*[Relacja/Samolot] Dassault Super Etendard

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Hasio Maszkietnik
Posty: 113
Rejestracja: czw cze 02 2005, 17:34
Lokalizacja: BOJSZOWY

*[Relacja/Samolot] Dassault Super Etendard

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hasio Maszkietnik »

Na mój warsztat trafił właśnie kolejny francuski samolot - Dassault Super Etendard w malowaniu argentyńskim (niestety Jackyl - nie Mirage :D ).

Obrazek
Jest to wznowienie starego opracowania Zbigniewa Sajdaka.
Model posiada dużo detali - wszystkie zewnętrzne anteny, otwierane hamulce, uszczegółowione podwozie i spory wybór uzbrojenia podwieszanego.

Poprzednich wydań nie widziałem, to jednak zostało fatalnie wydrukowane:
-linie poszycia nierównomiernie nadrukowane, niekiedy zanikają.
-przesunięcia kolorów (widoczne tu np. przy hamulcach aerodynamicznych)
-niewyraźne oznaczenia (niewyraźne gluty jako symbole załatwionych okrętów przebijają wszystko)

Biel spodu kadłuba jest nadrukowana (druk kolorów płynny - bez rastrowania). Sporo elementów jest wydrukowanych na srebrno.

Do roboty.
Sklejanie zacząłem od środka kadłuba(element z wnękami tylnego podwozia).
Łatwiej mi w ten sposób kontrolować symetrię, ale cały czas muszę uważać na dzwigary skrzydeł (wzmocnione cyjanopanem). Problemów z pasowaniem raczej nie ma, trzeba tylko wycinać wręgi po zewnętrznej.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Więcej wkrótce.
Się skleja (z moja pomocą): Dassault Super Etendard
May the glue be with you.
Awatar użytkownika
Hasio Maszkietnik
Posty: 113
Rejestracja: czw cze 02 2005, 17:34
Lokalizacja: BOJSZOWY

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hasio Maszkietnik »

Aha - byłbym wdzięczny gdyby mnie ktoś poratował fotką tablicy przyrządów - element wycinanki ma biały kolor (a zegary kolorowe w stylu disco), co mnie jakoś nie przekonuje :kwas:
Się skleja (z moja pomocą): Dassault Super Etendard
May the glue be with you.
Kat
Posty: 704
Rejestracja: ndz kwie 18 2004, 14:44
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kat »

Awatar użytkownika
yaa
Posty: 206
Rejestracja: pt paź 31 2003, 17:50
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: yaa »

Ooo... Fajny samolocik. :jupi:
Jakos tak niedawno ogladalem na Discovery program o konflikcie falklandzkim, gdzie jak wiadomo, wlasnie Super Etendardy odegraly kluczowa role w obronie Argentyny. Smieszna sprawa bo Argentynczycy mieli ich raptem z 5, plus 3 pociski Exocet, a zadali flocie brytyjskiej takie straty w pierwszych chwilach konfliktu, ze Anglicy byli sklonni taktycznie sie wycofac... Ale nie o tym chcialem... Po obejrzeniu programu, Super Etendard wyladowal na mojej liscie planow modelarskich, wlasnie w argentynskim malowaniu (tyle ze z plastiku), wiec bede bacznie przygladal sie tej relacji. Zasiadam w pierwszym rzedzie, biore browarek do reki i patrze ;-) Acha, no i zycze powodzenia :spoko:

Pozdrawiam.

EDIT:
Mam jeszcze pytanie do Kata. Nie wiesz z jakiej gry pochodzi ten screen z ostatniego Twojego linka?
Kat
Posty: 704
Rejestracja: ndz kwie 18 2004, 14:44
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kat »

Majek, screen pochodzi prawdopodobnie z gry Strike Fighters, znalazłem go tu.
Hasio, jak będziesz się kiedyś bardzo nudzić to pocpykaj też trochę tutaj:
http://www.airliners.net/search/photo.s ... r+Etendard

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3234
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 101

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Hasio - ładnie Ci to wychodzi, a może Harrier do kompletu?
yaa pisze:Po obejrzeniu programu, Super Etendard wyladowal na mojej liscie planow modelarskich, wlasnie w argentynskim malowaniu (tyle ze z plastiku)
yaa - jaki zestaw plastikowy wybrałeś?

Nie polecam Hellera, kupiłem go kiedyś w prezencie bratankowi. Linie podziału były szerokie jak w matchboxach tyle że niemiłosiernie nierówne, wyglądały jakby ktoś je rzeźbił ręcznie jakimś rylcem.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
yaa
Posty: 206
Rejestracja: pt paź 31 2003, 17:50
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: yaa »

Awatar użytkownika
ZbyszekS
Posty: 393
Rejestracja: pn maja 24 2004, 15:10
Lokalizacja: Milanówek
x 26

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZbyszekS »

Temat ciekawy, początek budowy ładny. Wady opracowania, o których piszesz, są chyba jednak typowe dla dla modeli FM z tego okresu - widziałem kilka opracowań, wszędzie to samo. Mimo to jestem przekonany, że model ostatecznie będzie wyglądał efektownie.

Zastanawia mnie miejsce mocowania podwozia głównego. Nie wykonałeś otworów do mocowania goleni (konkretnie chodzi o otwór pod drut usztywniajacy goleń) przed zamknięciem poszyciem segmentu. Ponieważ zwykle w takich miejscach wkleja się dodatkowe usztywnienie dla drutu goleni (korek, tektura itp.), więc pewnie tutaj też takie wzmocnienie przewidziano. Jeżeli tak, to może się okazać, że próba nakłucia otworu spowoduje wgniecenie wnęki podowzia. W każdym razie wydaje mi się, że lepiej taki otwór przygotować wcześniej.
Na warsztacie: Leopard 2A5, J6K1 Jinpu
Zawieszone: Pogoria, XP-61E
Archiwum: Saab J35 Draken, Pietropawłowsk, F/A-18F Super Hornet, Churchill, MiG-21, Mirage III EA, Bf-109 K-4
-----------------------------
Wspieram .oO R357
Awatar użytkownika
Hasio Maszkietnik
Posty: 113
Rejestracja: czw cze 02 2005, 17:34
Lokalizacja: BOJSZOWY

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hasio Maszkietnik »

Dzięki za linki - jest tam wszystko czego mi trzeba :D

ZbyszekS - rzeczywiście zagapiłem się z tymi otworami :sciana:
Zaraz to naprawię - wnęki są doklejone do podłużnicy milimetrowej grubości - raczej nie ma szans by mi się to zapadło :cool:
Się skleja (z moja pomocą): Dassault Super Etendard
May the glue be with you.
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Cześć Hasio,
ja mam poprzednie wydanie tych samolotów - jest dobrze wydrukowane, bez przesunięć i innych problemów (chociaż niebieskie poszycie Etendarda jest jakieś blade). Za to nie ma w nim druku srebrnego - czyli coś za coś. Powodzenia w budowie,
TAD
ODPOWIEDZ