Witam wszystkich serdecznie! Dołączyłem do forum aby pozyskać wiedzę, przygotować warsztat, dokonać właściwych wyborów oraz zakupów - to wszystko w efekcie chcę przełożyć na poprawnie sklejony model kartonowy. Kiedyś coś tam próbowałem lepić ale efekty były przeciętne. Liczę że spojrzenie z perspektywy czasu na to co było kiedyś (za dzieciaka) pomoże mi na spokojnie osiągnąć wymarzony mały sukces.
Rozpocząłem od przeglądania przypadkowych fotek z galerii i relacji na forum. Przeglądałem wycinanki dostępne w sieci. Dołożyłem do tego pewne aspekty związane z historią i już chyba prawie wybrałem względnie nieskomplikowany czołg, który mnie zainteresował. Następnie zapoznałem się z treścią zawartą w dziale "ABC modelarstwa" (przeczytałem i zaglądam aby to sobie ustawić w głowie). Obecnie kolekcjonuje materiały tekstowe i fotografie związane z maszyną, która mnie zainteresowała. W oddzielnym pliku tekstowym wrzucam linki do relacji/galerii związanych z tą konkretną maszyną, bądź relacje/galerie związane z innymi czołgami, które mnie zainteresowały pod względem rozwiązań modelarskich.
Przeglądam gromadzone materiały historyczne i te związane z modelami. Zastanawiam się co z tego będę w stanie wykonać i w jaki sposób się do tego zabrać. Zaczynam gromadzić hasła-pomysły typu: nitowanie, gąsienice z elementów, podział blach, brudzenie, rdza. Powoli będę wyszukiwał informacji bądź relacji gdzie te elementy występują. Pozostaje też kilka innych spraw bardziej technicznych jak: klejenie, malowanie, lakierowanie, impregnowanie. Tutaj już powoli wyszukuje i czytam.
Przygotowuję listę pytań (z podziałem na techniczną stronę klejenia jak i odwzorowanie modelu) na które powinienem sobie odpowiedzieć przed przystąpieniem do prac. Planuję samodzielnie rozwiać jak najwięcej wątpliwości ale wiem że nie ogarnę wszystkiego sam - wtedy zacznę zadawać pytania.
Przeglądam sklepy modelarskie pod kątem narzędzi i materiałów. Powstaje spis rzeczy które mi się przydadzą i należy je kupić oraz oddzielna lista tych, które mogę samodzielnie zaimprowizować. Przygotowuję się na wydatki.
Chciałbym przed przystąpieniem do właściwych prac posiąść odpowiednią wiedzę, zgromadzić wszelkie materiały pomocnicze, zapoznać się z nimi, przygotować warsztat, przemyśleć i zaplanować kolejne etapy budowy. Chciałbym podejść do tego na poważnie i doprowadzić to do szczęśliwego finału. Tak żeby praca płynęła swobodnie.
Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi i sugestie
pozdrawiam
przygotowania do pierwszych kroków z kartonem
Moderatorzy: laszlik, kartonwork, Tomasz D.
- Heinrich Kosmala
- Posty: 2215
- Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
- Lokalizacja: Landau/Niemcy
- x 170
Sam wróciłem do modelarstwa po prawie.... 20 lat przerwy. Dzisiaj generalnie mamy kosmiczne wręcz udogodnienia w zakresie modelarstwa. Chociażby łatwość buforowania elementów za pomocą skanera i ew. ponowny wydruk w przypadku "wpadki" (kto dziś nie ma wielofunkcyjnej drukarki w domu?). Sam też doskonalę swoją technikę modelarstwa. Dla mnie odkryciem Ameryki było przejście na sklejanie elementów na "styk". Wreszcie wszystko czysto i równo się skleja. Doceniam też możliwości wybijaka rewolwerowego otworów. Ale i tak jeszcze długa długa droga przede mną....