ORP "Wicher" wz.39[Relacja]

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Tempest, Edmund_Nita

sq2ihw
Posty: 106
Rejestracja: czw lip 14 2005, 14:57
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: sq2ihw »

Witam :)
dzięki za opinie
jhradca pisze:sq2ihw! Porównywanie się z moim modelem nie ma sensu (jakkolwiek jest mi bardzo miło) gdyż różnica w skali jest zbyt duża. Moim zdaniem jak na takie maleństwo model wygląda fajnie a jedyna obawa to efekt po pomalowaniu. Nawet tak zdetalizowany dzięki blaszkom model może mocno stracić przez niewłaściwie przygotowaną powierzchnię (ślady kleju, dziury i rysy, niedoszlifowanie, paprochy, nieodtłuszczenie itp.)

Zwróć na to uwagę, bo to wszystko wylezie po pociągnięciu farbą, szczególnie chodzi mi o pomost nawigacyjny (sterówka) a najbardziej jego tył oraz o pomost sygnałowy.

Co do braku komentarzy, to tym się nie przejmuj, popatrz raczej na ilość wyświetleń.
Więc co do porównywania to ja twój model traktuje jako swego rodzaju monografie tego okrętu. Ze względu na to że nie buduje dla siebie, nie zakupywałem żadnej dodatkowej lektury, a przydałaby się.
Co do przygotowania powierzchni pod farbę to utrafiłeś w sedno. Od początku weekendu to siedzę przy modelu z lupą i z takimi własnej produkcji narzędziami i staram się wyrównywać, gładzić, doszpachlowywać... :cool:
Tak wygląda zestaw do usuwania nierówności:

Obrazek Obrazek Obrazek

A tak efekt jego działania:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jak widać wnętrze mostka zostało pomalowane na biało. Zdecydowałem się na taki kolor, pomimo że jest błędny - powinien być jasno-szary ale po pomalowaniu na szaro zupełnie nic by wewnątrz nie było widać. A tak to domaluje jeszcze tylko ciemniejszym kolorem pilersy, kolumnę steru i kompasu, ster na brąz i pokrywę kompasu miedzianym i koniec sterówki. Jestem świadomy że jeszcze nie jest wszystko ok ale jak widać staram się nad tym pracować ;-).
Czekam na komentarze :papa:
Pozdrawiam
Jarek

Niniejszy post jest zgodny z dyrektywami UE, a pisząca go osoba przeszła odpowiednie szkolenia i pozytywnie zdała egzaminy dające uprawnienia w zakresie pisania wiadomości w internecie.
sq2ihw
Posty: 106
Rejestracja: czw lip 14 2005, 14:57
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: sq2ihw »

Witam :)
Pora na mały łupdajt :cool:.
Zmęczyłem w końcu żurawiki łodziowe. Długo się do nich zabierałem, ale na szczęście moje obawy okazały się nieuzasadnione - całkiem przyjemnie składało się je do kupy ;-).

Prawa burta:
Obrazek Obrazek Obrazek

Lewa burta:
Obrazek Obrazek Obrazek

Jak widać fotki były robione zarówno w świetle słonecznym jak i w takim nie do końca słonecznym :twisted:. Mam nadzieję że mimo wszystko coś tam na nich widać ;-).

Dokończyłem także malowanie wnętrza mostka. Jak widać jest już mniej więcej gotowy ;-).
Obrazek
I to by było wszystko na dzisiaj.
Do następnego odcinka mojego (prawie) monologu :papa:
Pozdrawiam
Jarek

Niniejszy post jest zgodny z dyrektywami UE, a pisząca go osoba przeszła odpowiednie szkolenia i pozytywnie zdała egzaminy dające uprawnienia w zakresie pisania wiadomości w internecie.
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

Fiu, fiu... dlugo tu nie zagladalem a tu takie postepy. Tak trzymaj. Idziesz w dobrym kierunku. Skala troche wieksza od mojej ale zakres i typ prac podobny. Dalej sledze relacje :cool:
pozdrawiam
Obrazek
sq2ihw
Posty: 106
Rejestracja: czw lip 14 2005, 14:57
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: sq2ihw »

