[Relacja-koniec]; GeeBee R1, free download; 1:33

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2146
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Bardzo proszę…
Igły te służą do pobierania (najczęściej w celach diagnostycznych) płynu mózgowo-rdzeniowego. Są różnej wielkości, od 0,7 do 1,3 mm średnicy. Ten „środek“ to mandryn.
O wiele tańszy jest jednak „zwykły“ drut stalowy – tyle tylko, że ja go akurat, przynajmniej w tym rozmiarze nie mam, a igły mam…
Sama igła jest też bardzo pożyteczna, np. do produkcji luf km´ów albo rurek Pitota.

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony sob maja 12 2018, 18:40 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 1216
Rejestracja: pt gru 19 2008, 14:08
Lokalizacja: Mielec (Ostróda, Iława)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OSTOJA »

Dzięki. Czyli mandryn to jest taki "wycior" spec igły do wykonywania punkcji. Ciekawe. Ja jednak nie robię naciągów z drutu, korzystam z nici zazwyczaj szarych nasączonych Caponem - ostatnio naciągi z nici robiłem w PWS-10 no i anteny w P.24.
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
W imadle:
Dorobek
cyrylus

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

Pomysłowość modelarza nie zna granic. :D:D:D

P.S. A ja naciągi robiłem metodą ostoi przy dufaux - na przykład ( jest relacja :D:D ).
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2146
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Rurka Pitota jest na jednym rysunku montażowym na prawym skrzydle, na innym na lewym… Na zdjęciach z internetu jest po lewej stronie, tak też przymocowałem.
Dźwigarów skrzydeł jako takich nie ma, skrzydła są małe i tak lekkie, że to nie jest potrzebne - za to taka konstrukcja (zdj. 32). Ja zrobiłem to „odwrotnie“ (zdj. 33), dla mnie tak wygodniej. Dla wytrzymałości nie ma to moim zdaniem żadnego znaczenia, po prostu łatwiej mi było przy łączeniu skrzydła z kadłubem „wcelować“ we właściwe miejsce. Coś tak lekkiego (całe skrzydło waży chyba parę gramów) trzymałoby się chyba też na ślinę… :roll:

Obrazek

Obrazek

Skrzydła, usterzenie poziome i rurka Pitota zamocowane.

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony sob maja 12 2018, 18:41 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 1216
Rejestracja: pt gru 19 2008, 14:08
Lokalizacja: Mielec (Ostróda, Iława)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OSTOJA »

Heinrich Kosmala pisze:Coś tak lekkiego (całe skrzydło waży chyba parę gramów) trzymałoby się chyba też na ślinę…:roll:
Jeszcze są odciągi, które powinny ustawiać skrzydła z właściwym wzniosem. :D
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
W imadle:
Dorobek
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2146
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Rozpórki dla odciągów skrzydeł zrobiłem z wykałaczek; najpierw zeszlifowałem je w dremelku z 2 mm na 1,6 mm średnicy, otwory (w wycinance nie przewidziane) przekłułem igłą lekarską 0,7 mm - jeżeli ktoś się uprze może je (jeżeli umie) wywiercić. Całość obrobiona jeszcze pilnikami do paznokci. Wymiarów w oryginale nie znam, opierałem się przy tym na tym zdjęciu.
Optycznie dla mnie (dla mojego oka) „może być“.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony sob maja 12 2018, 18:42 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 1216
Rejestracja: pt gru 19 2008, 14:08
Lokalizacja: Mielec (Ostróda, Iława)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OSTOJA »

Nie wiem, może zdziebko za grube. Ja bym zrobił z drutu spinaczowego i też byłoby dobrze. :D Jeszcze odciągi pionowe. :roll:
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
W imadle:
Dorobek
Awatar użytkownika
Haziaj
Posty: 107
Rejestracja: pt lis 26 2010, 14:26
Lokalizacja: Kętrzyn (Mazury)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Haziaj »

Kurcze lubię patrzeć na taką mikro precyzyjną robotę. Ciekawe patenty. Podziwiam. Czekam na więcej ;-)
cyrylus

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cyrylus »

Ten pomysł z wykałaczkami jest ciekawy...
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2146
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Dzięki za słowa uznania!
Ostoja, chyba masz rację, na tym zdjęciu widać to lepiej. Za późno – ostrzeżenie dla tych, którzy też mają zamiar budować.

Teraz odciągi pionowe. Umiejscowienie na skrzydle zrobiłem „na oko“, w wycinance nie było to przewidziane. Z moimi oczami i rękami to już bardzo trudne…

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony sob maja 12 2018, 19:47 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
ODPOWIEDZ