[R] RWD 4 - 5 Bis

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ppfalcon
Posty: 69
Rejestracja: śr sty 18 2012, 13:46
x 5

[R] RWD 4 - 5 Bis

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ppfalcon »

Moja kolejna relacja to powrót do początków. Czyli sklejałem ostatnio coś nowego, to teraz pora na jakiś staroć. Myślałem nad Błyskawicą, ale tą zostawiam sobie na kiedyś. Póki co padło na komplet RWDziaków. Zacząłem od 4. Standardowo klejone w standardzie.

Okładka:
Obrazek

Sklejony szkielet. Póki co bez problemów:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Sklejone wnętrze i wanna:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Szukałem jakichś zdjęć jak mogły wyglądać zegary, ale nie znalazłem niczego, więc jedynie wyciąłem otwory, maznąłem pędzlem parę wskaźników i dodałem przeszklenie. Powinno wystarczyć. To tyle na teraz, do następnego. Uwagi, jak zawsze, mile widziane.
ppfalcon
Posty: 69
Rejestracja: śr sty 18 2012, 13:46
x 5

Re: [R] RWD 4 - 5 Bis

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ppfalcon »

Dawno nie uaktualniałem relacji, a coś tam przy modelu dłubałem, więc nadrabiam zaległości.

Od ostatniego razu okleiłem cały kadłub oraz wykonałem silnik i stateczniki poziome i pionowe:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Klapy odciąłem i wykonałem jako osobne części, jak to się robi obecnie:
Obrazek
Obrazek

Łopaty wykonałem ze szlifowanej deseczki i pomalowanej lazurą. Efekt chyba nie jest taki najgorszy:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Poniżej w trakcie oklejania skrzydeł:
Obrazek
Obrazek

Oraz już gotowe skrzydła. Niestety dół skrzydła był w modelu cały biały. Wiem, że powinienem go pomalować na szaro, ale niestety szarej farby nie mam w takim dokłądnie odcieniu, więc zdecydowałem się pomalować na czerwono, gdyż ten kolor mam dużo lepiej dobrany.
Jak widać w skrzydłach również klapy są osobne. Dodatkowo wykonałem z drutu cięgna wychodzące z otworów w skrzydłach:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A na koniec stan obecny, czyli jestem w trakcie robienia podwozia i kół:
Obrazek
Sztuk 4

Re: [R] RWD 4 - 5 Bis

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sztuk 4 »

No i modele sprzed ćwierć wieku doczekały się sklejenia... oby ;-)
Hmmmmm cena 1,75 zł i tekst "zalecany do szkól na zajęcia z przedmiotu praca-technika" robi robotę, tzn. już po robocie... tzn. po przedmiocie.
Mam taką drobną uwagę techniczną - postaraj się pokazywać postępy w sklejaniu na jakimś jednolitym tle, a nie na tej upaćkanej macie. Dziękuję :D
ppfalcon
Posty: 69
Rejestracja: śr sty 18 2012, 13:46
x 5

Re: [R] RWD 4 - 5 Bis

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ppfalcon »

Dziękuję za uwagę, postaram się ją uwzględnić :) Tła mam, ale zawsze robiłem na nich galerie końcowe, żeby je odróżnić od relacji. Ale masz rację mata jest wyjątkowo upaćkana po kilkunastu latach klejenia na niej. Musze spróbować ją oczyścić.
ppfalcon
Posty: 69
Rejestracja: śr sty 18 2012, 13:46
x 5

Re: [R] RWD 4 - 5 Bis

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ppfalcon »

Witajcie, tym razem trochę szybsza aktualizacja. Skończyłem RWD-4! Poniżej parę zdjęć z doklejonym podwoziem i skrzydłami. Zgodnie z życzeniem zdjęcia robiłem na jednolitym białym tle. Ale to jeszcze nie jest galeria końcowa - ta będzie jak skończę oba modele (o ile skończę).
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Widok od spodu:
Obrazek

I parę przybliżeń detali. Koła były sklejane z tektury, szlifowane na szlifierce a następnie malowane na czarno z delikatnym brudzeniem bieżnika.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Nie wiedziałem gdzie wkleić (prawdopodobnie) rurkę Pitota, więc z rysunku montażowego wymierzyłem okolice gdzie ma być przyklejona:
Obrazek

Następnie ruszyłem do boju z RWD-5.
Póki co skleiłem szkielet:
Obrazek
Obrazek\

Co się stało z wręgą "G"? Jak widać jest ciut nadmiarowa. Na szczęście to nie mój błąd, bo inni sklejający wycinankę mieli podobny problem. Trzeba więc trochę ją skrócić (i nie tylko od góry, ale z obwodu również).
Obrazek

