Moskwa- Kreml-Wieża Troitskaja i Kutafia wyd. Orel 1:325
Zapraszam do dalszego spaceru po Moskwie
WIEŻA TROICKA - przejezdna, ze strzelnicą odwodową– główna wieża zachodniej strony Kremla. Jej budowa w latach 1495-1499 przez architekta Aleviso Friazini Zakończyło wznoszenie umocnień od strony rzeki Nieglinoj, późniejszego Sadu Aleksandrowskiego. W 1516 r. od wieży Troickiej, przez rzekę Nieglinną zbudowano kamienny Most Troicki, a za nim uzbrojoną Wieżę Kutafią. W XVI-XVII wiekach Brama Troicka była drugą pod względem ważności po Spaskiej – służyła do wjazdu na Kreml do dworów patriarchy, carycy i carewien. Współczesną nazwę brama otrzymała w 1658 od Zajazdu Troickiego na Kremlu. Do tego czasu nosiła nazwy Bogojawleńskiej, Znamienskiej, Kurietnoj, od znajdujących się na Kremlu cerkwi i Dworu Karietnemu. W końcu XVII wieku wieża została nadbudowana wysokim dachem otrzymała zdobienia architektoniczne podobne do zdobień Wieży Spaskiej, oraz kuranty, których po pożarze w 1812 roku nie odnowiono. W latach 1870-1895 przy przewozie do wieży archiwum ministerstwa dworu imperatorskiego była przebudowana, przy czym utracono wiele ze starych elementów. W XIX wieku, po tym, jak rzeka Nieglinnaja została uwięziona w rurze, biały kamienny chodnik, wiodący do wieży Kutafiej, zamieniono na ceglany. W 1901 roku zbudowano nowy Most Troicki. Wysokość wieży do gwiazdy od strony Kremla - 65,65 m, z gwiazdą - 69,3 m. Wysokość wieży od strony Aleksandrowskiego Sadu - 76,35 m, z gwiazdą - 80 m. WIEŻA KUTAFIA (PRZEDMOSTOWA). To jedyna zachowana z wież przedmostowych Kremla, które służyły do obrony mostów prowadzących do twierdzy. Zbudowana w 1516 roku pod kierownictwem mediolańskiego architekta Aleviso Friazini. Niewysoka, okrążona urwiskiem i rzeką, z jedyną bramą, którą w razie niebezpieczeństwa zamykało się na głucho, wieża była groźną przeszkodą dla zdobywających twierdzę. Wieża nie miałą przykrycia, składała się z dwóch kręgów, na górnej platformie były urządzone stromotorowe strzelnice. W 1685 roku wieżę udekorowano ażurowym przykryciem. Podnoszone mosty przez rów, którym była otoczona wieża, prowadziły do bocznych bram. Do dziś przy bocznych bramach można zobaczyć zachowane szczeliny do łańcuchów mechanizmu podnoszenia. Swoją nazwę wieża otrzymała, jak się wydaje, od słowa „kut”, co w różnych interpretacjach oznacza ukrycie, narożnik, półwysep.
Zdjęcie jest wzięte stąd http://www.quercus.kbt.pl/3xm/podroze/2 ... Kre04.html
Dzisiaj odwiedzimy główne wejście do kremla, bardzo ozdobny barbakan czyli Kutafia i po moście wchodzimy do wieży Trocskaja, a przez nią na dziedziniec twierdzy.
Bolszewicy zniszczyli wiele zabytkowych budowli w murach kremla, ale nie wszystkie więc nadal jest co podziwiać.
Model z wydawnictwa Orel pomniejszyłem do tej skali, aby zmieścić na półce. Mocno, bo z 25cm do 11.5cm skróciłem most, ale i tak wygląda dobrze.
na pierwszym dolnym widać porównanie z ostrzem cyrkla rzeźb z wieży, musiałem się na rzeźbić
Pozdr
[R/G]Moskwa-Kreml-Wieża Troitskaja i Kutafia wyd. Orel 1:325
Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.
[R/G]Moskwa-Kreml-Wieża Troitskaja i Kutafia wyd. Orel 1:325
Pozdrawiam kartoniarzy.