*[Relacja/Kolej] Parowóz Okz 32 1:87

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
minikierownik
Posty: 124
Rejestracja: pn paź 25 2004, 15:48
Lokalizacja: Ruda Śląska

*[Relacja/Kolej] Parowóz Okz 32 1:87

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: minikierownik »

Oryginalny tytuł relacji "Miniparowóz"
Witam wszystkich w nowej minirelacji ;-)
Tym razem pod noż idzie model wydawnictwa Answer - Okz 32. jednak modele Taty zajmują w domu tyle miejsca, że ja muszę się "streszczać".
W ruch poszedł skaner, program graficzny i pomniejszyłem wycinankę do skali 1:87.

Tył kotła zdecydowałem się wyszpachlować, nity wykonuję poprzez tłoczenie przyrządem zrobionym ze szpilki krawieckiej. Tłoczę na cienkim papierze, wytłoczone nity wzmacniam od spodu "kropelką" - całość naklejam na model. Rama już pomalowana.

Przy okazji - Humbrol 174 to straszne g... :cry: , inne też. Czas schnięcia - 3 dni !!! Zdolność pokrywania znikoma, smród denerwujący.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Txthor
Posty: 45
Rejestracja: pn mar 13 2006, 9:51
Lokalizacja: Bielsko - Biała

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Txthor »

Pociągi z kartonu mnie ciekawiły, ale nie wiem, czy miałbym do nich cierpliwość. Może kiedyś, zobaczę po Twojej relacji :) Siadam w pierwszym rzędzie i będe się bacznie przyglądał... Powodzenia :D
Obrazek
Kat
Posty: 704
Rejestracja: ndz kwie 18 2004, 14:44
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kat »

Ciekawy sposób robienia dużej ilości nitów w lini pokazywał kiedyś Batonus na Konradusie w relacji o Takao - używał on spreparowanej zębatki z zegarka o odpowiednio małych ząbkach, a tłoczył kalkę techniczną

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
chemik
Posty: 9
Rejestracja: czw sty 26 2006, 21:34
Lokalizacja: Częstochowa/Sosnowiec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chemik »

Chciałbym mieć tyle cierpliwości, żeby tak "pieścić" nity ;-) .
Pierwszy milion nie bierze się z ciężkiej pracy lecz z braku dowodów..
Awatar użytkownika
Pulemiot
Posty: 55
Rejestracja: pt sie 19 2005, 13:11
Lokalizacja: Kraków

Re: Miniparowóz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pulemiot »

minikierownik pisze: Przy okazji - Humbrol 174 to straszne g... :cry: , inne też. Czas schnięcia - 3 dni !!! Zdolność pokrywania znikoma, smród denerwujący.
Stary - jak ja Cię rozumiem.... Położyłem na ostoje TKP30 chyba 5 warstw i nadal przebijają białe pola.

Problem polega też nieco na tytm, że kolory czerwony, biały i żółty kryją najgorzej. W następnym malowaniu poeksperymentuję z jednolitym szarym podkładem.

Co do przeskalowania toooo -- trzymam kciuki. Szczególnie za wiązary, a przede-wszystkim za mechanizm stawidła. Albo za sprzęgi

Chętnie popatrzę też na budowę reflektorów w skali 1/87 - jestem w trakcie budowy garnków w 1/45 i momentami czuję, że rzeczywistość mnie przerasta ;)

I jeszcze jedno pytanie: czemu zdecydowałeś sie na przeskalowanie 1/45 ->1/87, a nie wybrałeś czegoś z już wydanych modeli w tej skali (np. Zetki)?

Pozdrawiam
P.
powrót do źródeł
Awatar użytkownika
minikierownik
Posty: 124
Rejestracja: pn paź 25 2004, 15:48
Lokalizacja: Ruda Śląska

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: minikierownik »

Modele wydane w skali 1:87 są ładne, ale postanowiłem sobie poprzeczkę postawić trochę wyżej ;-) -zobaczymy jak będzie.
Tłoczenie nitów w kalce też muszę wypróbować.

A co do farbek Humbrol - niedawno skończyła mi się puszeczka tego "174" sprzed kilku lat. Kryła za pierwszym razem, po godzinie była sucha !!!
Podobno teraz te "farbki" konfekcjonuje się w Polsce - ale chyba również i produkuje skoro tak spadła jakość. Lepsze są Revelle - te jednak nie wszędzie są dostępne.
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Wycinanie na "minidzięcioła" a nity na "miniwróbla" w wykonaniu "minikierownika" . Dobre ... :usmiech:

Nie dla mnie .

Pozdrowienia Wujkowe .

P.s. Byłem , gały widziały (przynajmniej jedna gała) ... :spoko:
Awatar użytkownika
szpejarz
Posty: 310
Rejestracja: wt mar 04 2003, 21:28
Lokalizacja: Kraków (miasto Królewskie)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: szpejarz »

Wujku !
tak bez emocji ? to średnio motywujące :)
mam mini czasu ale chętnie pośledzę
Norske Love 1:75 - początek krucjaty 2006 ... a dalej to się zobaczy :)
Awatar użytkownika
nikdo
Posty: 141
Rejestracja: pn kwie 14 2003, 11:03
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nikdo »

witajcie,

Jeśli zrobisz model w 1:87 ze szczegółami z 1:45, to będzie piękny :)

Nie przyklejaj kotła do ostoi dopóki nie będziesz miał przymierzonej budki i skrzyni węglowej, bo może Ci wyjść conieco krzywo albo ze szparami ;-)

pozdrawiam,
nikdo
szymg
Posty: 14
Rejestracja: śr lis 09 2005, 19:57
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: szymg »

no, no, ładnie się zapowiada,
a co do farby czerwonej to też mam jak najgorsze doświadczenia, nie wiem ile czerwonych wypróbowałem, ale wszystkie były badziewne (choć niektóre bardziej)
:)))))))))
pozdr.
szymg
ODPOWIEDZ