Klejenie wręg - pomocy

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bajto
Posty: 5
Rejestracja: czw maja 09 2024, 8:43
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Klejenie wręg - pomocy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bajto »

Cześć! Jestem nowy w modelarstwie kartonowym i bardzo chciałbym pozostać przy tym hobby. Mam jednak pewien problem. Na pierwsze modele wybrałem Spitfire'a i FW 190 z wydawnictwa WAK. Oba modele zakupiłem z laserowo wyciętymi wręgami. Co się jednak okazuje, niektóre wręgi (zwłaszcza te od kadłuba) są nieco za małe w porównaniu do sklejonych rulonów. Jeżeli dobrze rozumiem ideę stosowania wręgów, powinny one idealnie kształtować element. Tymczasem w moim przypadku brakuje im około 1 mm z każdej strony. Może jednak moje wyobrażenie o wręgach jest błędne? Za wszelką pomoc serdecznie dziękuję.
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2130
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 147

Re: Klejenie wręg - pomocy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

To już (moim zdaniem) wina wykonawcy lub projektanta. Ja w takim przypadku (zdarza się niestety dość często) oklejam wręgę paseczkiem papieru 80 g/m² - tak długo, aż pasuje – nadmiar (część wystającą za wręgę) odcinam małymi nożyczkami.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Bajto
Posty: 5
Rejestracja: czw maja 09 2024, 8:43
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Klejenie wręg - pomocy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bajto »

Dziękuję za odpowiedź, zwłaszcza za "zdarza się niestety dość często". Nie chcę się zniechęcić już na starcie, a bałem się, że ja nie do końca rozumiem, jak takie wręgi mają działać. Oklejanie ich celem zwiększenia objętości brzmi rozsądnie, ale szykuje się żmudny proces.
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3211
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: Klejenie wręg - pomocy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Nie mam tych modeli na składzie ale patrząc na instrukcję na stronie wydawcy (jeśli Twój model to 3/2021) to segmenty kadłuba są sklejane "na jedną wręgę" wiec wręgi muszą być trochę mniejsze bo będą oklejane tymi ząbkowanymi oklejkami. Chyba że nawet po przyklejeniu a raczej wstępnym przyłożeniu oklejek nadal są luzy, wtedy trzeba zbyt małą wręgę papierkiem okleić co wcale nie zajmuje tak wiele czasu, klej w płynie do tego wydaje mi się najlepszym specyfikiem.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Bajto
Posty: 5
Rejestracja: czw maja 09 2024, 8:43
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Klejenie wręg - pomocy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bajto »

Dziękuję za kolejną odpowiedź, a skoro już o tym mowa, Ja przyklejam wspomniane "ząbki" do elementu, następnie formuje element i kleje (chyba tak powinno być). Z instrukcji jednak, nie wynika dokładnie, gdzie powinna znajdować się wręga. Czy powinienem wkomponować ją, w to zgrubienie paska z ząbkami czy może jednak przed nim?
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2130
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 147

Re: Klejenie wręg - pomocy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Wręga powinna się z reguły znajdować na środkowej linii paska, tzn. na krawędzi części.

Obrazek
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2816
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 776

Re: Klejenie wręg - pomocy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Bajto pisze: pt maja 10 2024, 13:25 ...ale szykuje się żmudny proces.
Budowa modelu to żmudny proces. Więc się przyzwyczajaj :mrgreen:
Bajto pisze: pt maja 10 2024, 19:51 Ja przyklejam wspomniane "ząbki" do elementu, następnie formuje element i kleje (chyba tak powinno być).
Kolejność raczej odwrotna. Formuję element. Formuję ząbki. Przyklejam uformowane ząbki do uformowanego elementu.
Ale mogę się mylić. :lol:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
ODPOWIEDZ