[Zapowiedź] Modelik 14/09] MQ-1 PREDATOR UAV

zapowiedzi nowych modeli i prezentacje juz wydanych

Moderatorzy: kartonwork, Tomasz D.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BERP
Posty: 107
Rejestracja: śr cze 22 2005, 9:55

[Zapowiedź] Modelik 14/09] MQ-1 PREDATOR UAV

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: BERP »

MQ-1 PREDATOR UAV Amerykański współczesny bezzałogowy samolot zwiadowczy.


Obrazek


Komputerowe opracowanie w skali 1:33

Autor: Bartłomiej "HAV" Grala & Piotr "BERP" Siewierski


Przewidywany termin ukazania się modelu to początek października.

W środku znajdziemy 6 arkuszy A4 z częściami do wycinania oraz uwaga - 12 stron A4 z rysunkami montażowymi.

Równocześnie z ukazaniem się modelu będą dostępne laserowo wycinane wręgi.

Model dla zaawansowanych.
Przewidywana cena to 27 pln





Słuchając głosów modelarzy, dbając o jakość i starając się ułatwić sklejanie modelu, wprowadziliśmy parę udogodnień, które powinny pomóc Wam w budowie:



1. Pierwsza nowość - dodatkowe (podwójne) obrysy na wręgach, wyznaczające granicę szlifowania i kształt elementów. Zdajemy sobie sprawę jak ciężko czasem uzyskać właściwy kształt wręg, więc takie ułatwienie powinno znacznie pomóc w budowie.


2. Podobnie jak we wcześniejszych modelach (Convair XFY-1 i Lockheed XFV-1), zrezygnowaliśmy z tak powszechnie spotykanych białych "plam", na które naklejane są inne elementy np. skrzydła, przejścia kadłub skrzydło, wloty powietrza itd. Wszystko jest w kolorze poszycia, a miejsce przyklejenia wyznaczają cienkie obrysy.)


3. Pojawił się dwustronny druk, co pozwoliło na wierniejsze oddanie wymiarów poszczególnych elementów względem oryginału. Druk naniesiony ze znacznym zapasem koloru, by uniknąć przesunięć. Zrezygnowaliśmy również z dwustronnego obrysu części, by maksymalnie zniwelować ewentualne niedokładności przy wycinaniu.


4. Znaczniki środków poszycia są bardzo małe, tak by po złożeniu dwóch segmentów nie tworzyły długiej kreski tak bardzo widocznej na modelu i psującej efekt końcowy.


5. Jak zapewne zauważyliście, modelarze coraz chętniej i częściej uplastyczniają swoje modele, stosując przetłoczenia, wyoblenia etc. gdzie tylko jest to możliwe. Niestety często na takich elementach nanoszone są linie sugerujące jak naciąć daną część. Idąc Wam naprzeciw, przenieśliśmy wspomniane oznaczenia poza obrys części, odpada więc uciążliwy retusz, a to jak wiecie, wpływa na lepszy efekt końcowy.


6. Poszczególne segmenty łączone są sklejkami w kolorze poszycia.


7. Cały model został podzielony na sekcje, tak by każdą z nich można było budować bez uszczerbku dla drugiej. Osobno robimy kadłub, skrzydła, stateczniki, podwozie etc. Wszystko wzajemnie nie przeszkadza podczas budowy, ewentualnego lakierowania etc. Po przygotowaniu podzespołów pozostaje połączenie ich ze sobą za pomocą "wsuwek" lub odpowiednich szablonów wykonanych z drutu.


8. W newralgicznych miejscach modelu wprowadziliśmy podwójne poszycie, które wzmocni konstrukcję i jednocześnie jest sklejką łączącą poszycia.


9. Dla części o skomplikowanych kształtach (np. łopaty śmigła, przednia pokrywa osłaniająca elektronikę, stateczniki itd.) przewidzieliśmy tekturowe szablony (mogliście spotkać się już z nimi w modelu Lockheeda). Wycinamy właściwy element, potem nadajemy mu kształt przymierzając do szablonu lub formując go bezpośrednio na nim - uzyskujemy powtarzalność i pewność kształtu.


10. Elementy trudne do wycięcia lub sklejenia zostały zdublowane i umieszczone jako rezerwa. Pojawiają się tu również elementy z listków, z których zgodnie z wcześniejszą obietnicą, usunęliśmy czarny obrys. Także pomijając sam fakt zapasowych części, modelarz ma wybór który wariant zastosować. Standardowo pojawił się też zapas koloru.


11. Jak wiecie, każdy klej inaczej wpływa na papier, czasem znacznie zmieniając wymiary poszczególnych części. Dlatego też w instrukcji zawarliśmy szczegółowy wykaz średnic wszystkich elementów zwijanych w walec, nawijanych na szablon z drutu etc.
W instrukcji znajdziecie też informacje na jaki kolor pomalować poszczególne szablony.


