Koszt opracowania modelu.

Hyde Park czyli "magiel" ale w granicach rozsądku

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Adamowicz
Posty: 153
Rejestracja: pt lut 18 2005, 8:28
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki
x 13

Koszt opracowania modelu.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Adamowicz »

Byc może temat kontrowersyjny, ale zaryzykuję...
Ile może kosztować opracowanie przez grafika-modelarza kartonowego modelu o średnim stopniu trudności? Chcę po prostu wiedzieć, jaka jest sensowna cena jaką mogę zażądać od potencjalnego wydawcy.

(jeśli niechcący naruszam jakąś zasadę tego forum typu "nie gadanie o cudzych zarobkach", to proszę moderatora o usunięcie tego postu)
jungu
Posty: 119
Rejestracja: wt sie 23 2005, 11:16
Lokalizacja: Turek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jungu »

to wszystko zależy czy chcesz go wydać przez wydawnictwo czy chcesz odsprzedać prawa autorskie owemu wydawnictwu ale ceny niestety w oby przypadkach nie znam (lecz niedługo także bedę musiał się dowiedzieć) więc również podpinam się pod pytanie ;-)
lech
Posty: 89
Rejestracja: pn lut 23 2004, 10:03
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lech »

Kiedyś, kiedyś chciałem sprzedać projekt modelu samolotu (cztery arkusze A-4). Proponowane przez wydawców wynagrodzenia skłoniły mnie do założenia strony www i rozdania modeli za darmo. Jeszcze jedna uwaga: złożyłem oferty wielu wydawcom, zainteresowało się dwóch. Nie twierdzę, że to jest reguła. (Może inni projektanci mają większą siłę przebicia).
Lech
jungu
Posty: 119
Rejestracja: wt sie 23 2005, 11:16
Lokalizacja: Turek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jungu »

w moim projekcie wychodzi z 10 arkuszy (narazie tak na oko ale pewnie bedzie więcej) formatu A3 a stopień trudności oceniam jako zaawansowany skala 1:98 (chciałbym ją trochę powiększyć bo wymiary takie sobie ok.31cm szer x 71cm wys x 7-8cm grub. wysłałem maile do wydawnictw z czego narazie odpowiedziały dwa... ale bede wiedział na 100% jak ukończe projekt czy ktoś się tym na poważnie zainteresuje... Jak nie to będzie wielka niespodzianka :D
Awatar użytkownika
jaceksw
Posty: 184
Rejestracja: wt mar 11 2003, 16:34
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jaceksw »

Koszt opracowania modelu jest trudny do określenia, zależy od wielu czynników. Aby opracowac modela potrzebujesz dokumentacje, dobre plany z kilku źródeł, jakieś monografie, schematy malowania. I oczywiście nie należy zapomnieć o dobrych zdjęciach. Wszystkie te rzeczy często są drogie jeżeli opracowujesz nietypowy model. Do tego musisz dołożyć ile godzin poświęciłeś na opracowanie.
Jeżeli projektujesz na komputerze to do tego nalezy oczywiscie doliczyc koszt sprzetu i oprogramowania. To rozbija sie na kilka modeli, wiec jakis ulamek wchodzi w koszt opracowania.

Pewnie jeszcze o czyms zapomniale, ale w grubsza wydaje mi sie ze to sa glowne skladniki.

A od wydawnictwa pewnie dostaniesz ulamek tej kwoty.

Pozdrawiam
J.
jungu
Posty: 119
Rejestracja: wt sie 23 2005, 11:16
Lokalizacja: Turek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jungu »

jaki koszt sprzętu i oprogramowania?....eeee... zaczynam się gubić...
Awatar użytkownika
hide
Posty: 256
Rejestracja: ndz lis 27 2005, 15:53
Lokalizacja: Łódź

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: hide »

Jackowi chodzi o to iż w cenie wg. ciebie powinno być wkalkulowane wszystko co się złorzyło na efekt końcowy czyli model. sprzętu i oprogamowania no cóż chyba nikt nie kupił komputera i jakiegoś progamu tylko po to by projektować modele wiec to raczej odpadnie :) moim zdaniem na to ile pieniedzy wydawnictwo zapłaci za model zalerzy przedewszystkim od jakości modelu, ilości szczegółów oraz chyba żadkości danej konstrukcji. bo bardziej do wydawnictwa przyciągnie model który nigdzy się nie ukazał w takiej formie (malowanie jak i wersja danej konstrukcji) niz identyczny model jak u konkurencji ze zmienioną okładką :) na pewno na zapłatę bedzie miało wpływ to czy jesteś znany czy nie tzn jeśli to twój pierwszy model choćby nawet i najlepszy to dostaniesz mniej niż ludzie którzy rególarnie będą tworzyć modele dobrej jakości dla danego wydawnictwa.
Takie jest moje zdanie :) być może błedne.

pozdrawiam
hide

BTW oooo setka skoczyła :D
Mama Just killed the man...
put the gun against his head...
push the triggle....
now he's dead...
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

złożyło, zależy, rzadkości, regularnie

Setka skoczyła, a przycisku "pisownia" jak nie używałeś, tak nie używasz... Może popracuj nie tylko nad ilością, ale też nad jakością.
Awatar użytkownika
jaceksw
Posty: 184
Rejestracja: wt mar 11 2003, 16:34
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jaceksw »

jungu pisze:jaki koszt sprzętu i oprogramowania?....eeee... zaczynam się gubić...
A co darmo rozdaja komputery?

Programy moze znajdzesz darmowe.

J.
jungu
Posty: 119
Rejestracja: wt sie 23 2005, 11:16
Lokalizacja: Turek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jungu »

co do programu to pracuję na oryginalnej wersji Corela 9 (heh drogo wyniosła) ale mamuśka ją potrzebowała więc kupiła... a co do zakupu komputera to nie myślałem że to też się może wliczać w koszt zaprojektowania modelu. Przeciez wątpie czy by kupili projekt wyrysowany na kartce papieru szczególnie młodego projektanta...
ODPOWIEDZ