Wręga B i bliźniacza wręga L zrobione według mojego starego patentu z A-10. Czyli ściskamy razem, ostawiamy w linii za pomocą szpilek, następnie szlifujemy razem i później przy łączeniu elementów jesteśmy pewni że mamy idealnie spasowane segmenty. W poprzednim modelu zdało to egzamin perfekcyjnie. Zobaczymy jak będzie tutaj:
Obrazek
ppfalcon
Posty: 69
Rejestracja: śr sty 18 2012, 13:46
x 5

Re: [R] RWD 4 - 5 Bis

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ppfalcon »

Witajcie,

Ostatnio miałem mało czasu na sklejanie, bo byłem zajęty szpachlowaniem i malowaniem, ale w większej skali. Co nie znaczy jednak, że nic z modelami nie robiłem. Przedstawiam poniżej aktualizację postępu.

Skleiłem kabinę wraz z wyposażeniem. Jak w przypadku RWD 4, tutaj także dodałem szkiełka do zegarów oraz namalowałem jakieś przykładowe wskaźniki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Poszycie postanowiłem skleić metodą autorską - to znaczy skleiłem ze sobą burty oraz górę i dół i planowałem połączyć to w formie pudełka. Oczywiście przy formowaniu musiałem podszlifować niektóre wręgi (w tym tą jedną - G, która była o dużo za duża).
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Części składowe poszycia:
Obrazek

Ostatecznie mój plan był połowicznym sukcesem. Góra i boku zeszły się bardzo dobrze i z tej części jestem bardzo zadowolony. Ale niestety dołu nie dało się już w taki sposób zrobić. Uformowany łuk był inny niż wynikało z przebiegu szkieletu, więc ostatecznie musiałem rozcinać cały dół i sklejać najpierw boczne dolne poszycia a na sam koniec podłogę. Co więcej - w tych bocznych dolnych poszyciach i tak musiałem wyciąć po trójkącie na środku, żeby móc zacieśnić łuk. Ciężko jest to opisać, ale mam nadzieję, że będzie widać na zdjęciach. Z jednej strony wyszło całkiem nieźle, z drugiej niestety dużo gorzej. No i po przyklejeniu podłogi też nie wyszło tak ładnie, bo niestety wyszedł dość znaczny skok. Ale ponieważ to jest podłoga to jestem w stanie to zaakceptować. Nawet napisy całkiem nieźle się zgrywają (choć oczywiście nieźle to nie znaczy że dobrze):
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tutaj jeszcze zbliżenie na te wycięcia w poszyciu, które musiałem zrobić żeby zgrać podłogę:
Obrazek
Obrazek

Inna sprawa, że zobaczymy jak wyjdzie połączenie tej góra poszycia ze skrzydłem. Mam nadzieję, że nie będę musiał wycinać zbiornika, który nie będzie przeszkadzał w montażu skrzydła.

No i jak już poszycie było zrobione to poszedłem dalej w tył - czyli usterzenie poziome i pionowe. Zacząłem od tego pierwszego i oczywiście jak wcześniej wykonałem je dzielone, czyli osobno część stałą i osobno klapy (które i tak będą przyklejone). Okazało się, że ten sposób wyszedł mi na dobre przy usterzeniu pionowym, ale nie uprzedzajmy faktów. Póki co zdjęcia usterzenia poziomego przed klejeniem do kadłuba:
Obrazek
Obrazek

Praca idzie powoli, ale naprzód. Kończę z tyłem i idę robić silnik, owiewkę i łopaty. Chciałem się wyrobić do połowy czerwca żeby zdążyć na konkurs, ale nie sądzę, żeby mi się to udało. A nie chcę przez zbytni pośpiech zniszczyć to co udało mi się póki co ulepić, jakiekolwiek by to nie było.

Aha, jeszcze jedną rzecz zrobiłem, której nie widać na zdjęciach - w miejscu montażu drutów z goleni podwozia przykleiłem kawałki korka do szkieletu, co powinno usztywnić podwozie. Już w A-10 taki patent stosowałem i sprawdził się całkiem nieźle.

