ale mam pytanie: dlaczego nie robisz plastelinowej (czy innej) wody? Przez brak podłoża modele sporo tracą :roll:
Kwestia gustu- dla mnie taka imitacja wody wygląda dość tandetnie, a przynajmniej nie widziałem jeszcze ( ani raczej nie umiałbym wykonać ) takiej, która by mi sie podobała...poza tym wolę zupełny minimalizm w "oprawie" modeli- tylko bardzo prosta podstawka i zakrętka w jednym kolorze ( zwykle czarna )....

Pozdrawiam
Machu

P.S. Nie udało mi się sprzedać tych dwóch modeli....może ktoś byłby zainteresowany?
ODPOWIEDZ