[R/G]ORP Błyskawica WAK 1:200

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

[R/G]ORP Błyskawica WAK 1:200

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Witajcie kartoniarze i nie tylko :)

Obrazek

Zapragnąłem znowu pozawracać Wam głowy moim nowym dziełem, zrobiłem już kilka okrętów wojennych innych krajów, ale brakuje mi na półce naszych ORP.
2 lata temu zakupiłem tą wycinankę no i dziś doczekała się szatkowania :)
Kupiłem z WAKu bo myślałem że nie będzie tylu błędów jak w MM, ale jak na razie jestem zawiedziony.
Oto zdjęcia moich zmagań z tą wycinanką na dzień dzisiejszy

Obrazek
model wypełniłem styrodurem zamiast pianki, oszlifowałem i okleiłem wycinanką

Obrazek
ponieważ w pisemku brakuje szczegółowych rysunków montażu wielu elementów, więc to co wydaje mi się istotne będę dokumentował dla potomności

Obrazek
w elemencie 34a trzeba dorobić ściankę bo za niska, muszę dodać że wszystkie bulaje są wycięte i podklejone czarnym błyszczącym papierem, nie robiłem drucianych opraw bo uznałem to za zbędne

Obrazek
dno oklejone wycinanką oszlifowane , pomalowane podkładem i farbą akrylową samochodową :) były już zamontowane uchwyty śrub i listwy przeciw przechyłowe.
Model okleiłem burtami z wycinanki i tu naciąłem się na mały błąd zabrakło mi 2mm uzupełniłem paseczkiem, gdybym przesunął przednią część o te 2mm do tyłu to wszystko by grało, ale chciałem zrobić tak jak sugerowała wycinanka i to był błąd

Obrazek

Obrazek
komin lekko przerobiony, kratka wpuszczona w ostatni element komina dlatego jest wypukła, a nie płaska jak w wycinance, zawczasu przeciągnięte nici na odciągi

Obrazek

Obrazek
reflektor przerobiony, szyba z kliszy fotograficznej z prześwietlenia moich płuc :) w środku odblask i coś co miało udawać żarówkę, ale i tak jest nie widoczne

Obrazek

Obrazek
działka bofors zrobiłem dwa identyczne, to już szczyt mich możliwości waloryzacyjnych, celownik dorobiony też z jakiegoś celuloidu, barierka z gotowych laserów

Obrazek

Obrazek

Obrazek
następny moduł, pod centralę dowodzenia, początek klejenia, jak widać usztywniłem go kartonem, czego nie sugeruje wycinanka

Obrazek
a tu wygląd podstawy komina i kotłownia wszystko zamontowane na pokładzie, odciągi zapinam do zamontowanych w pokładzie oczek z drutu 0,3mm, zabezpieczone "kropelką". poręcze też z drutu 0,3mm przyklejone na kropelkach kleju "magik" który tak mi się spodobał że używam go niemal cały czas czasami tylko sięgam po super cement poliuretanowy.

To na dziś koniec moich wypocin
Ostatnio zmieniony pn lut 24 2020, 10:48 przez chochlik, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

Re: [R]ORP Błyskawica WAK 1:200

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Tak pędzlujesz ten okręcik że powinieneś pokusić się o malowanie całości.
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 302
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 45

Re: [R]ORP Błyskawica WAK 1:200

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Ciekawy wybór, jeszcze lepszy okręt dla PMW. Apropo burt, nie wiem czy za szybko nie płyniesz z tematem.. Najlepiej poprzymierzać parę razy i dopiero potem przykleić. Miło, że wybrałeś tą jednostkę. Życzę powodzenia i wytrwałości do końca budowy.

Michał,
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

Re: [R]ORP Błyskawica WAK 1:200

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

:) Tomaszu, zauważyłeś pędzlowanie, zostało mi farby akrylowej która mi została po malowaniu Tirpitza plastikowego z Italeri 1:700 którego skleiłem w między czasie, więc pędzluję, a całość... też mi to chodziło po głowie, ale odpuściłem.
Tylko w makro tak wyraźnie widać to pędzlowanie bo na półce nie rzuca się w oczy.
Zapomniałem dodać że autor zapomniał całkowicie o pomoście na kominie, musiałem go sam wymyślić.
Te rury parowe są z prętów cyny z kalafonią, gdzieś to wyczytałem (nie pamiętam już gdzie) i sam też zastosowałem, pręty są elastyczne i łatwe do kształtowania, polecam ten patent.

