Witam.
Minęło już ponad 2 lata jak udało mi się zrealizowac krótkoterminowe zlecenie w ramach inwestycji w forcie w Krakowie ( Grębalów 49 1/4). Ścisłych informacji mozna się dowiedzieć szukając tematu w google mi natomiast chodzi o przybliżenie realizacji w wiodącej tematyce prezentowanej tu na forum. Wstawiam linki do kilku zdjęć z tej inwestycji, poniekąd zakończonej sukcesem ( zrealizowaniem zamysłu) z faktu iż zwiedzanie fortów w okresie dojrzewania było dla mnie drugą rzecza po zgłębianiu tajników kolejnictwa w czasie każdych wakacji i ferii zimowych gdy bywałem w Przemyślu od poczatku lat 80 - tych do połowy 90 - tych i po dziś dzień na rowerze. Ten typ armaty - szybkostrzelnej do strzelnicy minimalnej stosowany był w wielu fortach przede wszystkim znanej mi bezpośrednio Twierdzy krakowskiej i przemyskiej. Działa te zainteresowały mnie m.in. z powodu iż z przedmiotowego tradytora z końcem wojny zostały zdemontowane i zamontowane na pociągu pancernym "Gromobój", który pod koniec biorącego udział w walkach polsko-ukraińskich do 1919 r.
Makieta została w całości wykonana techniką odręczną zamiast z kartonu w PCV od 1- 10 mm ze wzmocnieniami z aluminium na podstawie oryginalnych planów z 1898 r , które jak się okazało po powiększeniu do skali 1:1 miały wymiary w kilku na 15 plansz 3x2 metry. Sama makiety działa ma wysokość około 160 cm i długość około 300 cm. Jej malowanie z racji 100 lat wstecz było w trakcie tworzenia było na tyle dyskusyjne, że kolor jej to kolor podkładu, a sama armata w jasnym malowaniu ( znalazłem jedno zdjęcie czarno-białe gdzie śruby są ciemne, a reszta jasna i takim malowaniu stała na platformie pociagu pancernego. Z jednego źródła wiem, że w okresie przedwojennym była biała , później w kolorze pancerza tradytora. Jednak odtworzenie dokładnego koloru jest trudne gdyż wzornik RAL stworzono dopiero 29 lat po powstaniu wspomnianej dokumentacji. Lufa odlana była z brązu Uchatiusa. Armatę wyprodukowała firma Skoda , wazyła około Z braku dokumentacji czeka na odtworzenia zamek, jak na razie jest zgoda na wykonanie go wg. rysunków aksonometryczno - perspektywicznych jednak umożliwaijących zachowanie proporcji ale nie dokładne odwzorowanie wyglądu tych detali. Na makietę zostało wykorzystane około 15 m 2 tworzywa. Niemal równolegle trwały prace nad budową makiety fortu wg stanu z okresu jesienno - zimowego 1914 r. Na makiecie znajduje się m.in balon obserwacyjny. Tradytor i sam fort strzegł m.in. biegnacej w pobliżu lini kolejowej Kraków - Kocmyrzów. Pozostałości takiej samej armaty znalazłem w forcie Borek dawnej twierdzy Przemyśl. Armata wazyła około 450 kg i strzelała na odległość 4 kilometry. Zdjęcia w kolejnych linkach:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 090f7.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/eae ... fc577.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a0a ... 5754b.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fb7 ... 310ad.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/395 ... 73768.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/711 ... 13d27.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 03a0f.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... ede0c.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 543a6.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 908c9.html
Życzę przyjemnego oglądania a chcącym zgłebić temat polecam forum Austro -Wegry gdzie na temat tej realizacji toczyła się debata.
Makieta armaty w skali 1:1 z fortów m.in. w Krakowie.
Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork