Pistolet maszynowy Błyskawica 1:1 od podstaw

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sebb
Posty: 137
Rejestracja: sob cze 10 2006, 22:23
Lokalizacja: Radom/Kraków

Pistolet maszynowy Błyskawica 1:1 od podstaw

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sebb »

Witam.
Zacząłem pracę nad nowym modelem od podstaw. Będzie to wzorowany na niemieckim MP-40 i brytyjskim STENie pistolet maszynowy "Błyskawica" w skali 1:1. Budowę zacząłem od wykonania osłony lufy. Aby uzyskać rurę o ściance grubości 1 mm skleiłem 8 warstw cienkiego papieru posmarowanego grubą warstwą kleju polimerowego. Po nałożeniu każdej kolejnej warstwy naginałem coraz bardziej papier, a na koniec nawinąłem wszystko na kartonowej rurze po folii i przymocowałem gumkami. Po nabyciu 8mm wycinaka wytnę w osłonie 16 otworów.
ObrazekObrazekObrazek
Podobnie postąpiłem z komorą zamkową, z tym ,że na koniec włożyłem ją do środka kartonowej rury ponieważ mocowanie gumkami zostawia drobne wgniecenia. Klejony warstwowo materiał przed wyschnięciem jest plastyczny i dość łatwo się go formuje, a po wyschnięciu otrzymujemy solidny, twardy, lekko sprężysty materiał do dalszej obróbki.
ObrazekObrazek
Na koniec wykonałem zamek wraz z celownikiem przeziernikowym.
ObrazekObrazek
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 435
Rejestracja: pn lip 24 2006, 20:25
Lokalizacja: Opole
x 1

Re: Pistolet maszynowy Błyskawica 1:1 od podstaw

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PiterATS »

Sebb pisze:Na koniec wykonałem zamek wraz z celownikiem przeziernikowym.
To nie jest zamek. Po pierwsze w Błyskawicy ma on inny kształt, a po drugie jest częścią ruchomą, więc jak tam zamocujesz przyrządy celownicze?
Tak poza tym, trzymam kciuki za ukończenie budowy, bo model zapowiada się ciekawie.
Awatar użytkownika
Sebb
Posty: 137
Rejestracja: sob cze 10 2006, 22:23
Lokalizacja: Radom/Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sebb »

Witam.
Widocznie źle wyszukałem nazwę tej części. Doczytałem w internecie i nie jest to zamek, ale obudowa mechanizmu spustowego. Model broni jest zgodny z dokładnością do ok 2mm z planami dostępnymi tutaj:
http://www.dws.xip.pl/PW/pw85.html
http://powstanie-warszawskie-1944.ac.pl ... a_full.htm
Piter, proszę o potwierdzenie nazwy tej części.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3279
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 103

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Wiem że wujek Google wiele Ci powie ale może mógłbyś przybliżyć temat tzn. co to za pistolet, kto go wyprodukował, kto nim strzelał i do kogo, z jakim skutkiem itp.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Sebb
Posty: 137
Rejestracja: sob cze 10 2006, 22:23
Lokalizacja: Radom/Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sebb »

Witam.
Tutaj znajduje się wyczerpujący artykuł na temat tego historii, budowy, użycia pistoletu. Od siebie dodaję porównanie podstawowych danych Błyskawicy, [Stena Mk II] i {MP 40}.
  1. Zasada działania: Odrzut zamka swobodnego
  2. Kaliber:9 mm 9x19 mm Parabellum
  3. Masa bez magazynka(kg): 3,22/[2,8]/{4kg}
  4. Długość z rozłożoną kolbą(mm):730/[762]/{833}
  5. Długość ze złożoną kolbą(mm):556/[---]/{630}
  6. Długość lufy(mm):197/[197]/{248}
  7. Szybkostrzelność teoretyczna(strz./min.):560/[540]/{400}
  8. Ogień skuteczny(m):???/[180]/{200}
P.S. Dzisiaj zabieram się za klejenie rączki, kolby i stopki z charakterystycznymi trzema błyskawicami:
Obrazek
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Sebb
Posty: 137
Rejestracja: sob cze 10 2006, 22:23
Lokalizacja: Radom/Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sebb »

Witam.
Po tygodniu wreszcie uzyskałem dostęp do aparatu. Przedstawiam dalsze postępy prac.
Skleiłem stopkę z trzema błyskawicami, od których pochodzi nazwa broni, oraz płaskowniki do jej mocowania. Została ona wykonana z kilku warstw papieru giętego przed wyschnięciem. Do błyskawic wlałem trochę rzadkiego wikolu, aby zmiękczyć kontury i wygładzić ich dno.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Rączkę zrobiłem z dwóch tekturek 1mm między które napchałem chyba ze 100 warstw papieru, aby nie uległa zgnieceniu w rękach jakiegoś krewkiego modelarza.:lol:
ObrazekObrazek

Czas na pierwsze błędy... Celownik okazał się zamontowany o 2cm do tyłu, więc musiałem trochę sztukować.
ObrazekObrazek

Osłonę spustu wykonałem tą samą metodą co stopkę.
Obrazek

W 75% gotowy pistolet złożony na sucho.
Obrazek
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Sebb
Posty: 137
Rejestracja: sob cze 10 2006, 22:23
Lokalizacja: Radom/Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sebb »

Witam.
Po zakupie potrzebnego papieru ściernego i 8mm sztancy, oraz spotkaniu w tym samym czasie i miejscu: mojej osoby, zapału do pracy, modelu, narzędzi, komputera i aparatu nastąpiło rzadkie zjawisko zwane postępem w pracy :)
Nakleiłem kilkadziesiąt papierowych wałków na rękojeść, które imitują nacięcia zwiększające przyczepność do ręki. Krawędzie wygładziłem kilkoma warstwami wikolu.
Obrazek Obrazek
Następnie zabrałem się za wyszlifowanie i pomalowanie stopki metalizerem Humbrola. Niestety farba nie trzymała się szlifowanych miejsc pokrytych cyjanoakrylem. Postanowiłem więc zagruntować powierzchnię srebrną farbą w sprayu, a potem pomalować Humbrolem. Sam podkład wyszedł tak fajnie, że wystarczy raczej go tylko pobrudzić czymś brudnym :)
Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