[R] P-38G Lightning KA_3-4/08 (mały plusik)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
zetpt
Posty: 37
Rejestracja: pn gru 25 2006, 11:35
Lokalizacja: Warszawa

[R] P-38G Lightning KA_3-4/08 (mały plusik)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zetpt »

Witam serdecznie w mojej pierwszej relacji "multiforum". Premiera była na Konradusie, ale postanowiłem pokazać moje "dzieło" także i tu.
To jest temat moich "wypocin".
Obrazek

Model jak w temacie budowany będzie z "malutkim" plusem, znaczy się wszystko co możliwe to ruchome.
Na pierwszy ogień poszło podwozie główne. Tu "trochę" muszę "dorobić" bo jest to jakieś takie "łyse".
Plan jest taki:
- chowane podwozie
- zamykane klapy wnęk podwozia
- ruchome teleskopy goleni
- obracające się koła
Co z tego wyjdzie zobaczymy. No i oczywiście wszelkie "kambelki" we wnęce (a jest tego trochę).

Już na etapie składania wręg wyszły małe "babole". Źle zaznaczone wycięcie w części W38pL i P.
Rysunek to wyjaśnia.
Obrazek

Lustrzane odbicie wypustek w części W38eL i P (powinny być na odwrót, te z części "P" powinny być w części "L").
Po takiej poprawce pasuje idealnie, elementy te należy zamontować zadrukiem do przodu.

Dalej przy próbie złożenia podwozia okazało się, że elementy 122s są za długie o ~3mm i część 122r o ~1mm.
Zaznaczam, że montując golenie na stałe nie ma to znaczenia i nic nie trzeba poprawiać.

Tak dla zachęty "coby" zaczęta relacja nie była bez fotek.

Kawałek "noska"
Obrazek

i papierowy karabinek.
Obrazek

Jak uporam się z "mechaniką" chowania podwozia będzie szczegółowa instrukcja budowy tego elementu (chyba że nie będzie zainteresowania).
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2068
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 112

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Zainteresowanie jest tu zawsze, z tym że nie ma tyle lejącej się wazeliny z pierwszych rzędów, co na innych forach.
Sam jestem ciekaw jak Ci pójdzie mechanizacja podwozia. Ja bym się tego nie podjął, ale jak zobaczę że to możliwe to uwierzę.
A karabin robi wrażenie. Trochę mógłbyś go jeszcze podmetalizować.
Powodzenia.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
maxym3d
Posty: 10
Rejestracja: czw mar 12 2009, 0:00

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: maxym3d »

Witam!
Ja na pewno będę zainteresowany. Jest to jeden z moich ulubionych samolotów. Obecnie robię Mustanga, a Lightning najprawdopodobniej będzie drugi w kolejności, tylko raczej w aluminiowej wersji.
Pozdrawiam i powodzenia.
W trakcie rzeźbienia: Mustang P-51D
Awatar użytkownika
zetpt
Posty: 37
Rejestracja: pn gru 25 2006, 11:35
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zetpt »

laszlik - ten karabinek to tylko test czy "da rade" tak zrobić. W finale postaram się go trochę "okopcić"


Teraz takie małe uaktualnienie.
Mechanizm teleskopu działa jak najbardziej prawidłowo, jedyne pozostanie "dociążyc" model do odpowiedniego ugięcia podwozia.
Obrazek
dla porównania grosik
Obrazek
Awatar użytkownika
zetpt
Posty: 37
Rejestracja: pn gru 25 2006, 11:35
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zetpt »

Witam.
Nie tak miało być. Nie wiem jak to mogło się stać, ale "błyskawica" zakończyła żywot.
Z "mechanicznego" podwozia została kupka śmieci.
Obrazek

Pozdrawiam i przepraszam bardzo tych co liczyli na koniec tej relacji w wielkim stylu.
Awatar użytkownika
zetpt
Posty: 37
Rejestracja: pn gru 25 2006, 11:35
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zetpt »

Widzę że tu nikt się nie dał nabrać,tak troszkę sobie pożartowałem.

Budowa modelu idzie pełną parą.
Tu obiecana minifotoinstrukcja budowy "koszernego karabinka"
Po nasączeniu i wycięciu dziurek, odcinam zewnętrzny fragment elementu 137. Zwijam w tuleję. Teraz na szpilce nawijam rurkę o średnicy zewnętrzxnej 0,8mm na niej pogrubiam w dwuch miejscach do średnicy 1,1mm i na koniec nazuwam podziurkowany fragment części 137. Ot i cała filozofia.
Obrazek

Teleskop składa sie z kilku nawiniętych tulejek tak aby w środku teleskopu schować sprężynkę popychjącą kamien w zapalniczce (taki patemcik). Sprężynka ma około 2mm średnicy i ucisku ok. 300g. Trzeba będzie "ciut" obciążyć Lightinga"
Obrazek
Awatar użytkownika
zetpt
Posty: 37
Rejestracja: pn gru 25 2006, 11:35
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zetpt »

Dzisiaj skończyłem składać pierwszą goleń podwozia z pełną jej ruchomością.
Złożona tak tylko do sesji zdjęciowej, ponieważ przed finalnym zmontowaniem będzie to jeszcze malowane, potem brudzone i na koniec lakierowane.
Oto kilka fotek.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
hajer_mihau
Posty: 16
Rejestracja: pt lis 23 2007, 16:04
Lokalizacja: Łęczna

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: hajer_mihau »

Super są te teleskopy :wooow: Jestem pod niemałym wrażeniem! Z jakiego materiału wykonujesz te "aluminiowe" elementy???
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2068
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 112

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Oby starczyło Ci wytrwałości by doprowadzić całą tę mechanizację do końca.
Póki co jestem pod wrażeniem.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
zetpt
Posty: 37
Rejestracja: pn gru 25 2006, 11:35
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zetpt »

Dziś w przedświąteczny dzień chciałbym pokazać ciąg dalszy walki z mechaniką podwozia i wstępnym kształtem kół.
Obrazek Obrazek Obrazek

Tak dla przypomnienia i opinii. Czy taki stan karabinów może być, czy dalej walczyć by osiągnąć stan doskonały? :))
Obrazek
Na tej fotce widać niedoskonałości w łączeniu segmentów, które mam nadzieję znikną po ostatecznym retuszu i lakierze matowym.
To tyle na dzisiaj, następne spotkanie już po świętach. W związku z tym chciałbym wszystkim złożyć życzenia Wesołych Świąt Wielkanocnych i Mokrego Śmingusa.

PS. "Uważajcie na karton, woda może być szkodliwa"
ODPOWIEDZ