EU07 z Zetki

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderatorzy: kartonwork, kierownik

Awatar użytkownika
nikdo
Posty: 141
Rejestracja: pn kwie 14 2003, 11:03
Lokalizacja: Wrocław

EU07 z Zetki

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nikdo »

helo,

Czy ktoś z Was skleił / klei ten model i może się podzielić wrażeniami?

Ja jestem w trakcie i ciekawi mnie czy niedokładności, które napotkałem to moja wina czy wina wycinanki...
Te niedokładności to za niski element mający stanowć tylną ścianę kabiny maszynisty i przesunięcie miejsc reflektorów i gniazd wielokrotnego sterowania, tak że czoło lokomotywy robi się niesymetryczne (reflektory w różnych odstępach od krawędzi).

Ta pierwsza sprawa to w sumie nic wielkiego, a z drugą poradziłem sobie pędzlem, tak że EU07 dostała piękne żółte czoło (w wycinance jest zielone) :) co prawda po tym musiałem dorobić jeszcze parę części na komputerze ale jak na razie jestem całkiem zadowolony z modelu...

pozdraw,
nikdo
Bartek
Posty: 115
Rejestracja: pn lip 28 2003, 10:08

!

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bartek »

witaj
ciesze sie ze zostal poruszony temat lokomotyw ktore coraz czesciej ostatnio sie pojawiaja i to w dodatku te ktore sie zna od malego brzdaca - mam ta lokomotywe doszedlem narazie do etapu klejenia pudla i zrobilem czolo ale potwierdzam problem z niesymetrycznoscia chyba boczne sciany sa po prostu nieco za krotkie( z jednej strony przynajmniej)skleilem a potem sie to wlasnie okazalo i trzeba bylo rwac czolo) , poza tym przygladalem sie tej lokomotywie i nieco w rzeczywistosci ma inaczej umiejscowione okna z przodu- sa wglebione i biegna po prostych lamanych), maja one parapety i nie przebiegaja po krzywej krawedzi przodu ale mysle ze to uproszczenie , takze swiatla wydaja mi sie nieco chyba za duze , takze laczenie czola dachu koncowy efekt ma nieciekawy , co do malowania na zolto to przeczytalem dzis w "swiecie kolei" ze juz sie od tego odchodzi w mysl nowych przepisow , wszystkie lokomotywy beda malowane jak przed 87 kiedy sie to pojawilo (nie zauwazono poprawy bezpieczenstwa z tym zwiazanej za to jezdza cala dobe na swiatlach)
jak masz fotki to slij z mila checia sie przyjrze rownolegle robilem et22 z gpm i sa zenujace bledy poza tym te cienie na wozkach nietrafiony model robiony chyba dla ciagniecia tematu udanyh parowozow jakbys znal komentarze na ten temat chetnie skonfrontuje
ogolnie eu 07 to jeden z czterech modeli z zetki jakie posiadam i bardzo chwale to wydawnictwo , modele uproszcone ale w dobrym stylu bez tanich ozdobnikow i kupujac ostatnio sm31 sie po raz kolejny w tym utwierdzilem do modelu zabiore sie najpredzej w listopadzie wiecej bede mogl na jego temat napisac
Bartek
Posty: 115
Rejestracja: pn lip 28 2003, 10:08

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bartek »

p.s. faktycznie jest jeszcze jeden blad nieco powazny tylna scianka maszynisty jest okolo 1,5mm za niska i jest szczelina pod dachem , moze by sie dalo to uratowac wklejajac po element tekturke ?
Awatar użytkownika
nikdo
Posty: 141
Rejestracja: pn kwie 14 2003, 11:03
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nikdo »

hej
swiatla wydaja mi sie nieco chyba za duze , takze laczenie czola dachu koncowy efekt ma nieciekawy
ze światłami miałem takie samo wrażenie :) dlatego puściłem w ruch corela i mam chyba troche lepsze...

co do dachu to też racja, ale przyklejenie górnego reflektora powoduje, że całość wygląda troche lepiej (i może byłoby lepsze gdyby nie było tej czarnej obwódki wokół części)
co do malowania na zolto to przeczytalem dzis w "swiecie kolei" ze juz sie od tego odchodzi w mysl nowych przepisow , wszystkie lokomotywy beda malowane jak przed 87
tak, wiem... jeździ już trochę zielonych lokomotyw, choć większość ma jeszcze żółte mordki ;-)
Krótkie śledztwo googlem wykazało, że jeszcze w maju sklejana 07-021 miała żółte czoło - http://www.kolej.pl/~krzysr/pkp/kr015/kr01465.jpg

