Piramida Cheopsa [diorama-relacja]

Hyde Park czyli "magiel" ale w granicach rozsądku

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Jeta
Posty: 980
Rejestracja: ndz mar 02 2003, 13:12
Lokalizacja: Gdańsk

Piramida Cheopsa [diorama-relacja]

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jeta »

Witajcie.
Mam na imię Tadeusz i od bardzo dawna, chyba nawet od początku, czytuję to forum. Doświadczenie modelarskie mam niewielkie z racji młodego wieku ale wszystko jeszcze przede mną. Pobudzony umysłowo przez Kierownika postanowiłem zaprojektować model piramidy Cheopsa. Co prawda projektowanie to mój zawód ale w modelach to debiut, tak więc proszę o wyrozumiałość. Jako zawodowiec zacząłem od zebrania niezbędnej dokumentacji. Wszedłem w Google, wpisałem "piramida Cheopsa" i kliknąłem "szukaj". Znalazłem to:
http://tajemnicepiramid.w.interia.pl/cud.htm
Dokładnie przestudiowałem materiał i doszedłem do wniosku, że model zaprojektuję w uproszczonej wersji. Do projektowania użyłem profesjonalnego narzędzia, jakim jest bez wątpienia AutoCad 2006LT. Myślę, że cena tego narzędzia jest adekwatna do ważkości projektu a samo narzędzie daje gwarancję dokładności i precyzji. Tak więc odpaliłem wspomnianego Acad'a i zacząłem trudny proces projektowy. Na pierwszy rzut poszła podstawa o wymiarach 230x230m. Tutaj muszę wspomnieć, że Acad daje mi możliwość projektowania w skali 1:1. Po zaprojektowaniu podstawy, musiałem skonstruować przekrój piramidy wzdłuż przekątnej podstawy dla złapania poprawnej długości krawędzi ścian. Ten fragment znajdziecie po prawej stronie rozrysu siatki. A propos "Siatki", to skorzystałem z Acad'a, a nie z programu Kuby Znamirowskiego, ponieważ zależało mi na dokładności do kilku miejsc po przecinku. Tak więc po wyznaczeniu prawidłowej długości krawędzi ścian mogłem przystąpić do rozrysowania całej siatki. Nie będę się dużo rozwodził nad tym skomplikowanym procesem projektowym i pokażę tylko efekt końcowy. By móc zmieścić projekt na arkuszu A4 musiałem go zmniejszyć 3000 razy. Tak więc mamy skalę modelu 1:3000.

Po etapie projektowania przyszedł czas na klejenie testowe. I tu same problemy. Pierwszy - na czym drukować. Po długim namyśle sięgnąłem po papier o gramaturze 80, jednostronnie już zadrukowany bo lepszego zrobiło mi się szkoda. Zrobiłem wydruk i osiągnąłem taki efekt:
Obrazek
Wymiary w milimetrach do dwóch miejsc po przecinku. Myślę, że taka dokładność powinna wystarczyć.
Następnie przystąpiłem do wycinania siatki. Chciałem użyć profesjonalnego nożyka AK4 japońskiej firmy OLFA i ciąć na specjalnej macie również tej firmy ale ostatecznie zrobiło mi się ich szkoda i użyłem nożyczek. Starałem się ciąć pośrodku linii. Po wycięciu długo myślałem, która strona siatki powinna być na wierzchu i w końcu zdecydowałem dać drukiem do góry by uzyskać imitację fakturu powierzchni piramidy. Jak napisałem wcześniej, model ma być uproszczony i dlatego nie zaprojektowałem poszczególnych bloków piaskowca. Zresztą nie posiadałem wystarczająco dokładnych materiałów źródłowych. Podobno nie zachowały się do dzisiaj oryginalne plany. Przed przystąpieniem do klejenia pojawił się kolejny, równie poważny, problem. Problem kleju oczywiście. Długo myślałem by ostatecznie zdecydować się na BCG. W pierwszym odruchu chciałem wszystko wstępnie "zaponalować" ale ostatecznie doszedłem do wniosku, że to bez sensu i tylko wydłuży mi, i tak już długi, proces budowy modelu. Posmarowałem delikatnie klejem wszystkie krawędzie i odłożyłem by lekko przeschły. Po kilku chwilach przystąpiłem do klejenia. Wcześniej, wszystkie krawędzie zagięć przeciągnąłem końcem nożyczek wzdłuż linijki. W pierwszym odruchu chciałem nawet porozcinać całą siatkę na pojedyńcze elementy ale ostatecznie górę wzięło lenistwo i sobie darowałem. Kiedy zacząłem kleić okazało się, że krawędzie miejscami wyschły zbyt mocna i musiałem powtórzyć nakładanie kleju. To z kolei spowodowało lekkie pofalowanie krawędzi ale to widać tylko na fotkach a w realu jest OKI. Po zakończeniu klejenia długo szukałem imitacji terenu dla zrobienia dioramy. W końcu udało mi się znaleźć odpowiedni kawałek materiału i myślę, że trawka wygląda OK. Gdyby były zastrzeżenia że trochę za szara to dla usprawiedliwienia powiem, że lato było upalne i starciła zieleń na rzecz szarości. Nie będę się już więcej rozwodził i zaprezentuję ostateczny efekt. Oto on:
Obrazek
Obrazek
Teraz nie pozostaje mi nic innego jak tylko poddać się pod osąd publiczny. Wszystkich chętnych na plik acad'owski plik źródłowy muszę zmartwić. Wywaliłem go bo uznałem, że szkoda miejsca na dysku. Ale gdyby jakieś wydawnictwo okazało zainteresowanie to jestem skłonny wykonać projekt ponownie dodając waloryzację w oparciu o zdobyte przy tej pracy doświadczenie. Wszystkim dziękuję za dotarcie do tego miejsca relacji.
Awatar użytkownika
Emotnik
Posty: 25
Rejestracja: sob paź 21 2006, 14:00
Lokalizacja: Gorlice

