[G] Wieża ratuszowa Żnin GPM 1/150

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kokosz
Posty: 122
Rejestracja: ndz mar 16 2008, 15:29
x 6

[G] Wieża ratuszowa Żnin GPM 1/150

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kokosz »

Zainspirowany przepięknym maleństwem Hastura, przypomniałem sobie, że kiedyś zacząłem kleić tą wieżę (nie tylko ją. Mam jeszcze rozgrzebany Wawel i Malbork) i wydobywszy ją z jakiegoś głęboko schowanego pudełka postanowiłem ją dokończyć. Właściwie to jeszcze brakuje wskazówek na tarczach zegarów, ale "się robią". W ogóle to miała być dioramka, stąd większa podstawka, ale ponieważ mam w planach kolejne budowle, więc poprzestanę na tym.
W oryginalnej wycinance model jest w skali 1/100 i wydał mi się trochę za duży jak dla mnie, więc zeskanowałem go i zmniejszyłem do 1/150. Teraz ma (bez iglicy) 155 mm i to jest akurat. Nie miałem zapalniczki, więc postawiłem dla porównania baterię "paluszka". Dach jest taki, jak we wszystkich krytych dachówką modelach GPMu, więc zrobiłem inny, trochę bardziej zbliżony do oryginału. Drzwi wyciąłem i zrobiłem otwarte, a w otwór wkleiłem "futrynę" imitującą murowaną ścianę, jak widać to na zdjęciach prawdziwej wieży. Drugie - te mniejsze - tylko wyciąłem i przykleiłem z małą szczeliną do kawałka czarnego kartonu, którym podkleiłem wyciętą ościeżnicę. Ściany są naklejane na tekturę, więc mogłem wyciąć okna (zamiast zostawiać te niebieskie płaskie) i po wyretuszowaniu krawędzi przykleić od tyłu "szyby" z acetatu, na których narysowałem "szprosy". Niestety na zdjęciach tych szybek nie widać, ale zapewniam, że tam są.
W ogóle całą konstrukcję kleiłem cyjanoakrylem i to był błąd. Bo na przykład ściany, które ukosowałem na papierze ściernym i kleiłem na styk, gdybym użył powiedzmy BCG, mógłbym "dogiąć" sam narożnik, żeby zamknąć szczelinę powstałą przez niedokładne oszlifowanie. A cyjanoakryl od razu robi z tektury beton i już nic nie można dogiąć. Właśnie między dwoma ścianami jest taka szczelina i to razi strasznie. No cóż. Zapraszam do obejrzenia i nie bądźcie zbyt surowi :papa:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Hastur
Posty: 421
Rejestracja: ndz sie 29 2010, 23:33
Lokalizacja: Kołobrzeg
x 47

Re: [G] Wieża ratuszowa Żnin GPM 1/150

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hastur »

No proszę, wszyscy na boku architekturę kleją ;)
Mi się bardzo podoba. I wieża, i trawa na podstawce też. Gratulacje!
Awatar użytkownika
Kokosz
Posty: 122
Rejestracja: ndz mar 16 2008, 15:29
x 6

Re: [G] Wieża ratuszowa Żnin GPM 1/150

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kokosz »

A dziękuję pięknie. No no! Wyciągać co tam jeszcze kto ma z tej architektury... :zeby:
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2148
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

Re: [G] Wieża ratuszowa Żnin GPM 1/150

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Bardzo fajnie to wygląda! A i bateryjka się znalazła – po grosiku i zapalniczce chyba trzecia opcja?...
Ostatnio zmieniony śr kwie 17 2019, 12:01 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Kokosz
Posty: 122
Rejestracja: ndz mar 16 2008, 15:29
x 6

Re: [G] Wieża ratuszowa Żnin GPM 1/150

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kokosz »

Ano tak. Myślałem co tu wziąć i doszedłem do wniosku, że chyba wszyscy wiedzą jakiej wielkości jest "paluszek" :D
ODPOWIEDZ