Witam ;-)
Dzięki Okonku za słowa otuchy. Jakbym miał w jeszcze mniejszej skali coś robić to Obrazek i Obrazek aż i tak pewnie by sie skończyło tym Obrazek i całość by za okno poleciała :D.
Korzystając z okazji to jeszcze dorzucę zdjęcia. Wykonałem w końcu 2 trapy - wglądało gorzej niż się robiło.
Obrazek
I dwa rzuty ogólne, widać na nich też postęp prac przy szlifowaniu ;-).
Obrazek Obrazek


Zabrałem się w końcu za uzbrojenie główne mojego niszczyciela no i tu spotkała mnie przykra niespodzianka :-?. Dotychczas zestaw Mirage Hobby nie był idealny ale taka wpadka to po raz pierwszy im się zdarzyła.
Obrazek

Jak widać dach maski jest za krótki. Nie wiem jeszcze co z tym zrobię, ale będę kombinował. A może ktoś ma jakiś pomysł :?: W razie czego pisać ;-).
:papa:
Pozdrawiam
Jarek

Niniejszy post jest zgodny z dyrektywami UE, a pisząca go osoba przeszła odpowiednie szkolenia i pozytywnie zdała egzaminy dające uprawnienia w zakresie pisania wiadomości w internecie.
grane
Posty: 42
Rejestracja: pn gru 12 2005, 15:41
Lokalizacja: wawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grane »

Może spróbuj na podstawie elementu fototrawionego zrobić to z kartonu, uwzględniając oczywiście różnice w długości tego elementu.
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1100
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Dotnij brakujący kawałek z blaszki używanej do puszek np. z piwem czy colą, przetrzyj papierem ściernym wierzch maski a nastepnie przylep docięty kawałek klejem cyjanoakrylowym i ładnie przyszlifuj z zewnątrz i od środka maski działa.
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Pomysł Jarka nie jest zły. Ja bym jednak odrysował rysikiem na blaszce cały kształt siatki maski z uwzględnieniem poprawki oczywiście. Przed jej wycięciem należało by wywiercić i obrobić otwór na lufę. Aby wycinanie szło łatwo należy przykleić blaszkę do taśmy kreślarskiej, która zapewni stabilność podczas pracy.

Powodzenia!
Piotr
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
sq2ihw
Posty: 106
Rejestracja: czw lip 14 2005, 14:57
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: sq2ihw »

Witam :)
Dzięki za sugestie. Właściwie to jak na razie obrysowałem oryginalny element za pomocą Corela, wydłużyłem odpowiednio i teraz czekam aż będę miał czas przetestować co z tego wyjdzie ;-). Dokładnie to chcę spróbować metody grane i Rutka. Jednej do sklejenia testowego - nie wiem czy dokładnie wydłużyłem tą część, a następnie podejmę decyzję co dalej i jak dalej robie.
Tak to wygląda po obrysowaniu, nr 1 to część oryginalna, nr 2 tyle ile wydlużyłem:
Obrazek

Widać tu czemu nie mogę zastosować najprostszej metody i po prostu dopasowanym kawałkiem blaszki "wyrównać" długość.
A tak żeby nie pisać "na pusto" to przedstawiam 2 zdjęcia z cyklu znajdz 10 szczegółów różniących te zdjęcia od poprzednich ;-) :cool:.
Obrazek Obrazek

No to ja wracam do kombinowania z uzbrojeniem ;-).
:papa:
Pozdrawiam
Jarek

Niniejszy post jest zgodny z dyrektywami UE, a pisząca go osoba przeszła odpowiednie szkolenia i pozytywnie zdała egzaminy dające uprawnienia w zakresie pisania wiadomości w internecie.
sq2ihw
Posty: 106
Rejestracja: czw lip 14 2005, 14:57
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: sq2ihw »

