Dzień dobry,
Przy pracach nad gazikiem wystąpiła lekka blokada psychiczna, więc równolegle zrealizowałem skromniejszy projekt, za to opracowany od podstaw. Od dawna marzyłem o własnej makiecie kolejowej, a że pojawiły się warunki do jej zrealizowania, zacząłem robić budynki.
Prezentowany model przedstawia mój dom rodzinny we wsi pod Grudziądzem gdzie mieszkałem do 1999. Nie ukrywam - kartonworku było przy nim tyle co nic, ale mimo to zdecydowałem się model pokazać, bo widzę, że wyjątkowo cieszy oglądających. Wygląda na to, że ludzie bardzo żywo reagują na miniaturki rzeczy które znają na co dzień.
No to zaczynamy.
Po zdjęciu wymiarów oryginału wprowadzam geometrię do programu CAD, w moim przypadku Rhinoceros, gdzie uzgadniam wszystkie wymiary w 3D:
Kiedy dojdę do ładu z geometrią trójwymiarową, uwzględniam grubość kartonu (u mnie 0.5 mm) i wykonuję arkusze wycinanek:
Cięcie laserowe (purystom nie uznającym tego udogodnienia proponuję wyciąć chodnik z kostki brukowej w skali 1:87 ręcznie):
Poniżej złożona na próbę surówka. Dach został wykonany z gotowych elementów Auhagena. Cięcie tych elementów (skalpelem) i ich spasowanie okazało się najtrudniejszym elementem budowy.
Malowanie elewacji aerografem:
Zamierzam zrobić oświetlenie diodowe, stąd malowanie wnętrza ścian na czarno - żeby światło widoczne było tylko przez okna, a nie przez ściany.
Kolejne zdjęcia przedstawiają już gotowy model, tzn. sam budynek; trawniki, piasek i drzewa zostaną dodane już na makiecie i nie jest to temat na forum kartonowe.
Dodatkowymi elementami które widać na zdjęciach finalnych są rynny i kalenice (elementy wykończenia dachu - słownictwo dachowe okazuje się bardzo bogate i trochę mnie przerasta, kupując je nie do końca wiedziałem czego szukać). Te dwie rzeczy są również firmy Auhagen.
Dla porównania kilka zdjęć oryginału:
Budowa makiety nie jest tematem na to forum, więc jeśli kogoś to interesuje, zapraszam tutaj:
https://picasaweb.google.com/mkraskow/BudowaMakiety#
Jednak budynki zamierzam pokazywać. Obecnie na warsztacie - na razie komputerowym - jest stacja kolejowa Bąk. Poniżej zdjęcie z Wikipedii i mój projekt w Rhino:
Pozdrawiam,
mkraskow
*[Relacja/Budynek] Dom w skali H0 - 1:87, projekt własny
Moderatorzy: laszlik, kartonwork, Tomasz D.
Całkiem nieźle wyszedł ten domek choć przybrudzenia na dachu trochę takie nienaturalne się wydają. Wygląda jakby coś pobrudziło te dachówki "za jednym zamachem" a one wg mojej teorii brudzą się każda z osobna.
No to na czarny podkład trzeba było nanieść następną warstwę jakiejś innej (możesz sprawdzić chyba w oryginale jakiej) farby bo takie czarne ściany powodują, że środek wygląda jak grobowiec.Zamierzam zrobić oświetlenie diodowe, stąd malowanie wnętrza ścian na czarno - żeby światło widoczne było tylko przez okna, a nie przez ściany.