Niszczyciel rakietowy projektu 956 A - Besstrashny - 1/200

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jeta
Posty: 980
Rejestracja: ndz mar 02 2003, 13:12
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jeta »

No, a ładnie się zaczyna.
Ustalenie kolorów kadłuba trwało 5 "stron"
To mała próbka tego co czeka amatorów własnego projektowania, oczywiście pod warunkiem poważnego podejścia do tematu.
Awatar użytkownika
BoBo
Posty: 47
Rejestracja: śr sty 28 2004, 10:18
Lokalizacja: Kołobrzeg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: BoBo »

Witam :D
Co prawda wątek trochę ucichł i problem koloru dna został prawdopodobnie rozwiązany. Ale ja chyba będę trochę :twisted: i znowu namieszam. Oglądałem ostanio trochę materiałow o flocie rosyjskiej (a raczej radzieckiej) i znowu naszły mnie wątpliwości odnośnie koloru dna. Pojawiło się pewne podejrzenie. (Tylko nie bijcie z mieszanie ;-) ). Jednostki tego samego typu mają różne kolory dna. Raz zielone a raz czerwone. I tak się zastanawiam, że w zasadzie to są trzy możliwości:
:arrow: po pierwsze ma ta to uzasadnienie datowe, to znaczy w danym okresie malowali tak a w innym innaczej,
:arrow: po drugie - stocznie. W zależności od stoczni kolor poszycia dna jest inny
:arrow: no i po trzecie - flota. Tu mam na myśli to, że na przykład dla floty oceanu spokojnego malowali innym kolorem niż dla Morza Czarnego.

Co o tym myślicie?
pozdrawiam

BoBo
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

BoBo pisze:Witam :D
Co prawda wątek trochę ucichł i problem koloru dna został prawdopodobnie rozwiązany.
Został
BoBo pisze: Ale ja chyba będę trochę :twisted: i znowu namieszam. Oglądałem ostanio trochę materiałow o flocie rosyjskiej (a raczej radzieckiej) i znowu naszły mnie wątpliwości odnośnie koloru dna. Pojawiło się pewne podejrzenie. (Tylko nie bijcie z mieszanie ;-) ). Jednostki tego samego typu mają różne kolory dna. Raz zielone a raz czerwone. I tak się zastanawiam, że w zasadzie to są trzy możliwości:
Jeżeli czytałeś wcześniejsze posty, to wiesz, że jest to kwestia farb ochronnych. Jak pisał Jeta, jest kilka firm na rynku, które dostarczają odpowiednich mieszanek. Osobiście jestem zdania, że taka potęga, jak Flota Radziecka, miała swoje laboratoria ustalające nowe farby i fabryki, które je produkowały.
BoBo pisze::arrow: po pierwsze ma ta to uzasadnienie datowe, to znaczy w danym okresie malowali tak a w innym innaczej,
Dokładnie, w zależności od daty wyprodukowania, wodowania, remontu, flota miała inne, najnowsze farby, które mogły się różnić odcieniami, kolorami, właściwościami.
BoBo pisze::arrow: po drugie - stocznie. W zależności od stoczni kolor poszycia dna jest inny
No cóż, dawna Rosja Sowiecka, to kaaaawał obszaru.
BoBo pisze::arrow: no i po trzecie - flota. Tu mam na myśli to, że na przykład dla floty oceanu spokojnego malowali innym kolorem niż dla Morza Czarnego.
Farby te mają chronić nie tylko przed wpływem wody morskiej, ale i zapobiegać, ile się da, przyczepianiu się flory i fauny morskiej, a ta jest inna na morzach północnych, śródziemnomorskich, czy na Pacyfiku. Inne farby = inne kolory ( może nie zawsze, ale zapewne często).

gulus raczej antymarynista, niż marynista
Awatar użytkownika
BoBo
Posty: 47
Rejestracja: śr sty 28 2004, 10:18
Lokalizacja: Kołobrzeg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: BoBo »

Witam :)

Dzięki wielkie za odpowiedź. Oczywiście wszystkie poprzednie wpisy przejrzałem nawet dosyć dokładnie, bo temat jest dla mnie bardzo interesujący - kolejka rosyjskich pływadeł do stoczni :D
A mój post był w zasadzie podsumowaniem moich wniosków, a odpowiedź kolegi prowadzi do konkretnego wniosku. W zasadzie jest możliwość wyboru koloru poszycia, trzeba tylko dobrać go do konkretnego okrętu, a nie całej klasy
pozdrawiam

BoBo
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

Hmmmmmmm . Lukajac na fotki , ktore posiadam zwrocilem uwage na to , ze pare okretow z seri rozni sie od siebie iloscia okien w sterowce . Wyszlo mi na to , ze 10 okretow posiada ich po 5 na przodzie , 2 na skosie i 2 na boku . W 4-ech innych jest po 7 na przodzie , 3 na skosie i 3 na boku :roll: Z tych 10 okretow , ktore maja okna jak w moim modelu oraz dostepnej kalkomani mam do wyboru teraz tylko juz 4 okrety . Sicore pisal , ze zdecydowal sie na 620-ke wiec i tego skreslam . Pozostaja wiec tylko trzy : 434 , 420 i 610 . Jeden z nich wybiore o ile bedzie sie zgadzal wyglad tylnego masztu lacznosci ( tu tez sa dwa rodzaje ) No i na koniec dodam , ze prace nad modelem ruszyly juz chyba na dobre :cool:
pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

434 ma radary na przednim maszcie siatkowe, tak więc odpada dla Ciebie. 420 i 610 pasują jako typ A. U mnie na dysku jest trochę więcej fotek 610. A jak wygląda na wypraskach Trumpetera ilość okienek w sterówce?

gulus
Obrazek
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

Wojtek ilosc okien w modelu jest tak jak pisalem 5-2-2

Obrazek

Co do numeru 434 to nie jestem pewien czy masz racje :roll:
pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Co do tych okienek, to nie zrozumiałem Twego postu, bywa. A co do 434 - mam tę fotkę, którą pokazałeś, ale nie wiem dla czego nie byłem pewien, jaki numer jest na burcie, a z braku pewności przyjąłem, że jest to 454. Pewnie z powodu tej fotki:

Obrazek



gulus
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

Od ręki tego nie przetłumaczyłem ale biegle znam język rosyjski, chcac pomóc wczytałem się w dostępne mi materiały na rosyjskich serwerach i rozbieżność w barwie części podwodnej kadłubów WMF (mam nadzieję że nikogo nie rozczaruje) wynikało z dwóch powodów:
po pierwsze dopuszcza się zielony i czerwony , czarna wodnica, czerwony pas pełnego zanuzenia.
po drugie i to jest odpowiedx na wasze wątpliwości ...barwa zalezała od floty i stoczni budujacej okręt, Pavlov (autor wydajacy roczniki floty) wymienia nawet barwę czarną stosowaną przez stocznie śrudlądowe dla mniejszych jednostek, reasumując czerwony i zielony dla klasy 956 jest ok......
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Moment, powiedzmy, że Okonek wybierze numer 610, to jak powinien pomalować część podwodną? Czy można gdzieś jednoznacznie stwierdzić, że okręt o tym numerze miał część podwodną czarną, czerwoną, zieloną?

gulus zainteresowany na przyszłość
Obrazek
ODPOWIEDZ