[Dyskusja] Problem z CMYK*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Syzyf pisze:Dopisane potem: wycofuję się z tej prośby. Po wygooglaniu "kalibracja skanera" widzę, że to dość złożony proces i nie da się tego wyjaśnić w dwóch słowach. Tak że poczytam coś w sieci - :P[/color]
Skanery najczesciej maja swoje wlasne oprogramowanie. Kazde ma kompletnie inna filozofie i do kazdego skanera najlepiej po prostu przeczytac instrukcje.
W pakiecie gadzetow do skanera powinny znalezc sie wzorniki kolorow do kalibracji. Refleksyjny i transparentny (slajd). W skrocie proces polega na zeskanowaniu wzorca i ustawieniu rozpietosci tonalnej oraz balansu kolorow. Dokladnie jak to sie robi przy kalibracji monitora.
Poniewaz parametry skanera sie zmieniaja, na przyklad wypala sie lampa, ktora co jakis czas nalezy wymieniac, tak wiec kalibracje powinno sie przeprowadzac regularnie.
Krzysztof Trojanowicz
Posty: 44
Rejestracja: czw gru 09 2004, 20:03
Lokalizacja: 34-100 Wadowice, Woj. Małopolskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Krzysztof Trojanowicz »

no to tutaj wymiękam,
moja znajomość programów graficznych jest bardzo powierzchowna.
Wiem tylko, że ich głównym zadaniem jest stwarzanie problemów drukarzom. Oczywiście tylko wtedy gdy obsługujący je operator nie chce mieć zielonego pojęcia o poligrafii. Jeżeli ktoś przy mnie mówi o
sprawach profili, przestrzeni, to z grubsza wiem o co chodzi, ale nie jestem w stanie podjąć merytorycznej dyskusji. Natomiast chętnie poczytam posty, np. Marcintosh'a. Może będę skuteczniej walczył z zapędami naszych niektórych grafików.
Trociek
Awatar użytkownika
Ryszard
Posty: 27
Rejestracja: wt lut 08 2005, 16:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z CMYK - może ktoś wie?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ryszard »

Syzyf pisze:Na zdrowy rozum przy tych samych składowych RGB składowe w CMYK też powinny być takie same. Szczególnie dziwny jest brak składowej C (C=0) w GIMP-ie i Corelu.
Czy ktoś wie, dlaczego tak się dzieje?
Problem w tym że GIMP jak na razie, nie obsługuje przestrzeni barw CMYK.
Są w chwili obecnej prowadzone prace nad wyposażeniem go w plugin, ale na efekty trzeba jeszcze poczekać.
Możliwość wyboru CMYK w liście systemów barw kroplomierza jest "for future use" niestety. Wynik pokazywany jest więc "od czapy".

Pozdrawiam
Ryszard
Kto ma żródło, ten ma wiedzę.
Roe Dorsz

Re: Problem z CMYK - może ktoś wie?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roe Dorsz »

Witam,

jako że zajmuje się tym jakby zawodowo trochę wyjaśnię
Syzyf pisze:Na zdrowy rozum przy tych samych składowych RGB składowe w CMYK też powinny być takie same.
Niestety nie! Cały problem polega na tym że tak naprawdę za odwzorowanie barw w CMYK odpowiada CMY czyli Cyan, Magenta i Yellow. I to te farby poprzez pochłanianie odpowiednich długości fal świetlnych odpowiadają za tworzenie barw. Problem zaczyna się kiedy chcemy drukować różne wydruki achromatyczne (czyli bez koloru - szare) lub ciemne kolory. Aby np. wydrukować czarny za pomocą CMY należało by nałożyć po 100% każdej farby. Nie dość że daje to prawie 300% nałożonej farby to na dodatek nie jest to idealny czarny lecz czarny z odcieniem czerwonego (he, he dlaczego czerwonego? to jest jedno z pytać na egzaminie z fotoreprodukcji - nie będę tego rozwijał a jak ktoś chce wiedzieć to niech napisze). Ten sam problem występuje w przypadku drukowania za pomocą CMY szarości.

Dlatego w poligrafii dodano farbę Czarną. Pozwala to na drukowanie czarnego tylko za pomocą jednej farby i uzyskanie 100% farby w czarnym polu (zamiast 300% z CMY). Oszczędność farby oczywista poza tym oszczędza to masę innych kłopotów (tutaj nieistotnych).