A wspomniana ścianka jest za niska dlatego, że w rzeczywistych lokomotywach podłoga kabiny jest trochę wyżej (tj. na wysokości dolnej krawędzi drzwi) niż podłoga reszty lokomotywy. Wychodzi właśnie te 1,5mm. Widocznie projektant rysował model dokładnie z planów i zapomniał tego uwzględnić w reszcie modelu.

Ja skleiłem jeszcze Pt47 z Zetki i jako pierwszy w życiu model nie wyszła mi całkiem źle (żałuje tylko, że nie zrobiłem szprych w kołach i zostawiłem pełne). SM31 też jest u mnie w kolejce (będę miał lokomotywę z rodzinnego miasta :)), ale nie wiem czy nie zabiorę się wcześniej za Okz32. Poza tym to jeszcze sam produkuję kartonowy model SU45.

Co do zdjęć, to jak tylko dorwę jakąś cyrówkę to nie omieszkam się pochwalić :)
pozdraw.
nikdo

p.s. a przed chwilą siódemka stanęła na własnych kołach...
Bartek
Posty: 115
Rejestracja: pn lip 28 2003, 10:08

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bartek »

zamiescilem w galerii forumowiczow ok22 i chyba ep 05 oba nieukonczone takze zapraszam - w ok zrobilem wlasnie szprychy) tak ogolnie czasu brakuje mi na ukonczenie tego wszystkiego a poza tym nie nadazam za tempem wydawania modeli ciekawi mnie Twoje opracowanie su 45 czy bylbys w stanie np pokazac model na skanach tutaj na forum albo priv ? Jedna z moich ulubionych jest lokomotywa SM 48 -piszczalka (to chyba przez turbo) jakbys mial cos na jej temat bylbym wdzieczny , interesuje mnie tez st 43 (chyba ksywka RUMUNA)oczywiscie modele bylyby najbardziej mile widziane
Awatar użytkownika
nikdo
Posty: 141
Rejestracja: pn kwie 14 2003, 11:03
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nikdo »

u mnie też wszystko idzie baardzo powoli :)
ciekawi mnie Twoje opracowanie su 45
z su45 (w H0) mam zrobione pudło (ale jeszcze bez instalacji na dachu), które zresztą też wymagać będzie pewno jeszcze paru testowych sklejeń,
ostatnio powolutku robię wózek (będzie nieco bardziej skomplikowany niż te z Zetki)
to jeszcze trochę potrwa...

tutaj jest screenshot fragmentu projektu wózka (ciekawe czy to sie da skleic ;-)):
Obrazek

(to tak dziwnie wygląda bo poprzerzucałem części w jedno miejsce żeby było więcej widac)

nikdo
Pancho
Posty: 16
Rejestracja: sob kwie 19 2003, 13:27
Lokalizacja: Bytom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pancho »

Mi też wyszły niesymetryczne czoła :-( ale i tak jest super .Trzeba przynać ,że Zetka i Delta-te wydają najlepsze modele w tej skali
Awatar użytkownika
nikdo
Posty: 141
Rejestracja: pn kwie 14 2003, 11:03
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nikdo »

wracając do tematu, to dokończyłem podwozie i pudło. Trochę się nakląłem przy klejeniu przewodów powietrza i ogrzewania (bo przed przyklejeniem czołownicy nie zrobiłem w niej dziurek).
Przy zgarniaczach też się trochę trzeba nagimnastkować bo mają przykleić się na styk.
Wyszedł też jeszcze jeden babol - element będący ozdobną listwą aluminiową pod oknami kabiny jest u mnie 3mm za krótki.

Do zrobienia zostały tylko elementy na dachu. (i jakaś podstawka z trakcją). :)

nikdo
Bartek
Posty: 115
Rejestracja: pn lip 28 2003, 10:08

zdjecia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bartek »

a co z fotkami?
Awatar użytkownika
nikdo
Posty: 141
Rejestracja: pn kwie 14 2003, 11:03
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nikdo »

no... jeszcze nie było okazji...
ODPOWIEDZ