Weathering (brudzing)

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

Rodney
Posty: 18
Rejestracja: wt sie 18 2009, 18:55

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rodney »

Pomyslę o sprowadzeniu ich do siebie bo na pewno coś w tym jest,
a jutro na zakupy i zobaczymy co dostane mi potrzebnego, już trochę się niecierpliwie i w końcu chce rozpocząć budowę mojego modelu
Rodney
Posty: 18
Rejestracja: wt sie 18 2009, 18:55

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rodney »

Jeszcze pytanko odnosnie kompresora.

czy taki jak tutaj http://www.screwfix.com/prods/78915/Pow ... Compressor#
będzie odpowiedni do tego aby bezproblemowo zasilić mój aero?
MaKuz
Posty: 25
Rejestracja: ndz maja 23 2004, 21:22
Lokalizacja: Łódź

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MaKuz »

Ten kompresor zasili aerograf bez problemu - 41 litrów/min. jest OK i max ciśnienie 7bar podawane do zbiornika wyrównawczego też może być (standardowo w tego typu kompresorach jest ustawione na 8 bar, ale na wyjściu potrzebujesz 1,5 do 2bar - nie więcej). Nie jest to jednak rozwiązanie idealne do aerografu. Po pierwsze podejrzewam że ten kompresor jest dosyć głośny - prawdopodobnie około 60 dB co przy 90 dB w zwykłych kompresorach jest mało, ale kompresory oparte na sprężarkach lodówkowych mają trochę ponad 40dB. Przy 60dB nocne sesje malarskie mogą być problemem. Druga sprawa - ten kompresor ma zbiornik chyba 2 litrowy - dosyć mało - będzie dosyć często się włączał i wyłączał. Trzecia sprawa - jeżeli dobrze widzę ten kompresor ma wyjście na szybkozłączkę - trzeba będzie zastosować przejściówkę żeby podpiąć wąż aerografu - ale to najmniejszy problem. Tak więc - zasili aerograf, napompujesz koło w samochodzie czy ponton - ale jeżeli kwestie finansowe nie są pierwszoplanowe - ja bym szukał kompresora bardziej specjalistycznego - do aerografów, ale solidnej firmy, najlepiej opartego na sprężarce lodówkowej. Co prawda są to sprężarki olejowe i konieczne jest stosowanie odolejaczy, filtrów itd - ale dają one większą wygodę pracy, ze względu na hałas. Jeżeli chcesz jednak kupić zwykły, "cywilny - nie modelarski" kompresor - to może lepszy będzie z większym zbiornikiem. Jeżeli jednak kupisz ten z linka - też będzie się nadawał.
pzdr Marcin
Rodney
Posty: 18
Rejestracja: wt sie 18 2009, 18:55

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rodney »

No dobra a czy w tej cenie kupie kompresor modelarski?

zobacz na tej stronce który bys widział do takich aero? http://www.everythingairbrush.com/acata ... eries.html

i ten Aero http://www.everythingairbrush.com/acata ... 26103.html

lub inny z tej stronki http://www.everythingairbrush.com/acata ... _Kits.html
MaKuz
Posty: 25
Rejestracja: ndz maja 23 2004, 21:22
Lokalizacja: Łódź

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MaKuz »

Bardzo dobry wybór to - Harder & Steenbeck Evolution Silverline fPc Two In One. Ponieważ wersja Two in One ma 2 zbiorniki i 2 dysze różnych rozmiarów - można bez problemu malować małe detale jak i duże powierzchnie, druga sprawa - wersja fPc ma zainstalowaną dodatkową regulację ciśnienia powietrza - jest to dławik którym można obniżyć ciśnienie w aerku w stosunku do ciśnienia na wyjściu z kompresora. trzecia sprawa - silverline - czyli uszczelki teflonowe. Zwykłe złote Evolution kiedyś miały uszczelki gumowe, teraz podobno już też mają teflonowe - ale tego nie jestem pewien na 100% Za mniej niż 130 funtów kupiłbym ten - AB-AS196 Twin Cylinder Mini Piston type "0n-demand" compressor with receiver and Dual Switch for Airbrushing. Nawet tańsze modele, z pojedyńczą sprężarką i zbiornikiem wyrównawczym były by dobre, ale ten który wybrałem to rozwiązanie docelowe, dające dużą wygodę w pracy aerkiem. Nie są to co prawda kompresory oparte na lodówkowcu, ale te firmowe są sporo droższe i raczej do zastosowań profesjonalnych, a modelarze często budują je sami za sporo mniejsze pieniądze.
pzdr Marcin
Rodney
Posty: 18
Rejestracja: wt sie 18 2009, 18:55

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rodney »

No super sprzęt wybrany zastanawiam sie jeszcze czy nie wziąć kompresora tego z oznaczeniem A ale to juz chyba wywalanie kasy jest.

dobra jaki osprzęt potrzebny mi jest do tego jeszcze to od razu zamówię,
chodzi mi o węże, złączki, płyny do czyszczenia ja nie wiem a nie chce aby coś mnie zaskoczyło hehe

W każdym razie dzięki ci ogromne za pomoc w wyborze. :spoko: :piwo:
MaKuz
Posty: 25
Rejestracja: ndz maja 23 2004, 21:22
Lokalizacja: Łódź

