Kolorowe łańcuchy kotwiczne

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderator: kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ZzB
Posty: 252
Rejestracja: śr paź 15 2003, 11:57
Lokalizacja: Reda k/Gdyni

Kolorowe łańcuchy kotwiczne

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZzB »

Witam.
Ślęcząc nad fotkami Nelsona zauważyłem dziwną rzecz - łańcuch kotwiczny leżący na pokładzie do pewnego miejsca jest ciemny a potem jasny, jakby wręcz pomalowany na biało. Dodatkowo granica kolorów jest bardzo ostra - jakby to była naprawdę biała farba a nie światło słoneczne.

Stąd pytanie do Was - czy istniał w ogóle (albo w szczególe - w latach wojny) zwyczaj malowania łańcuchów kotwicznych na kontrastowe kolory (np naprzemiennie odcinków jednometrowych albo tej części, która zwykle siedziała w wodzie) ?
Pozdrowionka
ZzB

..no bo skończyłem zamiatać pierwszą połowę pierwszej płyty...odsapnę nieco... i skończę drugą połowę pierwszej.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 460
Rejestracja: pt lis 28 2003, 22:20
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pablo »

Istnieje również dzisiaj zwyczaj malowania łańcucha kotwicznego(nie tylko w czarnym kolorze); jednakże odnosi się to tylko do poszczególnych ogniw oznaczających określone odcinki łańcucha. Oznacza się ogniwa kolorem białym lub czerwonym co 100m lub w zależności od długości łańcucha w mniejszych odstępach. Ma to na celu uwidocznienie ile łańcucha jest poza kluzą a co za tym idzie czy kotwica trzyma statek lub okręt.
BALROG
Posty: 639
Rejestracja: pt lis 18 2005, 11:51
Lokalizacja: Warszawa - Mokotów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: BALROG »

nie co 100 a co 25 metrów zaznacza sie białym kolorem :!:
Maluje sie około 2 metry i kolorem czarnym maluje jedno ogniwo po środku :twisted:
KIBOU DAKE WA SHINJITE !!!!!!!!!!!!
Elco 80' Torpedo Boat PT-596
SCHNELLBOT S-100
moloportowe

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: moloportowe »

Ahoj! Widzę, że temat "łańcucha kotwicznego" ciągle jest aktualny. Na jednym z Forum:
http://www.old.modelarstwo.org.pl/forum ... hp?t=17943
już wyjaśniłem, dlaczego na pokładzie widać po sklarowaniu biały łańcuch. Łańcuchy kotwiczne składają się z przęseł o długości 25m /dawniej 27,5m/ które łączone są ogniwem rozłącznym. Malowanie jest co 20m. Pierwsza 20m to jedno białe ogniwo /zrobiona jest również opaska z drutu becelowego na wypadek gdy rdza dokona zmiany barwy/, 40m to dwa ogniwa i dwie opaski i tak do 100m / pięć białych ogniw/ ale 120m to już jedno ogniwo czerwone aż do 200m /pięć czerwonych/ i znów jedno białe /220m/. Przęsła to: 1)kotwiczne- zakończone krętlikiem od strony kotwicy, aby podczas łukowania jednostki stojącej na kotwicy nie doszło to splątania łańcucha; 2) środkowe- /ilość sztuk zależna od konstruktora/; 3) zężowe- mocowane na dnie komory łańcuchowej do urządzenia umożliwiającego szybkie odłączenie łańcucha w wypadkach awaryjnych. Kolory służą do odczytania ile łańcucha jest na kluzie. Bez większej mądrości przyjmuje się długość łańcucha jako trzy głębokości na pozycji kotwiczenia. Przepraszam, że tak mędrkuje ale w morze bawię się od 1968 roku i aktualnie bawię się w wykładowcę. Pozdrowienia ze sztormowej Ustki - Jancio Wodnik
Awatar użytkownika
Ryszard
Posty: 27
Rejestracja: wt lut 08 2005, 16:41
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ryszard »

I to jest odpowiedź co się zowie !!!
Kto ma żródło, ten ma wiedzę.
Awatar użytkownika
ZzB
Posty: 252
Rejestracja: śr paź 15 2003, 11:57
Lokalizacja: Reda k/Gdyni

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZzB »

Hej.
Dzięki za wszystkie porady.
Z grubsza biorąc wiem juz to, o co mi chodziło.
Teraz pedzel w dłoń.... i huzia na Rodolka.

Jeszcze raz dzięki.
Pozdrowionka
ZzB

..no bo skończyłem zamiatać pierwszą połowę pierwszej płyty...odsapnę nieco... i skończę drugą połowę pierwszej.
ODPOWIEDZ