Pytanie o retusz - "przyciemnienie" jasnego fragmentu kartonu - czym ?

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 303
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 45

Pytanie o retusz - "przyciemnienie" jasnego fragmentu kartonu - czym ?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Cześć !!

Muszę zaczernić lekko - w znaczeniu " nie zabrudzić' żółtą część, którą widać na zdjęciu poniżej. Mam wrażenie, że ten żółty jest zbyt jaskrawy (chyba, że taki miał być ?!). Wydaje mi się, że powinien wchodzić w lekko szarawą żółć. Czym najlepiej to zrobić, aby nie zapaskudzić modelu ? Model ma być w czystej formie standard, dlatego nie chcę "brudzić" całości. Żółty jest kawałkiem papieru z barwionki o gramaturze 80g/m2 z bloku rysunkowego, dlatego wszystkie testy mogę wykonać na brudno na osobnym arkuszu. Próbowałem już sproszkowanej czarnej pasteli suchej i lakier bezbarwny, ale bez efektu. Czy jest jakiś sposób, tak aby nie wymieniać tego żółtego fragmentu z innej barwy kartki i zrobić to jakimś specyfikiem z pędzla ?

Ahoj !!

Obrazek
Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1264
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

Re: Pytanie o retusz - "przyciemnienie" jasnego fragmentu kartonu - czym ?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

Filtr. Może być gotowy, albo mocno rozcieńczona farba olejna dla plastyków. Tu bym dał coś szaro-brunatnego. Lepiej cały kwadrat tym potraktuj, a najlepiej cały kadłub. A i nakładaj na lakier półmat, lub mat. Zrób wcześniej próby, jak to idzie.
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
Awatar użytkownika
tofiki
Posty: 150
Rejestracja: pt maja 11 2007, 19:37
Lokalizacja: INNY Dom Kultury Ruda Śląska
x 11

Re: Pytanie o retusz - "przyciemnienie" jasnego fragmentu kartonu - czym ?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tofiki »

witam. Jakie to wydanie Orła . Masz może więcej fotek.
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 303
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 45

Re: Pytanie o retusz - "przyciemnienie" jasnego fragmentu kartonu - czym ?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Sicore, póki co zostawię jak jest, bo nie chcę na siłę przedobrzyć, a jak to w moim przypadku bywa, to lepiej nic na siłę. Ale dzięki za sugestię, mój etap modelarstwa raczej skończył się na pracach związanych bardziej z klejem i skalpelem niż z doświadczeniami związanymi z chemią w modelarstwie, więc jeszcze nie czuję na siłach, ażeby coś nie spaprać.

tofiki, wyczerpująca relacja z budowy jest na stronie w moim linku poniżej. Wydanie z Małego Modelarza.

Ahoj !
ODPOWIEDZ