I ostatnie moje odkrycie, z którego jestem mega zadowolony przy tym modelu - spróbowałem użyć nowy klej, który jest ekstra. Nazywa się UHU Hart. Niestety nie pamiętam gdzie go kupiłem, a ostatnio szukałem go już w kilku sklepach i nigdzie go nie znalazłem. Klei bardzo szybko - prawie tak mocno jak klej CA, ale nie jest szkodliwy. Jest prawie przezroczysty, elastyczny i bardzo mocny a przy tym szybki i skleja różne materiały (plastik, drut, ect.). Jedyny minus to fakt, że trochę nitkuje. Ale i tak jestem z niego super zadowolony - dzięki niemu udało mi się okleić tak dobrze to poszycie. Muszę zrobić sobie więcej zapasu a stanie się moim drugim podstawowym klejem.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2859
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 806

Re: [R] RWD 4 - 5 Bis

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

I taką prezentację to rozumiem. Fajnie, że Ci "się chce". :spoko:

Nie zapytam dlaczego kleisz taki model - wątpliwej, jak na dzisiejsze czasy, jakości, bo sam miewam takie pomysły :haha:
I lubię pooglądać takie wynalazki.

Symetrię ma on trochę rozjechaną -wręgi kabiny w różne strony.
Idealne zgranie napisów to raczej niemożliwe, bo są rozjechane w druku.

UHU Hart sE muszę kupić na próbę :mrgreen:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2144
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

Re: [R] RWD 4 - 5 Bis

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

I ostatnie moje odkrycie, z którego jestem mega zadowolony przy tym modelu - spróbowałem użyć nowy klej, który jest ekstra. Nazywa się UHU Hart.

Czytam i nie poznaję; „mój“ Uhu hart (kupowany w Niemczech) nie nitkuje i nie jest elastyczny – wręcz przeciwnie, ma twardą spoinę klejenia, ta daje się jednak łatwo obrabiać. Pozy tym wszystko inne się zgadza.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
mr.jaro
Posty: 568
Rejestracja: wt lip 10 2007, 8:40
Lokalizacja: Hannover
x 11

Re: [R] RWD 4 - 5 Bis

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mr.jaro »

Heinrich Kosmala pisze: czw maja 27 2021, 22:46 I ostatnie moje odkrycie, z którego jestem mega zadowolony przy tym modelu - spróbowałem użyć nowy klej, który jest ekstra. Nazywa się UHU Hart.

Czytam i nie poznaję; „mój“ Uhu hart (kupowany w Niemczech) nie nitkuje i nie jest elastyczny – wręcz przeciwnie, ma twardą spoinę klejenia, ta daje się jednak łatwo obrabiać. Pozy tym wszystko inne się zgadza.
Ha! Ja tez nie poznaje. Jeden raz skusilem sie na ten klej i po pierwszej probie klejenia balsy powedrowal do szuflady, wlasnie ze wzgledu na denerwujace, ciagnace sie nitki. Byc moze to kwestia wlasciwego rozmieszania kleju, ale przeciez w tubce raczej wymieszac sie nie da.
Jarek M
___________________________________________
NIE OTWIERAM MINIATUREK!
ppfalcon
Posty: 69
Rejestracja: śr sty 18 2012, 13:46
x 5

Re: [R] RWD 4 - 5 Bis

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ppfalcon »

Heinrich Kosmala pisze: czw maja 27 2021, 22:46 Czytam i nie poznaję; „mój“ Uhu hart (kupowany w Niemczech) nie nitkuje i nie jest elastyczny – wręcz przeciwnie, ma twardą spoinę klejenia, ta daje się jednak łatwo obrabiać. Pozy tym wszystko inne się zgadza.
mr.jaro pisze: pt maja 28 2021, 9:45 Ha! Ja tez nie poznaje. Jeden raz skusilem sie na ten klej i po pierwszej probie klejenia balsy powedrowal do szuflady, wlasnie ze wzgledu na denerwujace, ciagnace sie nitki. Byc moze to kwestia wlasciwego rozmieszania kleju, ale przeciez w tubce raczej wymieszac sie nie da.
Ha, no i widzicie - u jednego nie nitkuje, u drugiego nitkuje za bardzo :) A ja napisałem, że u mnie nitkuje, ale niewiele. Może źle się wyraziłem. Jak chodzi o spoinę to również może nie do końca precyzyjnie napisałem. Nie jest elastyczna jak wikol czy kleje tego typu, które mogą być wyginane i rozciągane. Jest twarda i sztywna - trochę tak jak klej CA, jednak w przeciwieństwie do niego nie powoduje "splastikowienia" papieru które w dalszym ciągu można w ograniczonym stopniu formować. Dlatego dla mnie to jest taki perfekcyjny balans pomiędzy elastycznym wikolem a twardym CA.
No i ja tego kleju używam naprawdę niewiele, w czym pomaga taka precyzyjna końcówka, która była w zestawie.
ODPOWIEDZ