SKOT R3M Orlik 1/2006, czyli powtórka z rozrywki...

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
JaCkyL
Posty: 785
Rejestracja: śr wrz 01 2004, 23:12
Lokalizacja: Lublin
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JaCkyL »

Świetna relacja, super zdjęcia i te ciekawe podpowiedzi. Tak trzymać :spoko:
Pozdrawiam :pice:
Awatar użytkownika
Enzo
Posty: 422
Rejestracja: sob lut 26 2005, 20:48
Lokalizacja: Krosno

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Enzo »

Witam po dość długiej przerwie, złożyło się na nią kilka czynników; dorywcza praca, załatwianie studiów, a swoją drogą że musiałem troszkę odpocząć od tego modelu.

Udało mi się zmontować wahacze wraz z sprężynami i amortyzatorami zaprojektowane są tak szczegółowo, że do czasu montażu myślałem że wszystko będzie ruchome a tymczasem ruchomy będzie tylko układ kierowniczy, ramiona wahaczy są przyklejone na stałe, jak już wspomniałem zawieszenie jest bardzo szczegółowo zaprojektowane do tego każdy z wahaczy jest inny trzeba przed przyklejeniem każdej części sięgać do instrukcji i się upewniać a wahacze różnią się tak nieznacznie że o pomyłkę nie trudno, jak to ma miejsce dość rzadko z mojego warsztatu można było usłyszeć soczystą "wiązankę", kiedy zrobiłem 3 części, przyklejam 4-tą i 3 poprzednie do kosza :evil: Na szczęście jakoś się udało, mogło być o wiele lepiej...

Tak to wygląda; kolejne etapy powstawiania
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Obrazek

Co do poradnika to nie bardzo miałem pomysł na dzisiejszą aktualizację, może Wy coś zaproponujecie ?

Jeszcze się pochwalę; udało mi się dostać na studia, które chciałem, zatem od 1 października będę studentem I roku Budownictwa na wydz. Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.

Pozdrawiam
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
darek5001
Posty: 28
Rejestracja: pn lis 22 2004, 9:59
Lokalizacja: Iława

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: darek5001 »

gratuluje jednak Budownictwo to ciężki kierunek wiem coś o tym mimo wszystko życzę powodzenia :spoko: :spoko: :spoko:
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Yunior
Posty: 570
Rejestracja: śr paź 20 2004, 23:16
Lokalizacja: warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Yunior »

Tak sobie sledze z wolna temat i jestem pod wielkim wrazeniem
Obrazek
USMC 3rd Force Recon Company Reenactor
Awatar użytkownika
Enzo
Posty: 422
Rejestracja: sob lut 26 2005, 20:48
Lokalizacja: Krosno

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Enzo »

Ufff zakończyłem budowę przedniego zawieszenia wraz z układem kierowniczym, jednym słowem masakra, ta część modelu daje "popalić", przy układzie kierowniczym należy wykonać prawie 20 ruchomych zawiasów, układ kierowniczy w całości jest ruchomy, choć nie wyszedł mi tak jak powinien, powinno być tak, żę poruszając jedno koło skręcają również 3 pozostałe, nie wiem dlaczego to nie "działa" u mnie skręca koło znajdujące się na tej samej osi a dwa znajdujące się na drugiej osi tylko troszeczkę. Co jest dość denerwujące to to, że niektórych elementów jest za mało (chyba że są gdzieś rozrzucone po arkuszach). Jeden element został moim zdaniem troszkę w sposób nieprzemyślany. Pewnie niektóre osoby bez problemu by taki element wykonały ale ja miałem problem otóż rozchodzi się o pręt o średnicy ok 2 mm i długości 7 cm, który należy zwinąć z cienkiego papieru, próbowałem zwinąć ten pręt w całości, nie potrafiłem równo i rozciąłem na 2 krótkie.

Wał napędowy wraz z końcówką:
Obrazek

Gotowe przednie zawieszenie:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tutaj zdjęcie elementów, które zostały wykorzystane przy wałach :wink:
Obrazek
Obrazek

Tips & tricks

Tym razem może coś o zwijaniu tulejek, ja robię to tak:
Wycinam, retuszuje, następnie przeciągam element na krawędzi stołu lub na ostrzu nożyczek, następnie zwijam element na pręcie o średnicy większej niż zadana (zwijam w obydwie strony), następnie zwijam na pręcie o właściwej średnicy i sklejam.

Teraz zabieram się za koła :)

Pozdrawiam
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Enzo
Posty: 422
Rejestracja: sob lut 26 2005, 20:48
Lokalizacja: Krosno

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Enzo »

Ukończyłem "buciki", wykorzystałem bieżniki wycinane laserowo, przed malowaniem zastosowałem szpachlę w płynie Mr. Base White 1000, na to farba Gunze Tire Black nakładane aerografem.
Tak to wygląda:
po szlifowaniu, przed przyklejeniem bieżnika, bieżnik jest za długi, bezpośrednio przed naklejeniem bieżnika koło okleiłem paskiem papieru jak do drukarki.
Obrazek
Gotowe opony:
Obrazek
Obrazek

Aktualnie pracuję nad tylnym zawieszeniem.
Pozdrawiam
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Yunior
Posty: 570
Rejestracja: śr paź 20 2004, 23:16
Lokalizacja: warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Yunior »

Hmmm wygladaja bardzo realistycznie. Nie powiedzialbym ze to karton
Obrazek
USMC 3rd Force Recon Company Reenactor
Edmund_Nita
Posty: 2057
Rejestracja: pt sie 29 2003, 11:06
Lokalizacja: Koszalin
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Edmund_Nita »

Hmmm..., przynajmniej jedna opona, uwzględniając standard Enzo, nie wygląda na gotową... ;-)
Awatar użytkownika
Enzo
Posty: 422
Rejestracja: sob lut 26 2005, 20:48
Lokalizacja: Krosno

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Enzo »

Rzeczywiście Edmundzie, przed samym zamontowaniem będę musiał nanieść drobne kosmetyczne poprawki
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1086
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 148

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Piękne. Plątaninka w zawieszeniu cieszy moje oko, a opony to już naprawdę dopieściłeś.
ODPOWIEDZ