[Relacja] ORP Orzeł Mały Modelarz nr 7-8-9/2008

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
michal84
Posty: 303
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 45

Re: [Relacja] ORP Orzeł Mały Modelarz nr 7-8-9/2008

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Złożenie poszycia i dachu kiosku. Bulaje na stałe zostały wklejone w otwory w czołowym płacie poszycia.Pozwoliło to na finalne  wklejenie poszycia kiosku oraz dachu. Podpory wręg środkowych i bocznych wewnątrz kiosku blokowały wpasowanie poszycia z zamontowanymi bulajami, w związku z czym zostały usunięte i przestawione. Podpórki składały się z czterech wręg, ale dwie z nich zostały zupełnie wyeliminowane, a dwie kolejne stanowią podporę, która utrzymuje poziom dachu w taki sposób, aby nie zapadał się. Dodatkowym wzmocnieniem jest solidna podpora ze sklejonych ząbków stykających się z dachem. Dach został wklejony z wersji wycinankowej, tj. szarej, ale później nałożona została rozwarstwiona sklejka z kolorem zielonym. Analogicznie wykonany został dach z tyłu kiosku. Większa wprawa i umiejętności w połączeniu z aktualnych wydaniem pozwoliłaby uzyskać lepszy efekt, bo jak widać poszycie kiosku Orła wygląda na nieco wymęczone.. Połączenie wiekowego materiału kartonowego z wydania tego Małego Modelarza, modyfikacje płata czołowego z nowym miejscem położenia bulajów oraz formowanie i sklejanie ząbków pozwoliły zbudować kiosk w stanie, który pokazują poniższe zdjęcia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2934
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 868

Re: [Relacja] ORP Orzeł Mały Modelarz nr 7-8-9/2008

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

:spoko:
Jestem pod wrażeniem.
Sporo pomysłowej roboty.
Będzie bardzo ciekawy model.

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 303
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 45

Re: [Relacja] ORP Orzeł Mały Modelarz nr 7-8-9/2008

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Dzięki @all, kolejny etap budowy...

Wyposażenie kiosku. Wygląd kiosku zaczyna być wdzięczny.. Wszystkie dotychczasowe drobne elementy wyposażenia kiosku oraz karabin maszynowy zostały zamontowane już na stałe. Oprócz elementów widocznych na zdjęciach, do całkowitego zakończenia prac nad kioskiem pozostają boczne sygnalizatory świetlne, napis ORZEŁ w kolorze poszycia oraz elementy, których wcześniej nie zauważyłem, m.in korbki regulacji położenia szyby czołowej. Od nowa została wykonana obudowa działa, która we wcześniejszej konfiguracji miała nieciekawy retusz na łączeniu w strefie "ruchu".

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Po przymiarce kiosku do pokładu głównego na "sucho" całość nachodzi na wyznaczony obszar granic deskowania, które celowo było wpuszczone w głąb wewnętrznej strony kiosku. Zanim kiosk będzie przymocowany na stałe, zostaną wykonane poprawki łączenia stępki od strony dziobowej i rufowej, gdzie wciąż widać białe miejsca oraz zielony dach obudowy armaty.

Obrazek
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 303
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 45

Re: [Relacja] ORP Orzeł Mały Modelarz nr 7-8-9/2008

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

W międzyczasie przerwy w budowie modelu i opisania "mojego sposobu" jak odpocząć od modelu lub co robić gdy nie idzie, chociaż Orzeł ma się dobrze i pozdrawia wszystkich widzów tej relacji, pozwoliłem sobie napisać mały artykuł w którym widać m.in kulisy powstawania modelu, których nie widać w tej relacji. Zachęcam króciutką i lekką lekturą na sobotni wieczór (i nie tylko) dla początkujących - żeby się za szybko nie łamali (!!) oraz dla doświadczonych modelarzy, żeby urwali się na chwilę w głąb wspomnień i refleksji a może i podzieleniem się włąsnymi doświadczeniami : ) Miłej lektury, Dzięki !

czytaj więcej .. Co robić gdy "nie idzie, nie wychodzi"..

Ahoj,
Awatar użytkownika
Piotr80
Posty: 1145
Rejestracja: pn maja 04 2009, 18:43
Lokalizacja: Gdynia
x 217

Re: [Relacja] ORP Orzeł Mały Modelarz nr 7-8-9/2008

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotr80 »

Przyglądam się niejako z boku Twojemu Orłowi i jestem pod niesamowicie pozytywnym wrażeniem umiejętności pracy w kartonie i zapałowi do zmian! Znakomita robota!
Jedyne co mnie zaskoczyło i moim zdaniem trochę psuje całokształt to niepotrzebne wklejenie tych rur w bulaje.
Obrazek
Albo trzeba było podkleić to zwykłą folią albo użyć szkła w płynie bo te "tuby" tak jakoś mnie nie przekonują... Reszta na piątkę z wielkim plusem i dalej kibicuję! :spoko:
Pozdr
Piotr
Diament powstaje w wysokiej temperaturze
i wysokim ciśnieniu ;)
-------------------------------------------------
ORP Piorun (422) 1:50 R/C ORP Groźny (351) 1:50 R/C Kuter KP-174 1:50 R/C
ORP Sokół (294) 1:100 Kuter rakietowy projektu 183R "Komar" 1:100
ODPOWIEDZ