[G] Gloster G.40 Pioneer (Orlik 1/33)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
gk
Posty: 2868
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 817

[G] Gloster G.40 Pioneer (Orlik 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Od przypadku do przypadku powstał pionierski Pioneer.
Słabo wyszedł. Jak poniżej widać.

Wycinanka też słaba. W sumie to nie polecam. To stary model. Na okładce jest data 09/2005. Rysunki instrukcji mimo pozornie dużej liczby niewiele mówią. Podane grubości podklejeń szkieletu dzioba, kabiny i wnęki podwozia przedniego dyskusyjne. Segmenty dzioba nie pasują do siebie. Podobnie oprofilowanie łączenia statecznika z kadłubem żeby jako tako siadło trzeba podciąć po swojemu. Grafika bez fajerwerków (choć to i tak za dużo powiedziane :haha:)

Wnętrze kabiny nieprawidłowe. Wydaje się, że projekt wg planów z Modelarza, które też pokazują kabinę błędnie - nie uwzględniając kanałów dolotowych powietrza do silnika. Tablica science-fiction z naciskiem na fiction.

Można też zrobić silnik z wycinanki, ale tylko z grubsza przypomina silnik W.1 więc odpuściłem.

Elementy podwozia są w wycinance szare, wydrukowane i na kartonie i na offsecie - więc parę odcieni szarości mają. Uznałem, że wymagają malowania. Więc powstały żółte.

Wytłoczyłem owiewkę kabiny, koła odlałem z żywicy.

I już się kurzy na półce :haha:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2146
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

Re: [G] Gloster G.40 Pioneer (Orlik 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Pięknie wykonany model – gratulacje!
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1089
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

Re: [G] Gloster G.40 Pioneer (Orlik 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Słaby projekt modelu ale sam model wyszedł rewelacyjnie. Ciekaw jestem czy jest model, którego błędy projektowe uniemożliwią zbudowanie ładnego modelu ? Wszystko co kleisz wygląda idealnie i aż trudno uwierzyć, że było coś spaprane w projekcie. Może modelikowy Grumman Duck ? Widziałem tylko jeden zrobiony i to po graficznych przeróbkach a i tak autor określił go jako "niesklejalny z pudełka". Może podejmiesz wyzwanie ?
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2868
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 817

Re: [G] Gloster G.40 Pioneer (Orlik 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

No nie wiem,
Ja to w tym modelu widzę głównie fatalne łączenia segmentów w dziobowej części, do czego skądinąd przyczynił się sam projekt ;-)
W ogóle to jakiś taki karton jest dziwny. Gruby, czy coś. Słaba wycinanka po prostu.
jhradca pisze: ndz wrz 06 2020, 12:26 Ciekaw jestem czy jest model, którego błędy projektowe uniemożliwią zbudowanie ładnego modelu ?
Oczywiście, że tak. Jest trochę takich gniotów, że choćbyś się ...... to i tak nie wyciągniesz niczego akceptowalnego.
Drugą kategorią są takie, które da się poprzycinać i zlepić, ale nawet zmrużonymi oczami nie będą podobne do pierwowzoru.
jhradca pisze: ndz wrz 06 2020, 12:26 Może modelikowy Grumman Duck
Niestety, a może na szczęście, nie mam go w swych zbiorach :haha:
Ale rzuciłem okiem w internety co z niego za ziółko i wygląda zachęcająco :haha:

Choć mam na celowniku otrzymany na jakimś konkursie model Belfegora z GPM-u :haha: .
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
970
Posty: 74
Rejestracja: pn wrz 03 2018, 13:50
x 3

Re: [G] Gloster G.40 Pioneer (Orlik 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: 970 »

fajna beczka
Awatar użytkownika
kl43
Posty: 76
Rejestracja: ndz kwie 19 2020, 20:44
x 8

Re: [G] Gloster G.40 Pioneer (Orlik 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kl43 »

gk pisze: sob wrz 05 2020, 13:03 Słabo wyszedł. Jak poniżej widać.
Oj kokiet z ciebie Grzegorzu.
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1089
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

Re: [G] Gloster G.40 Pioneer (Orlik 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Ja wiem, że takich gniotów jest trochę ale czy Ty takie coś próbowałeś kleić i co to było ?
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2063
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 111

Re: [G] Gloster G.40 Pioneer (Orlik 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Najbardziej podoba mi się dobór żółtego koloru podwozia. Wymiksowałeś to idealnie.
Geometria płatowca zachowana wzorowo. Jak zwykle.
Klasa, to lubię. :spoko:
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2868
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 817

Re: [G] Gloster G.40 Pioneer (Orlik 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Jarek,
nie, nie kleiłem takiego. Raczej unikam takich po przeszukaniu w sieci jakichś opinii. Raczej wybieram "sprawdzonych" projektantów. W tych co trafiały na warsztat zdarzały się czasem jakieś błędy projektowe, ale nie uniemożliwiające (lub podważające sens) budowy. Np poszycie burt Garibaldiego uważam za wielBŁĄDa. ale jak się przytnie i natnie to się zejdą i siądą na wręgach. Skądinąd ( tego samego autora Tsingtau, ho ho ten to dopiero ma burty :haha: Kupiłem dwie wycinanki bo po przejrzeniu relacji doszedłem do wniosku, że z jednej się nie da go zrobić w standardzie. A podoba mi się i może go kiedyś potnę.

Laszlo,
No, żółty prawie idealnie siadł :paker: . Z bardzo bliska widać, że nie ma rastra ;-) , ale z pewnej odległości fajnie się zgrywa. Biała i żółta tamija mieszana z pomarańczową pactrą :D


Dzięki. Lakierowanie trochę mu pomogło. Grube lakierowanie tamiją - 3x połysk, 2x półmat (wydawało mi się wtedy że za bardzo się błyszczy więc) 1x matt, (ale przesadziłem z matem i ostatecznie na koniec poszedł) 1x sidolux :haha:
I powiem wam, że sidolux rządzi.
Co i tak nie zmienia faktu, że jest słaby :lol:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Marcin_Matejko
Posty: 92
Rejestracja: ndz lip 18 2010, 15:50
x 3

Re: [G] Gloster G.40 Pioneer (Orlik 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcin_Matejko »

Świetny model, brawo!
Per aspera ad astra
ODPOWIEDZ