Witam :)
No więc tym razem przedstawiam ciąg dalszy dodawania drobnego wyposażenia - zapasowe stanowisko dowodzenia okrętem w trakcie budowy i wyposażania:
Obrazek Obrazek

Dodatkowo zmobilizowałem się i przykleiłem w końcu tory minowe na pokładzie:
Obrazek

Nie wie ktoś czy w Wichrze był ten ostatni zestaw polerów, na tym zdjęciu widoczny tylko na lewej burcie :?: Bo chyba na tej grafice 3D do której był kiedyś link na forum ich nie widzę, instrukcja pokazuje natomiast że są.

Z zakładów zbrojeniowych dotarły w końcu lufy dział kal. 130mm więc w końcu mogę zabrać się za wykonywanie głównego uzbrojenia mojego niszczyciela:
Obrazek


I już zamontowane na podstawach, ta jedna plastikowa maska założona na sucho do zdjęcia. Mam już pomysł jak je wykonać, być może w następnym odcinku wyjawię co i jak ;-):
Obrazek

A ty nadbudówka już prawie skończona (brak dalmierza i masztu) wraz z artylerią ;-):
Obrazek Obrazek


Sam dalmierz jest praktycznie taki sam jak ten na pomoście, więc zdziwiło mnie to że producent blachy nie uznał za stosowne wykonać podstawy pod niego wraz z relingiem. Poprawiłem więc to sam. Podstawę trochę zeszlifowałem, tak aby nie wyglądała jak z pancernika, reling spróbowałem wykonać we własnym zakresie z drutu - nie wyszło najlepiej i naprawdę podziwiam tych co wykonują je w tej skali samodzielnie. Długo z nim walczyłem, a wyszło tak jak widać na tym zdjęciu :oops::
Obrazek

I już całość zamontowana na nadbudówce:
Obrazek Obrazek

Całość wymaga jeszcze ostatecznego przejrzenia i doszlifowania szczegółów usunięcia paprochów i odpylenia ale to się robi w przerwach między częściami i przed malowaniem będzie gotowe ;-).
Dzisiejszy odcinek powstał głównie dzięki pomocy jhradcy, za co mu serdecznie dziękuje.
No to żegnam i do następnego odcinka :papa:
Pozdrawiam
Jarek

Niniejszy post jest zgodny z dyrektywami UE, a pisząca go osoba przeszła odpowiednie szkolenia i pozytywnie zdała egzaminy dające uprawnienia w zakresie pisania wiadomości w internecie.
sq2ihw
Posty: 106
Rejestracja: czw lip 14 2005, 14:57
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: sq2ihw »

Witam ponownie :)
Śpieszę z aktualizacją tematu, mam nadzieję że kogoś to jeszcze interesuje. Zainteresowanym donoszę że w kwestii uzbrojenia niestety bez zmian, ale za to inne rzeczy się pozmieniały więc nie jest tak źle ;-).
Różne takie, chyba to jakieś windy, na pokładzie dziobowym i rufowym. 1 zdjęcia to w trakcie budowy, reszta to już zamontowane na pokładzie. Jak widać pokład dziobowy wzbogacił się już o łańcuchy kotwiczne, niestety kotwic jeszcze brak :D. Zdjęcia:
Obrazek Obrazek Obrazek

Pobawiłem się jeszcze przy mostku nawigacyjnym i proszę o to efekty ;-):
Obrazek

Jeszcze trochę i przykrywam całość dachem.
Jak widać na załączonych obrazkach jeszcze parę drobiazgów, maszt, uzbrojenie i już koniec. Najwyższy czas bo już ponad rok to maleństwo męczę :D.
:papa:
Pozdrawiam
Jarek

Niniejszy post jest zgodny z dyrektywami UE, a pisząca go osoba przeszła odpowiednie szkolenia i pozytywnie zdała egzaminy dające uprawnienia w zakresie pisania wiadomości w internecie.
ODPOWIEDZ