12. W celu ułatwienia budowy zostały wykonane rysunki 3D w postaci "kameleona" (przemiennie jasny, ciemny segment) z numeracją części. W sumie ~160 rednerów, co jak wspomnieliśmy wcześniej, przełożyło się na 12 stron A4.


13. Model posiada oddzielne powierzchnie sterowe, kopuła kamery obraca się zgodnie z oryginałem - w dwóch osiach, uzbrojenie - 2 pociski AGM-114 Hellfire - jest wykonane w dwóch wersjach: z przeszklona głowicą lub nie. Przednia pokrywa występuje w dwóch wariantach, jako zamknięta lub zdejmowana. W wersji otwartej zobaczymy całą elektronikę, która znajduje się w środku (skrzynki, radar). Można również wykonać otwarte gniazda do ładowania.


14. ;-) ;-) Spora ilość zdjęć w zapowiedzi by zapoznać się z modelem ;-) ;-) ;-)



Poniżej zdjęcia wykonanej surówki, przykładowe rendery oraz zdjęcia rzeczywiste na podstawie, których można porównać poziom detalizacji i sposób odwzorowania w modelu.




Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek




Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek




Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek



Mamy nadzieję, że model będzie się sklejało przyjemnie i sprawnie, czego życzymy potencjalnym zainteresowanym :).



Pozdrawiamy BERP & HAV
Ostatnio zmieniony pt wrz 04 2009, 14:58 przez BERP, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
HAV
Posty: 7
Rejestracja: pn sie 22 2005, 19:27

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: HAV »

To ja jeszcze dodam małe info...

Do modelu przewidzieliśmy mały bonus pack - elementy mini dioramy, na której prezentowana będzie surówka Predatora. W skład wejdą 2 skrzynie transportowe do pocisków AGM-114 Hellfire, kilka płyt lotniskowych i może jeszcze kilka drobiazgów, czas pokaże.
Całość dostępna będzie w 2 wersjach - kolor i biała do pomalowania.
Być może uda się to przygotować na październikową premierę Predatora...
Oczywiście wspomniany bonus pack będzie darmowy ;)

Poniżej kilka renderów wspomnianej skrzyni i porównanie z oryginałem...

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
jjb89
Posty: 84
Rejestracja: wt maja 06 2008, 13:39
Lokalizacja: Tarnów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jjb89 »

No nie zły pomysł z tymi ulepszeniami, zwłaszcza -jak dla mnie- zapasem części. Temat też ciekawy i bardzo fajnie zaprojektowany. Ogólnie wery najs dżob ;-)
mad_vins
Posty: 35
Rejestracja: sob maja 23 2009, 23:54

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mad_vins »

Ładna robota.
Awatar użytkownika
BERP
Posty: 107
Rejestracja: śr cze 22 2005, 9:55

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: BERP »

Cześć

Dziękujemy za pozytywne przyjęcie tematu, tymczasem jest już męczony następny projekt ;-).

Pozdro
Awatar użytkownika
cris1111
Posty: 64
Rejestracja: śr lip 01 2009, 21:05
Lokalizacja: Żelechów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cris1111 »

w sumie to nie podoba mi sie ten samolot ale po tym co przeczytałem to pewnie kupię go i skleje żeby wypróbowac te wszystkie ulepszenia, w końcu ktoś zaczął uzywac głowy przy projektowaniu, bravo!
a przy okazji BERP nie moglibyscie zaprojektowac YF-22, F-22 lub F-35.
F-35 z tego co się orientuję jeszcze nikt nie wydał a YF-22 i F-22 wydane przez Hobby Model nie są zbyt dopracowane a z Waszymi ulepszeniami i Waszym profesjonalnym podejściem były by to pewnie świetne modele.
Mig-29 MM - ukończony
F-14 MM - ukończony
Su-47 - w hangarze
BALROG
Posty: 639
Rejestracja: pt lis 18 2005, 11:51
Lokalizacja: Warszawa - Mokotów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: BALROG »

Popieram kolegę cris1111 !!!
Sam chętnie nabyłbym pięknie wykonanego F-22
KIBOU DAKE WA SHINJITE !!!!!!!!!!!!
Elco 80' Torpedo Boat PT-596
SCHNELLBOT S-100
Awatar użytkownika
HAV
Posty: 7
Rejestracja: pn sie 22 2005, 19:27

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: HAV »

Proszono nas o jakiś szablon ustawienia stateczników do Predatora, może komuś się przyda...

MODELIK 0914: MQ-1 PREDATOR - SZABLON STATECZNIKI
ODPOWIEDZ