Węglarka wąskotorowa 60W/2 1:25

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

wojtek45
Posty: 72
Rejestracja: pt paź 14 2011, 15:17
x 2

Węglarka wąskotorowa 60W/2 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wojtek45 »

Witajcie.
Aktualnie sklejam model węglarki wąskotorowej 60W/2 na podstawie planów ze strony http://plany.zonk.pl/wagony_towarowe/60W/ i jestem ciekaw jak ocenicie moją dotychczasową prace aktualnie pracuję nad wózkiem, ale mam sklejony szkielet którego zdjęcia pokaże jutro.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
modrzew
Posty: 7
Rejestracja: wt cze 08 2010, 19:49

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: modrzew »

Wózek zaprojektowany nieźle.Gdybym umiał posługiwać się komputerem....
Jednak dużo pracy zniweczyłeś złą tekturką z której wycinałeś części.
Użyłeś piwnej i w dodatku ciąłeś tępym ostrzem.Widać to po krawędziach tektury.Niestety, przy budowie modeli z kartonu nożyki idą tak szybko jak piwo.Tektura powinna być bardziej lita a nożyk zawsze ostry.
wojtek45
Posty: 72
Rejestracja: pt paź 14 2011, 15:17
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wojtek45 »

No niestety moje nożyczki do paznokci są juz bardzo tęmpe. A co do tekturki to czemu uważasz że jest zła? mi się wydaje dobra grubość 1mm, będzie solidnie.
uboottd
Posty: 267
Rejestracja: pn lut 16 2004, 0:57
x 3

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: uboottd »

Dwie wartswy brystolu zupełnie by wystarczyły na większość elementów, ew same ostojnice dać ciut grubsze - z tą tekturą wygląda to trochę pancernie... Poza tym bardzo ładnie wychodzi :)
wojtek45
Posty: 72
Rejestracja: pt paź 14 2011, 15:17
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wojtek45 »

Pewnie masz racje, tylko że jak sklejam modele to musze wszystko maksymalnie usztywnić, jakieś takie skrzywienie mam na tym tle :D

Wstawiam kolejne zdjęcia:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


W drzwiach zrobiłem w pełni sprawne zamknięcie, zasuwa pionowa jest połączona z zasuwą górną i wszystko ładnie się zamyka i otwiera.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
I jeszcze klocki hamulcowe, osłona korby hamulcowej i aparat zderzakowy:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
arklas
Posty: 135
Rejestracja: sob wrz 01 2012, 18:58
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: arklas »

Czy zderzak nie powinien być jednak bardziej płaski?

Z tym papierem chodzi o to, że taki kartonik po piwie strasznie się strzępi i rozwarstwia. Można spróbować go utwardzić lakierem. Brystol lepiej trzyma się kupy, a sklejony prostopadle z dwóch warstw może być dużo twardszy.
Awatar użytkownika
fatal error
Posty: 12
Rejestracja: pn maja 25 2009, 15:10

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: fatal error »

Niby taka wąskotorowa węglareczka, ale będzie tego całkiem dorosły kawałek modelu. ;-) Bardzo podobają mi się ruchome drzwiczki, zawsze lubiłem jak w modelach dużo się ruszało.
Wojtku, zdradź nam proszę szczegóły wykonania kół. Na zdjęciach widać, że nie są to płaskie tekturowe krążki, lecz mają profil zbliżony od prawdziwych.
Jakieś kształtowanie w matrycy na mokro, czy żmudne tłoczenie jakąś kulką z łożyska? Bo stoję przed tym problemem przy kołach tendra 25D49. Zmarnowałem już kupę czasu i chyba z tuzin kół różnej konstrukcji. Próbowałem je nawet wytoczyć i powiem Wam jedno, cytując klasyka: nie idźcie tą drogą! :razz:
Łatwiej kijek pocinkować niż go potem pogrubasić. :]
Na warsztacie: Ol49 i zawsze jakaś drobnica.
wojtek45
Posty: 72
Rejestracja: pt paź 14 2011, 15:17
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wojtek45 »

Witaj.
Koła robię trochę dziwaczną metodą, najpierw rysuje elementy w komputerze i drukuje ponieważ rysowane cyrklem po wycięciu mają różny kształt i średnice.
Obrazek
Następnie podklejam elementy na tekturkę grubości 1mm oprócz dwóch pierścieni które wykorzystuje później do nadania odpowiedniego profilu podklejam na karton 0,5mm.
Wycięte elementy:

Obrazek
Sklejona obręcz z trzech pierścieni:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Kolejnym etapem jest wklejenie środka (koło bose)
Obrazek
Obrazek
Następnie wklejam pierścień o grubości 0.5mm od strony zewnętrznej:
Obrazek
Obrazek
To samo robię z drugiej strony tylko że tam wklejam mniejszy pierścień i na sam środek:
Obrazek
Ostatnim elementem jest środek zrobiony ze zwykłej kartki i nacięty aby łatwiej go było dopasować, nadaje ostateczny wygląd wyprofilowanego koła, powierzchnie do której przyklejam owy element wysmarowuje klejem, od razu po przyklejeniu nadaje kształt końcówką skalpela, czasami trzeba ponakłuwać aby wycisąć nadmiar kleju:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
To samo robię z drugiej strony:
Obrazek
Obrazek
Efekt finalny:
Obrazek
Obrazek
Aby kółeczko lepiej wyglądało szpachluje obręcz ze wszystkich stron, ale obecnie tego nie robiłem ponieważ na jedno kółko nie chciałem zaczynać nowej szpachlówki :razz:
Wydaje mi się żeby uzyskać lepszy efekt trzeba wyszpachlować również środek ale nie będę miał go czym przetrzeć aby uzyskać odpowiedni profil, potrzebował bym dremela.
Mam na dzieje że zrozumiale wytłumaczyłem :D
Robert_B.
Posty: 237
Rejestracja: czw mar 26 2009, 22:23
Lokalizacja: Wrocław
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Robert_B. »

Po pierwsze kup sobie cyrkiel do wycinania kół, bo fatalnie to wygląda, i choć byś nie wiem ile szlifował, to nic z tego nie wyjdzie.
A szkoda, bo reszta jest ok, tylko koła feszczą temat.
Jeżeli czegoś nie da się zrobić, potrzebny jest ktoś, kto o tym nie wie – przyjdzie i to zrobi.
Obrazek
Awatar użytkownika
fatal error
Posty: 12
Rejestracja: pn maja 25 2009, 15:10

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: fatal error »

Niemniej jednak metoda jest doskonała i pozwól proszę, że będę ją kopiować. :D
Siadam do CADa i zrobię rysunki dla kół fi=1000mm, żeby każdy mógł robić takie piękne koła. ;-)
Łatwiej kijek pocinkować niż go potem pogrubasić. :]
Na warsztacie: Ol49 i zawsze jakaś drobnica.
ODPOWIEDZ