[R+G] Kościół ewangelicki w Lutomi (Leutmannsdorf) - projekt własny

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
claas
Posty: 171
Rejestracja: ndz sty 01 2012, 17:24
x 27

[R+G] Kościół ewangelicki w Lutomi (Leutmannsdorf) - projekt własny

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: claas »

Witam
Od dłuższego czasu chodził mi po głowie pewien projekt, a dokładnie model dawnego kościoła ewanagelickiego z mojej wioski. Dawnego, gdyż w roku 1955 został on rozebrany pozostawiając po sobie tylko samotną wieżę. Miło będzie zobaczyć jak dawniej ten kościół wyglądał w miniaturze chociaż.
projekt oparty na archiwalnych zdjęciach i widokówkach

Tak wyglądał dawniej
https://polska-org.pl/foto/5780/Kosciol ... 780697.jpg

tak ponad dekadę temu sama wieża
https://polska-org.pl/foto/101/Kosciol_ ... 101541.jpg

a tak teraz
https://3.bp.blogspot.com/-1-WzV_rt4AA/ ... 1.2019.jpgPo uderzeniu pioruna podjęto decyzję o demontażu dachu wieży.
Nowy właściciel swego czasu podjął działa mające na celu zachowanie dobrego stanu zabytku poprzez odnowienie korony oraz uzupełnienie okien. Także mam nadzieję, że będę mógł oglądać wieżę w lepszym stanie.

Tym czasem ja chcąc przypomnieć mieszkańcom jak kościół wyglądał dawniej, podjąłem się budowy modelu. Rozpocząłem od projektu 3D
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Następnie wygenerowane przez siebie części za uprzejmością wydawnictwa Answer dostałem w wydrukowanej i wyciętej w tekturze formie.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I tak zająłem się najpierw budową głównej części kościoła. Daszki pokryłem dodatkowo balsą dla lepszego efektu. Bardzo problematyczne było przygotowanie poszycie na "wolich okach" na niższych daszkach. Dużo było cięcia i moczenia balsy, a potem balsa zwinęła daszki w łódkę, więc czekało mnie kolejne moczenie i trzymanie daszków pod obciążeniem, ale w końcu się udało.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

A teraz pracuję na wieżą.
Obrazek

--
Ostatnio zmieniony ndz cze 20 2021, 17:33 przez claas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
claas
Posty: 171
Rejestracja: ndz sty 01 2012, 17:24
x 27

Re: [R] Kościół ewangelicki w Lutomi (Leutmannsdorf) - projekt własny

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: claas »

Wieża została ukończona. Niestety nie mogę podzielić się wieloma zdjęciami z budowy poszczególnych elementów, gdyż przez zabawy siostrzeńców miałem rozładowany aparat.

Wieża w czasach świetności posiadała zegary oraz szpic kryty łupkiem

ObrazekObrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek


Tym samym prezentuję skończony model na tle pierwowzoru

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3227
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 100

Re: [R+G] Kościół ewangelicki w Lutomi (Leutmannsdorf) - projekt własny

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Bardzo fajny model, i to zbudowany "od podstaw", chociaż z wykorzystaniem komputerowego i laserowego "dopingu".

Jedynie te szpary w dachu trochę psują efekt. Zastosowanie balsy według mnie nie ułatwiło budowy tylko ją utrudniło. Zresztą używanie wszelkich drewnianych listewek czy sklejek w celu odwzorowania drewna nie daje wg mnie oczekiwanego efektu, bo słoje zawsze będą X razy większe niż powinny, gdzie X to skala w jakiej zbudowany jest model. Choć w tym wypadku deski dachu są pomalowane więc nie chodziło o ukazanie faktury drewena. No i jeszcze łączenie podmurówki w jednym miejscu ma niezaszpachlowaną szparę.

Czy planujesz wykonać jakąś podstawkę pod ten model ?
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 537
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Luboń
x 76

Re: [R+G] Kościół ewangelicki w Lutomi (Leutmannsdorf) - projekt własny

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

Super. Jestem pod wrażeniem zdjęć plenerowych. :shock: Podoba się. :)
Tylko dlaczego pierwsze zdjęcia serii (tutaj obu serii) przedstawiają wieże tak pochylone jak inna "włoska wieża" trochę bardziej znana? :lol: No dobra żartowałem. :lol:
Faktycznie jestem pod wrażeniem zdjęć plenerowych, gdzie kościół i model są prezentowane razem. :D
Pozdrawiam.
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
Awatar użytkownika
claas
Posty: 171
Rejestracja: ndz sty 01 2012, 17:24
x 27

Re: [R+G] Kościół ewangelicki w Lutomi (Leutmannsdorf) - projekt własny

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: claas »

Tempest pisze: ndz cze 20 2021, 22:41

Jedynie te szpary w dachu trochę psują efekt. Zastosowanie balsy według mnie nie ułatwiło budowy tylko ją utrudniło. [...]

Czy planujesz wykonać jakąś podstawkę pod ten model ?
Bardzo spodobał mi się efekt zastosowania balsy na tylnej ścianie. Dlatego uznałem, że dach też będzie dobrze wyglądał z balsy. Jedyne do przychodzi mi do głowy, co mogło zastąpić balsę, to jakaś masa, bo nie wydaje mi się abym samym papierem i wydrukiem zdziałał coś lepszego.

Chodzi mi po głowie stworzenie otoczenia, w szczególności drzew jakie widnieją na zdjęciach.
ODPOWIEDZ