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MaKuz »

Evolution sprzedawany jest bez wężyka (kompresor - nie wiem, pewnie także) dlatego niezbędny będzie wężyk do aerografu z końcówkami 1/8cala (gwint rurowy). Drobiazgiem ułatwiającym życie (ale nie niezbędnym) jest mikroszybkozłączka 1/8 cala. Potrzebny będzie także stojak pod aerograf, najlepiej przykręcany do stołu - sam wybierzesz w którym miejscu będzie najwygodniej go umieścić - bo te uchwyty na aerografy na tym dużym kompresorze nie sądzę żeby były wygodne w użyciu - kompresor nie koniecznie musi stać "pod ręką", aerograf - tak. Do czyszczenia aerografu można zastosować albo rozcieńczalnik do farb, albo specjalne płyny do mycia aerografu z farby (akrylowej lub olejnej), albo żeby było taniej - wynalazki. Ja jak poprzednio pisałem stosuję - do mycia po olejnych - white spirit, do mycia po akrylach (oprócz Gunze C) polski zmywacz firmy Wamod lub izopropanol, a do mycia po malowaniu Gunze serii C - aceton. I to chyba wszystko co potrzebne.
pzdr Marcin
Rodney
Posty: 18
Rejestracja: wt sie 18 2009, 18:55

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rodney »

Wężyk i stojaki są tutaj http://www.everythingairbrush.com/acata ... ories.html

Ale jest problem z wężami nie wiem jaki wąż i jakie złączki, przydałby sie dłuższy niż 1 metr. Sam Airbrush ma szybkozłączke potrzebna by była tylko końcówka do węza AB-21 http://www.everythingairbrush.com/acatalog/Hoses.html

Mam nadzieje ze odpowiednie :-?
MaKuz
Posty: 25
Rejestracja: ndz maja 23 2004, 21:22
Lokalizacja: Łódź

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MaKuz »

Do Evolution będą pasowały także wężyki do aerografów Iwata, Gunze, Tamiya, chińskie pseudo-iwata, nie pasują od aerków Badger i Paasche. AB-24 Highly Flexible 1.8 meter Rubber Braided Air Hose - będzie dobry, ale on jest sprzedawany bez szybkozłączki. Nie wiem - może wolisz ten 3 metrowy. Zbyt długie wężyki dla mnie są nie wygodne. A stojaki - ja wybrał bym przykręcany do stołu, daje gwarancję że farba z aerka się nie wyleje, aerograf nie spadnie na podłogę lub stół, nie uszkodzi się dysza lub igła. Faktycznie zapomniałem o dwóch rzeczach - nie są one niezbędne, ale poprawiają komfort pracy i jeżeli chcesz już od samego początku mieć komplet ekcesorii to pomyśl o kupnie tego filtra przykręcanego do aerografu i naczynia do przepłukiwania aerka. Nie mogę Ci polecić konkretnego bo sam mam filtr z firmy Wamod nakręcany na zwykłą butelkę pet Filtr Wamodu jest z węglem aktywnym i trzeba go od czasu do czasu wymieniać - ale jest niezwykle skuteczny. Te naczynia dostępne w sklepach mają filtry mniej skuteczne. Możesz pomyśleć także o mieszadełku do farb - ja nie mam, mieszam farbki patyczkiem. Z pewnością konieczny jest zakup jakiegoś zakraplacza, pipetki, strzykawek małej objętości, kupno lub znalezienie jakiegoś naczynka (szklane lub blaszane, nieduże, łatwe do mycia) do rozcieńczania farb (Gunze robi zestaw miseczek blaszanych do tego celu) no i pędzelek do mycia aerka wewnątrz.
pzdr Marcin
Rodney
Posty: 18
Rejestracja: wt sie 18 2009, 18:55

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rodney »

Mam nadzieje że to jest wszystko, ale jesli nie to pisz bo jeszcze zie złożyłem zamówienia.
HS-126103 Harder & Steenbeck Evolution Silverline fPc Two In One 1
£121.69 £121.69
AB-AS-196 AB-AS196 Twin Cylinder Mini Piston type "0n-demand" compressor with receiver and Dual Switch for Airbrushing 1
£91.30 £91.30
AB-BD-12 Airbrush in-line moisture trap and air filter 1
£8.50 £8.50
aAB-24 AB-24 Highly Flexible 1.8 meter Rubber Braided Air Hose 1
£6.38 £6.38
Free hose offer
-£6.38
AB-117 Airbrush Quick Release Mini Coupling Body & Tail Kit 1
£4.34 £4.34
AB-17 Airbrush Stand - Table Edge Clamping 1
£8.50 £8.50
DHL-SCP-700- Airbrush Cleaning Pot and Airbrush Stand 1
£12.75 £12.75
AB-01-K5 Spare bottles with blank lids 1
£7.65 £7.65
BA-9121 Badger miniature paint mixer 1
£11.48 £11.48
OL-ACC-LUBE-10ML Everythingairbrush SuperiorLube 1
£4.25 £4.25
SM-5618-16 Createx Airbrush Cleaner - 16 oz - 480ml 1
£7.82 £7.82
Subtotal £278.28
VAT £41.74
Total £320.02
Ostatnio zmieniony ndz sie 23 2009, 15:20 przez Rodney, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