"Blaszki" niefototrawione

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
greatgonzo
Posty: 292
Rejestracja: pt lis 30 2007, 22:45
Lokalizacja: Giżycko
x 12

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: greatgonzo »

No cóż, należało się :).
Bardzo podobała mi się przypowiastka o pilotach Mi-6 robiących między sobą zakłady czy znajdą jakiś fragment instalacji śmigłowca nieodwzorowany w modelu.
Andrzej Ziober
Posty: 483
Rejestracja: sob lut 11 2006, 16:30
x 58

Blaszki niefototrawione

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Andrzej Ziober »

Dwie nowe fotki:
Obrazek
Obrazek
Gdy stajesz przed problemem, szukaj rozwiązania, a nie obejścia.
Edmund_Nita
Posty: 2057
Rejestracja: pt sie 29 2003, 11:06
Lokalizacja: Koszalin
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Edmund_Nita »

Taaa..., taki zakład, to dodatkowy bodziec do pracy. Teraz Andrzej na nosie stanie, żeby w modelu niczego nie zabrakło... :lol: :lol: :lol:

A swoją drogą, jestem ciekaw, czy - w świetle artykułu Andrzeja o sposobach wygrywania wszelkiego rodzaju konkursów, opublikowanym w nr 3 "Aeroplana" - jego śmigłowiec będzie tak trofiejno-zdobyczny , jak Lancaster... :lol: Wszak nie spełnia paru patentów na sukces... :lol: Chociaż, prawdę mówiąc, przez skórę czuję jakieś wibracje rewolucyjne, he, he... :lol:

Andrzeju, jak zwykle :spoko: ;-)
Andrzej Ziober
Posty: 483
Rejestracja: sob lut 11 2006, 16:30
x 58

Blaszki niefototrawione

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Andrzej Ziober »

A swoją drogą, jestem ciekaw, czy - w świetle artykułu Andrzeja o sposobach wygrywania wszelkiego rodzaju konkursów, opublikowanym w nr 3 "Aeroplana" - jego śmigłowiec będzie tak trofiejno-zdobyczny , jak Lancaster...
Na razie jeszcze nie czas na myślenie o wygrywaniu konkursów. Na tym etapie bardziej zajmuje mnie „wygrywanie” z własnymi „niedoskonałościami” natury manualno-technologicznej. To mój najtrudniejszy, jak dotychczas, projekt modelarski. Wielokrotnie trudniejszy, niż Lancaster.
Model w 1:72 dzisiaj - żeby odróżniał się od typowych modeli konkursowych swym wykonaniem - musi skłaniać widza do oglądania w maksymalnym zbliżeniu (inaczej te drobne detale, których wykonanie zajmuje tak dużo czasu, „rozmywają się”). A wtedy zaczynają być widoczne różne uchybienia. Chodzi o to, żeby tych uchybień unikać, poprawiać błędy, etc... tak, żeby drobne części były dowodem „precyzji”, a nie przykładami, że tu coś się krzywo skleiło, tam coś się „wygło”, a gdzie indziej zaciekło klejem lub farbą. A to zajmuje dużo czasu. Sporo czasu zajmują również rozmaite drobne ślady eksploatacji, żeby w zbliżeniu były nadal „śladami eksploatacji”, a nie modnym badźganiem metodą brudzingu. Do tego dochodzi jeszcze wielkość pierwowzoru i związana z nim ogromna ilość rozmaitego „szpeju”, który jest w kadłubie. Samych przewodów są setki odcinków różnej grubości i różnych kolorów. Wszystko to trzeba osobno montować do już pomalowanych partii konstrukcji. To naprawdę gigantyczny śmigłowiec. Robi niesamowite wrażenie, gdy się na niego patrzy. I takie samo wrażenie ma w założeniu zrobić jego maleńki model. Nie wiem, czy mi się to uda, ale cały czas się staram. ;-)
Gdy stajesz przed problemem, szukaj rozwiązania, a nie obejścia.
Edmund_Nita
Posty: 2057
Rejestracja: pt sie 29 2003, 11:06
Lokalizacja: Koszalin
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Edmund_Nita »

Ty nie wiesz, ale ja wiem - uda się!!! :lol:
Awatar użytkownika
greatgonzo
Posty: 292
Rejestracja: pt lis 30 2007, 22:45
Lokalizacja: Giżycko
x 12

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: greatgonzo »

O ile się nie mylę (a chyba nie bo powtarzam za tekstem Andrzeja z któregoś 'Aeroplanu' lub Skrzydlatej) to tu chodziło o to by wybrać model, który z definicji odpada przy Best of Show i pokonać tę tradycję.

Różne bywają dewiacje... :wooow: :szampan:
Andrzej Ziober
Posty: 483
Rejestracja: sob lut 11 2006, 16:30
x 58

Blaszki niefototrawione

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Andrzej Ziober »

Czasami czytam sobie, jak ktoś pisze, że ma problem z zamaskowaniem kabinki w modelu, żeby podczas malowania ładnie wyszły mu ramy konstrukcji oszklenia :lol: . A ja musiałem pomaskować (nie uszkadzając wklejonych tam elementów) prawie sto 1-milimetrowych otworków w wannach komory transportowej, żeby malując wnętrze komory, nie „przepsikać” przez te otworki na przewody w wannach...
15 minut malowania, ale wcześniej dwa popołudnia maskowania 2-milimetrowymi kawadracikami z taśmy Tamiya.
Malowanie się udało, teraz wszystko schnie. Gdy będzie suche, to zabawa ze śladami eksploatacji, cieniowanie, fiksatywa i polerowanko.
Na fotce poniżej – fragmencik maskowanek.
Obrazek
Gdy stajesz przed problemem, szukaj rozwiązania, a nie obejścia.
Andrzej Ziober
Posty: 483
Rejestracja: sob lut 11 2006, 16:30
x 58

Blaszki niefototrawione

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Andrzej Ziober »

Wreszcie udało mi się przebrnąć przez przewody instalacji w komorze transportowej. Zdjęcia takie trochę „na szybko” zrobione :oops:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Gdy stajesz przed problemem, szukaj rozwiązania, a nie obejścia.
Awatar użytkownika
Jezier
Posty: 76
Rejestracja: pn sie 18 2008, 13:58
Lokalizacja: Piechowice

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jezier »

Po ówczesnym zażyciu pigułek na uspokojenie i zaklejeniu szczęki żeby nie spadła i nie narobiła większych szkód, byłem wstanie zajrzeć "tutaj" ;-)
No i tak czy inaczej przeżyłem :shock: :shock: :shock: :shock:
Patrząc na tak precyzyjną robotę :boje: :boje:
Obrazek
pavlo
Posty: 31
Rejestracja: czw kwie 22 2004, 15:27
Lokalizacja: paryz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pavlo »

A ja mam pytanie odnośnie tablicy przyrządów w kabinie pilota i twojego artykułu w Aeroplanie. Jaka jest korzyść z używania papieru metalicznego Kodak Endura, oprócz trwałości. Bo tak teoretycznie, równie dobrze można użyć zwykły papier - zapewne będzie grubsza warstwa ale to chyba nie przeszkadza? I można by poprosić o jakieś zbliżenie głównej tablicy pilota? W Aero nie ma zbliżenia tejże.

P.
ODPOWIEDZ