Michał -model zacząłem 28.grudnia 2019 i masz rację co do tego mierzenia, ale ciągle brak mi cierpliwości :) taki ze mnie niecierpliwy typ.

Do następnego...
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2868
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 817

Re: [R]ORP Błyskawica WAK 1:200

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Fajny temacik. Lubię.

Dno błyszczy się niemożebnie. Clear mat w sprayu załatwiłby temat, a przy okazji nieco zniwelowałby wizualnie nierówności, które połysk uwypukla.

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

Re: [R]ORP Błyskawica WAK 1:200

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Dno pomalowałem matowym lakierem Tamiya-XF-86 więc straciło swój blask.

Ulepiłem następny element, na artylerię przyjdzie jeszcze czas.
Przy okazji chcę się podzielić swoim odkryciem trafiłem 2 dni temu na portal
https://www.army1914-1945.org.pl/polska ... blyskawica
i bardzo żałuję że dopiero teraz, bo nawet komin na moim okręciku wyglądał by inaczej


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

tutaj na ostatnim zdjęciu pokazany jest błąd z wycinanki, elementy oznaczone jako 43, w rzeczywistości powinny być45

to narazie
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

Re: [R]ORP Błyskawica WAK 1:200

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Cobyście nie myśleli że porzuciłem temat, to znowu coś polepiłem, no i porcja narzekań na Pana Autora za błędy w wycinance, widać że sam nie sklejał tego co opracował :D
Kampania norweska trwała od 9kwie do 10czerw 1940 roku i tego okresu dotyczy wyposażenie i malowanie okrętów, bo i Grom też był tak pomalowany.
W czerwcu 1940 roku kolejny remont i przezbrajanie okrętu, zdemontowano tory minowe, które są widoczne na moim modelu.
Na początku 1941 roku zmiana malowania i kolejny remont, ale to już nie dotyczy tego modelu.

Teraz narzekanie:
złe oznaczenie tych elementów powinno być 75 nie 57
Obrazek

zły kształt pomostu uniemożliwia prawidłowe mocowanie linek od masztu do pokładu, musiałem zrobić mocowanie w pkt 2, a nie tak jak w instrukcji w pkt1, zawadzają też pachołki. Jak to powinno wyglądać widać na zdjęciu z 1941r
Obrazek

moim zdaniem powinno tak być
Obrazek

tutaj zdjęcie z 1941r z zaznaczonym miejscem tego o czym piszę, zdjęcie z portalu
https://www.army1914-1945.org.pl/polska ... blyskawica

Obrazek

tutaj widok z góry na ten pomost, strzałka pokazuje miejsce o którym piszę, zdjęcie pochodzi z gry WoWs gdzie jest też ten okręt w wersji z 1939r
Obrazek

no i widok przodu modelu reszta jeszcze nie gotowa, może za kilka dni :)
Obrazek

tak wyglądała praca przy działach
Obrazek
Obrazek

ktoś chce zabrać głos? zapraszam do dyskusji :)
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

Re: [R]ORP Błyskawica WAK 1:200

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

chochlik pisze: wt lut 18 2020, 12:26 zdjęcie pochodzi z gry WoWs gdzie jest też ten okręt w wersji z 1939r
uwielbiam Błyskotkę w Wowsie :)
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

Re: [R]ORP Błyskawica WAK 1:200

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Baczność!
Do bandery!
Spocznij, można oglądać :D
"Nadejszła" ta tak długo oczekiwana chwila zwodowania mojej błyskotki oto jej galeria.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


no to płyniemy, bo suchy dok potrzebny na następny model :)
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

Re: [R/G]ORP Błyskawica WAK 1:200

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Gratuluję ukończenia modelu. Zastanawia mnie ta kapa komina, jakaś taka dziwna, hmmmm
ODPOWIEDZ