Coś zaginionego "HALNY"
Moderatorzy: laszlik, kartonwork, Tomasz D.
- dominik294
- Posty: 68
- Rejestracja: sob lut 26 2011, 21:27
- Lokalizacja: Lublin
B_milek małe pytanko:
Posiadam plany Halnego z ,,Modelarza,, nr.6/75r i napisali tam ,że krzyże ( te krzyże ) maltańskie krzyże powinny byc czerwone .U ciebie są pomarańczowe,poprawisz??
Ps. według ,,modelarza,, pomarańczowe są tylko koła ratunkowe i pokrycie zamków pojemników tratw pneumatycznych.
Podziwiam upór w budowie ,,Halnego,,.
Posiadam plany Halnego z ,,Modelarza,, nr.6/75r i napisali tam ,że krzyże ( te krzyże ) maltańskie krzyże powinny byc czerwone .U ciebie są pomarańczowe,poprawisz??
Ps. według ,,modelarza,, pomarańczowe są tylko koła ratunkowe i pokrycie zamków pojemników tratw pneumatycznych.
Podziwiam upór w budowie ,,Halnego,,.
- dominik294
- Posty: 68
- Rejestracja: sob lut 26 2011, 21:27
- Lokalizacja: Lublin
,,...Opis informacyjny ograniczamy do tych kilku zdań,ponieważ plan generalny tej ciekawej jednostki przedstawiony jest na rozkładówce.b_milek pisze: też mam plany modelarskie togo cudeńka i tam tak , nie pisze... hahaha tam nic nie pisze tylko rysunki są
Traktujemy to jako zapowiedz całości,która ukaże się w nr. 2/75 ,,Planów Modelarskich,, w czerwcu br. na pięciu arkuszach formatu A1 wraz z opisem budowy i licznymi zdjęciami oryghinału. ,,*
* Fragment artykułu z ,,Modelarza,, nr 6/75r.
Podejrzewam ,że masz te plany o których napisałem w tym cytacie (nr2/75),stąd brak schematów malowania.
Jutro zrobię fotkę tego fragmentu z malowaniem i wrzucę w ten wątek ( jeśli nie masz nic przeciwko.)
- dominik294
- Posty: 68
- Rejestracja: sob lut 26 2011, 21:27
- Lokalizacja: Lublin
Hmm ,bardzo inteligentne ( po twojemu -yntelegentne) jest wycinania fragmentu zdania ,tak żeby pasowało do twojej interpretacji albo raczej nadinterpretacji.Tempest pisze:Ale śmieszne. Ha - ha - ha -ha - ha- ha- ha- ha- ha- ha -ha, ykhm, muszę zaczerpnąć powietrza. A jakie to yntelygentne. TE docinki stają się już nudne i irytujące. Przynajmniej mnie to jakoś nie bawi. Proponuję skupić się na modelach.te krzyże haha haha haha
Nie bardzo wiem co cię tak zabolało?? Użycie wyrazu ,,krzyż,, ??? W kontekscie ,,ten krzyż ,maltański krzyż,, nie widzę nic co mogło by cię urazic. Jakaś krucjata??
Może napisz których wyrazów mogę używac??
-sKRZYŻowanie
-KRZYŻówka
Czy mogę?
A krzyży jest od groma,nie tylko TEN KRZYŻ :
Swastyka
Przedwedyjski symbol szczęścia, pomyślności. Występujący w wielu rejonach świata, szczególnie rozpowszechniony w wedyzmie, hinduizmie jak i słowiańskiej wierze. Po roku 1939 na Zachodzie kojarzony zazwyczaj z nazizmem.
Ręce Boga
Symbol znany z naczynia z Białej koło Łodzi, używany współcześnie przez część rodzimowierców słowiańskich.
Słoneczny
Zany też jako krąg słoneczny lub krzyż Odyna, ponieważ w mitologii skandynawskiej Odyn (Wodan) symbolizowany był przez krzyż wpisany w okrąg. Jeden z najstarszych symboli solarnych Indoeuropejczyków – powszechnie występujący u Celtów (od niego wywodzi się bezpośrednio krzyż celtycki).
Celtycki
Czteroramienny krzyż wpisany w okrąg. Występuje na terenach niegdyś zamieszkanych przez Celtów, ale również w pozostałej części Europy. Bywa utożsamiany z przedchrześcijańskim krzyżem słonecznym.
