modelarstwo a sztuka
Moderatorzy: laszlik, kartonwork, Tomasz D.
- Wujek Andrzej
- Posty: 1900
- Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
- Lokalizacja: Tychy
- x 2
... wielce ciekawa dyskusja ...
A mnie się przypomina :
http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=3632
Dobrze by było znów sobie to przypomnieć . A panowie od definicji modelarstwa jako "niesztuki" jeszcze raz sprawę dogłębnie przeanalizować .
Modelarstwo Sztuką jest i basta !
Koniec . Finito . The end . Amen . Wujek .
A mnie się przypomina :
http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=3632
Dobrze by było znów sobie to przypomnieć . A panowie od definicji modelarstwa jako "niesztuki" jeszcze raz sprawę dogłębnie przeanalizować .
Modelarstwo Sztuką jest i basta !
Koniec . Finito . The end . Amen . Wujek .
Drogi tad, jeśli tyl;ko znajdę czas na fotografowanie to pewnie coś zarprezentują ale niestety z plastiku bo to mi pozostąło po mojej kolekcji, ktora niestety z czasem kiedyś się rozeszła... Byc może będzie to spitfire IX na, ktorej latąl as polskiego lotnictwa na Zachodzie jan Falkowski wykonany z.. Froga (to mój starszy model z kombinbowanymi kalkomaniami) lub Me-109T0, którego kiedyś prezentowałem na Mistrzostwach Śląska w Tychach u pana K. Tasarka. BYc może zaprezentuję coś z podizałki 1/144? Tylko muszę chwilkę czasu znaleźć na robienie fotek bo w tej chwili jestem zajęty zleceniem na cykl prac dla sędziów oceniających psy na naszej wyastawie psów rasowych w Będzinie, która odbędzie się 30 lipca. Mam do wykonania jeszcze jakieś 14 akwarel i to musza być bardzo dokładne wręcz "modelarskie" akwarele z wszystkimi bajerami jakie u psa występują i to muszę być prace przedstawiające w niektórych przypadkach konkretny egzemplarz należacy do danego sędziego bądź pochodzący z jego hodowli. jesli to zakończe to wtefdy pewnie porobię trochę fotek i pokarzę je specjalnie z xdedykacją dla Ciebie.
Drogi tad, bądź tak wyrozumiały i daj mi skonczyć ten cykl o, kótrym pisze powyżej a doczekasz się fotek moich modeli. Ja dotrzymuję słowa. A co do moich wątkow to wiem co pisze ponieważ modelarstwem zajmowąlem się od szkoły podstawowej i kilkakrotnie startowałem w zawodach modelarskich i sam byłem wspólorganizatorem zawodów w Mierzęcickim Klubie Garnizownowym u kapitana (jaks ie nie mylę) Pustkowskiego Jarosława. Poza tym, kiedyś ono zasłaniało mi oczy a rodzina nie była tym zachwycona czego dowodem moga być... moje słabe wyniki w nauce w klasie 6 i ukaranie wyniesieniem swoich wszystkich prac na strych na prawie pół roku... Ale co tam, przyjdsie czas to zaprezentuję coś co kiedyś robiłem... A sporo modeli czeka w pudłach po sprzęcie AGD na strychu i są to modela zarówno kartonowe jak i plastikowe a nwet jeden żywiczny prezentujący Saaba 39 Grippen w wersji dwuosobowej. Jest też kilkanaście modeli w mojej ulubionej skali 1/144 i 1/100 takich jak np IaI Kfir C-2 z Revella. A co do moich wpisów to jest w nich sedno sprawy dotyczace zagadnień zwiazanych ze sztuką i modelarstwem.
Wujku. przeglądając Twoje relacje można z nich wywnioskować, że jesteś człowiekiem bardzo zorganizowanym, nadzwyczaj dokładnym, nie akceptującym niedomówień. Nie będziesz chyba miał, w związku z tym, nic przeciwko temu, że zadam Ci następujące pytanie:Wujek Andrzej pisze:Modelarstwo Sztuką jest i basta !
Do jakiej to konkretnej kategorii sztuki zaliczasz modelarstwo?
Trzeba Ci bowiem wiedzieć, jako człowiekowi niezwykle zorganizowanemu, że sztuki wszelakie dzielą się właśnie na kategorie. Kategorie te powstały po to aby było nam łatwiej zrozumieć co jest co i gdzie przynależy. Tak więc mamy takie kategorie sztuki jak Film, Kabaret, Literatura, Muzyka, Taniec, Teatr. Obok nich istnieją kategorie sztuk plastycznych: Malarstwo, Grafika, Rzeźba i fotografia oraz ściślej z historią sztuki związane Sztuki Piękne. Jest jeszcze sztuka którą niektórzy przekładają ponad inne kategorie, a mianowicie sztuka mięsa w sosie chrzanowym. Tu jednak nie ma wątpliwości co to za dziedzina twórczości.
Wielu z nas przyzna zapewne, że budowę modeli istniejących obiektów można uznać za Sztukę Modelarstwa. Koledzy ze Szwajcarii tak właśnie traktują tą dziedzinę twórczości i ja się również pod tym podpisuję z ogromną radością. Buntuje się jednak we mnie wszystko jeżeli kolega Azawakh chce wpakować tą piękną, niezależną dziedzinę twórczości do jednego wora z malarstwem, rzeźbą, fotografią i grafiką. Zresztą, sztuki plastyczne ciągną za sobą również ogromny bagaż szmiry, kiczu i złego smaku. Czy naprawdę chcemy tam właśnie władować tak świetne modelarstwo jak Twoje i Andrzeja. Na litość... zostawmy modelarstwu jego niezależność, wystarczy że mamy na karku NJM. Zresztą, cała ta dyskusją jest i tak beż większego sensu bo nikt nie Będzie drukował nowych podręczników, dokształcał profesorów i zmieniał program nauczania Historii Sztuki bo ktoś z Karton Worka Chce dopisać nową kategorię do już istniejącej listy Sztuk Plastycznych.
Mnie już osobiście nie zależy na prowadzeniu tej polemiki, jednak chętnie będę Ci towarzyszył, jeżeli tylko wskażesz mi bardziej dokładnie tych delikwentów co to rzekomo uważają modelarstwo za “niesztukę”, to się razem po nich przejedziemy w ramach pomocy artystycznej.
Powtarzam więc jeszcze raz moje pytanie:
Do jakiej to konkretnej kategorii sztuki zaliczasz modelarstwo? Tylko nie pisz proszę po raz trzeci, że Modelarstwo Sztuką jest i basta , bo jest to myśl nieskończona i wprowadza tylko zamieszanie do dyskusji.
J jeszcze jedno, dawanie przykładu twórczości Herbacianego jest tutaj nie na miejscu, ponieważ jak rozumiem, dyskusja powstała w oparciu o modelarstwo z pudełka bądź z wycinanki, które to modele nawet uszlachetnione, mają być tylko miniaturami istniejących obiektów. Zaś twórczość Herbacianego, pełna fantazji jest niemalże przeciwieństwem tego o czym tutaj rozmawiamy.
Pozdrawiam!
Piotr
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.