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Emotnik »

Ciekawy pomysł, ale mało sklejania. :(
Gratuluje chęci i pomysłowości> :lol:
Obrazek
galwani
Posty: 731
Rejestracja: pn sie 30 2004, 21:30

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: galwani »

miazdzaca ironia ;)
Mądry ustępuje głupiemu! Smutna to prawda; toruje ona głupocie drogę do opanowania świata.
Marie von Ebner-Eschenbach
Awatar użytkownika
Piter
Posty: 575
Rejestracja: pt kwie 30 2004, 9:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piter »

Jeta to mi przypomniałeś zajęcia na pierwszym roku studiów z Acad'a. Miałem na zaliczenie zrobić dwudziestościan foremny (czy jakoś tak) - wtedy plułem sobie w brodę że nie można tego zrobić przy pomocy linijki i cyrkla a potem skleić bo pracoaliśmy jeszcze na R14. Robota bajer :spoko:
Tak trzymać i czekam na kolejne relacje :)
Pozdrawiam serdecznie
Bismarck GPM
Missouri
SH-60B
Grzegorz75
Posty: 1000
Rejestracja: pt gru 09 2005, 14:34
Lokalizacja: GDYNIA
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzegorz75 »

Swietne , gratulacje panie Tadeuszu . Prawdziwy wysyp pojektantów :cool: , Czy używane były tylko ręce , czy pracował pan również nogą ?
dr Manfred
Posty: 421
Rejestracja: pn cze 27 2005, 19:41
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dr Manfred »

Nareszcie coś oryginalnego !

Tak trzymać ! :)

Serdecznie pozdrawiam !
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Ten projekt jest ... piramidalny. Powiem swoje zdanie:
Nie podoba mnie się "faktur" powierzchni. Mógł być we wzory hieroglificzne.
Nie jestem pewien dokładności wymiarowej - bo wątpię czy Acad ma definiowane jednostki miary jako łokieć egipski - a z przeliczników zazwyczaj wychodzą jajca.
W dodatku oryginał budowany był przez fellacha a model przez Lacha, chachachacha ...
Awatar użytkownika
Jeta
Posty: 980
Rejestracja: ndz mar 02 2003, 13:12
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jeta »

Drogi Kierowniku. Projekt piramidy musi być piramidalny jako żywo. Odnośnie hieroglifów na "fakturze" to masz rację. Mogłem użyć papieru zapisanego przeze mnie ręcznie i hieroglify byłby jak prawdziwe. Natomiast co dotyczy wymiarów, to się już po prostu czepiasz. Zupełnie nie bierzesz pod uwagę mojego młodego wieku i tego, że cała świetlana przyszłość projektowa jest jeszcze przede mną. A każdy fellach miał inną długość łokcia. Acad, jako bardzo profesjonalne narzędzie, wzystko przeliczył i uśrednił. Wracając do tego "faktura" to oryginalny został rozkradziony na okoliczne pałace.
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Z wyjaśnień żem wielce kontent. Muszę sobie też takie coś skleić - planuję jednak w podstawie uczynić otwór owalny, coby się całość na mej głowie mieściła. Podobno taka piramida dobrze czyni mocą swą żyletkom, to i głowie może pomoże zmysły wyostrzając. :lol:
Awatar użytkownika
ZbyszekS
Posty: 393
Rejestracja: pn maja 24 2004, 15:10
Lokalizacja: Milanówek
x 26

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZbyszekS »

Mam na imię Zbyszek. Mam problem i chcę o nim porozmawiać. Otóż mam żal do Kolegi Tadeusza. Rozpoczął on swoją relację bez zakomunikowania nam z przynajmniej 30-dniowym wyprzedzeniem swoich zamiarów rozpoczęcia relacji, a jakby tego było mało, przeprowadził ją tak szybko, że nawet gęby nie zdążyłem rozdziawić. Żal mam dlatego, że nawet nie dał mi szansy wystartowania do miejsc w pierwszym rzędzie. To nie było fair! :placz:

Mam na imię Zbyszek... :jezyk2:
Na warsztacie: Leopard 2A5, J6K1 Jinpu
Zawieszone: Pogoria, XP-61E
Archiwum: Saab J35 Draken, Pietropawłowsk, F/A-18F Super Hornet, Churchill, MiG-21, Mirage III EA, Bf-109 K-4
-----------------------------
Wspieram .oO R357
ODPOWIEDZ