Celtycki wysoki
Wolno stojące kamienne krzyże celtyckie, które występują na Wyspach Brytyjskich, zwłaszcza w Irlandii na cmentarzach i przy kościołach.
Anch
Znany także jako krzyż egipski lub klucz Nilu. W starożytnym Egipcie był powszechnie występującym symbolem życia. Symbolizował słońce wypuszczające promienie.
Grecki
Znany także jako crux immissa quadrata lub krzyż klasyczny. Wszystkie ramiona krzyża są równe. Jest to również jeden z najbardziej znanych symboli przedchrześcijańskich.
Jerozolimski
Jeden z najstarszych symboli chrześcijaństwa. Symbol Ziemi Świętej. Symbolizuje 5 ran Jezusa. Istnieją także inne interpretacje, np. cztery strony świata (małe krzyże) odkupione przez śmierć krzyżową Chrystusa (duży krzyż). W Cesarstwie Bizantyjskim i pierwotnym chrześcijaństwie był niejednokrotnie wpisywany w koło, które miało reprezentować wszechświat. Krzyż Chrystusa spinałby wtedy ekstremalnie oddalone od siebie niebo i ziemię, ludy i kraje. W czasie wypraw krzyżowych być może oznaczał cztery ważniejsze kraje katolickie biorące udział w wyprawach: Francję, Niemcy, Królestwo Obojga Sycylii i Anglię. Krzyż bywa też nazywany kosmicznym. Dzisiaj używany jest jako oficjalny symbol Kustodii Ziemi Świętej.
Chi-ro
Krzyż złożony z dwóch liter greckich X (chi) i P (ro), od których zaczyna się słowo Chrystus (Χριστος). Znany też jako Chrismon (od "monogram Chrystusa") lub krzyż Konstantyna, ponieważ ten cesarz używał symbolu chiro jako swojego godła.
Łaciński
Znany też jako krzyż chrześcijański lub crux ordinaria (krzyż zwykły). Jest to najbardziej znany symbol chrześcijaństwa, utożsamiany w kulturze Zachodu z narzędziem, na którym ukrzyżowano Chrystusa.
Patriarchalny
Przypomina tradycyjny krzyż łaciński z jedną dodatkową, niedużą poprzeczką powyżej. Używali go patriarchowie i arcybiskupi we wczesnym okresie chrześcijaństwa. Od niego bezpośrednio wywodzi się krzyż prawosławny, któremu dodano jeszcze jedną ukośną poprzeczkę poniżej oraz krzyż papieski z dodatkową poprzeczką u góry. Czasem utożsamia się go z krzyżem lotaryńskim.
Papieski
Forma krzyża patriarchalnego z jeszcze jedną niedużą poprzeczką u góry. Trzy poprzeczki krzyża reprezentują potrójną rolę papieża w Kościele katolickim jako Biskupa Rzymu, Patriarchy Zachodu i Następcy Św. Piotra.
Prawosławny
Używany przez prawosławne Kościoły chrześcijańskie. Na Zachodzie zwany czasem krzyżem słowiańskim. Górna poprzeczka symbolizuje tabliczkę nad głową Chrystusa, środkowa belkę, do której przybito jego ręce a dolna podpórkę na nogi. Podpórka zwrócona jest w górę w kierunku "dobrego łotra" i wskazuje mu niebo a "złemu łotrowi" piekło. Wywodzi się z krzyża patriarchalnego.
Lotaryński
Zwany też litewskim lub jagiellońskim. Używany w heraldyce. Przypomina krzyż patriarchalny, ale zazwyczaj jego poprzeczne ramiona są bardziej rozstawione w górę i w dół. Używany również jako symbol opieki nad chorymi na gruźlicę.
Św. Piotra
Odwrócony do góry nogami krzyż łaciński. Według legendy w ten sposób został ukrzyżowany św. Piotr. Współcześnie kojarzony z satanizmem.
Liliowy
Krzyż liliowy powstał z połączenia krzyża greckiego i majuskuły M, oznaczającej imię Maryi. Był symbolem hiszpańskich zakonów rycerskich z Alcantary (zielony) i Calatravy (czerwony).
Maltański Używany przez Zakony Szpitalników tj. Joannitów i Lazarytów. Obecnie używają go także różne organizacje charytatywne oraz Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa. Umieszczony jest także na monetach 1 i 2 euro z Malty.
Hugenocki
Powstał w XVIII w. w południowej Francji jako znak wiary wyznawców kalwinizmu (hugenotów) w czasie prześladowań religijnych. Współcześnie znajduje się w logo francuskiego Kościoła ewangelicko-reformowanego; jest także używany przez organizacje i wspólnoty kalwinistyczne w różnych krajach świata.
Tau
Wywodzi się od litery T (tau), w pierwotnych alfabetach zachodniosemickich zapisywanej jako X. Znany też jako krzyż egipski, crux commissa lub krzyż św. Antoniego. Dzisiaj używany powszechnie przez franciszkanów.
Marynarski
Krzyż stylizowany na kształt kotwicy okrętowej. Zwany krzyżem św. Klemensa.
Skandynawski
Używany w weksylologii jako główny element flag państw skandynawskich. Znany też jako krzyż nordycki.
Św. Andrzeja
W kształcie litery X. Używany w narodowej fladze Szkocji. Zwany też krzyżem granicznym (ponieważ Rzymianie używali go jako bariery) lub crux decussata.
Św. Jerzego
Używany w narodowej fladze Anglii i Gruzji.
Czerwony Krzyż
Jest to symbol organizacji Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Wywodzi się od krzyża umieszczonego na fladze Szwajcarii. Niegdyś powszechnie używany jako symbol opieki medycznej, obecnie jego użycie ogranicza się do organizacji Czerwonego Krzyża i wojskowych służb medycznych.
Triskelion
Złożony z trzech ludzkich nóg, lub z trzech innych elementów, na obrazie przedstawia godło Wyspy Man.
Temat krzyża uważam za zakończony.Dalsze prowokacje i krucjaty pozostaną bez odpowiedzi.
Ale elaborat ale dobrze wiadomo że fraza "TEN/TA/TEJ ..." odnosi się tylko do jednej sytuacji, która mnie znużyła bo ileż można słuchać i oglądać relacji o jakichś grupach obrońców oraz przeciwników krzyża/ziemi/pamięci i nie wiadomo czego jeszcze.Temat krzyża uważam za zakończony.Dalsze prowokacje i krucjaty pozostaną bez odpowiedzi.
Śmieszy mnie ciągłe wplatanie w posty o modelarstwie takich aluzyjnych tekstów przez coraz większą liczbę forumowiczów. Wygląda, że jest to teraz w dobrym tonie i post bez takiego wtrącenia jest jakiś nienowoczesny chyba.
Z mojej strony dyskusja również zakończona. Teraz moderator powinien zrobić porządek i przenieść to do HP albo kosza.
- dominik294
- Posty: 68
- Rejestracja: sob lut 26 2011, 21:27
- Lokalizacja: Lublin
Panowie proszę nie zaśmiecać wątku takimi wstawkami, o wiadomym czymś, to już sie robi nudne, jak kolega napisał wyżej cała ta sprawa jest śmieszna na czele z panem prezesem i jego grupą wyznawców.
Kolega Dominik poruszył w tym przypadku bardzo ważną sprawę dotyczącą malowania modelu i jego wiarygodności. Za tą pomoc jestem wdzięczny.
Do kolegi Dominika (bo zakładam że tak masz na imię) jest tylko jedna sprawa bardzo frustrująca,
po przeczytaniu co i jak malować musiałem. Przemalować cały maszt ?? czy kolega zdaje sobie sprawę jakie to było męczące, pomalować wykonaną część i na dodatek przyklejoną i olinowaną ?? ;P, ale udało się, jak tylko dziecko pozwoli to umieszczę fotki które trzeba najpierw wykonać, niestety mała pociecha jak widzi że tatuś ma aparat w ręku ... resztę pozostawiam domysłom.
Kolega Dominik poruszył w tym przypadku bardzo ważną sprawę dotyczącą malowania modelu i jego wiarygodności. Za tą pomoc jestem wdzięczny.
Do kolegi Dominika (bo zakładam że tak masz na imię) jest tylko jedna sprawa bardzo frustrująca,
po przeczytaniu co i jak malować musiałem. Przemalować cały maszt ?? czy kolega zdaje sobie sprawę jakie to było męczące, pomalować wykonaną część i na dodatek przyklejoną i olinowaną ?? ;P, ale udało się, jak tylko dziecko pozwoli to umieszczę fotki które trzeba najpierw wykonać, niestety mała pociecha jak widzi że tatuś ma aparat w ręku ... resztę pozostawiam domysłom.