Farba czarna ma jeszcze jedną właściwość. I ta właściwość jest tutaj istotna. Otóż zamiast drukować np po 50% C, M i Y można zadrukować 50% czarnego i w przynajmniej teorii uzyskać to samo (a nawet lepiej). Zamiast 60% Cyanu, 30% Magenty i Yellow (60% C, 30% M, 30% Y) można zadrukować 30% Cyanu i 30% czarnego. I będą to praktycznie te same kolory.

Jak więc widzimy czarny zastępuje tutaj każdą z pozostałych farb w tym samym procencie. Ale nie musi zastępować w całości (i tak jest przeważnie). To w jakim procencie powinien to jest niezły temat na pracę dyplomową więc nie będę tu wyjaśniać. Jeżeli weźmiemy pola zadrukowane następującymi parametrami:
90% C, 75% M, 50% Y, 0% K
80% C, 65% M, 40% Y, 10% K
70% C, 55% M, 30% Y, 20% K
60% C, 45% M, 20% Y, 30% K
50% C, 35% M, 10% Y, 40% K
40% C, 25% M, 0% Y, 50% K
To uzyskamy pola o takim samym kolorze, różniące się tylko b. nieznacznie (i to zabrudzeniem pochodzących od cząstkowych z Cyanu i Magenty - fachowe stwierdzenie ;) )

Oczywiście z pewnych względów nie stosuje się skrajnych rozwiązań jak w ostatnim przykładzie, ale jedna barwa w przestrzeni RGB (o ściśle określonych współrzędnych - parametrach) ma jeden odpowiednik w przestrzeni CMY lecz wiele odpowiedników w CMYK.

To wszystko w wielkim skrócie i za uproszczenia przepraszam fachowców!

Syzyf pisze:Szczególnie dziwny jest brak składowej C (C=0) w GIMP-ie i Corelu. Czy ktoś wie, dlaczego tak się dzieje?
Niektóre kolory mogą po prostu nie zawierać Cyanu. Możliwe też że jest go tak mało że został zastąpiony przez czarny. To wszystko zależy od programu który używasz i jego ustawień.
Awatar użytkownika
zxcvbnm1971
Posty: 413
Rejestracja: pn lut 13 2006, 23:31

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zxcvbnm1971 »

Dodatkowo istnieją różne przeliczniki z RGB na CMY(K). Jest to spowodowane różnicami w sprzęcie, zastosowanego atramentu, toneru itd. Dlatego do wiernego przeliczenia z RGB na CMYK jest potrzebny profil urządzenia, na którym będzie sporządzony wydruk. Najkorzystniej jest dla projektu graficznego podczas całej obróbki używać przestrzeni RGB, ponieważ przestrzeń CMYK jest mniejsza, a co za tym idzie oddaje mniej barw. Na dodatek zajmuje więcej pamięci. Niektóre urządzenia wykorzystują przestrzeń (o ile dobrze pamiętam) CMYKOG - dodano w niej barwę pomarańczową i zieloną - która potrafi oddać więcej barw. Osobiście nie spotkałem się ani z takim urządzeniem, ani z profilem do programów graficznych, który by umożliwiał dokonanie konwersji do tej przestrzeni z np. RGB.
Obrazek
"Trochę więcej wiedzy oświeci naszą drogę" Yoda
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

Bardzo dziękuję za ostatnie wpisy, bo wszystkie razem wyjaśniąją sprawę.
Z tego, co napisał Roe Dorsz wynika, że Corel stosuje tą sztuczkę i maksymalizuje składową K kosztem pozostałych. Pewnie dlatego, że farba czarna jest najtańsza, więc program tak optymalizuje składowe CMYK, aby drukarza nie uderzyć zbytnio po kieszeni ;-) .
Z drugiej strony pewnie zależy to od tego, o czym pisał zxcvbnm1971 - może są różne "profile" w Corelu, różne przeliczniki zależne od urządzenia drukującego.
Te wszystkie argumenty - w tym ta dotycząca GIMP'a - do mnie trafiają, są przekonujące i logiczne.
Pozdrawiam Fachowców :D
Moje modele: archiwum
Roe Dorsz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roe Dorsz »

zxcvbnm1971 pisze:Dodatkowo istnieją różne przeliczniki z RGB na CMY(K). Jest to spowodowane różnicami w sprzęcie, zastosowanego atramentu, toneru itd. Dlatego do wiernego przeliczenia z RGB na CMYK jest potrzebny profil urządzenia, na którym będzie sporządzony wydruk.
Dokładnie! Lecz tak naprawdę dotyczy to tylko NAPRAWDĘ dobrego sprzętu. O czymś takim jak wydruk z domowej drukarki i profile można zapomnieć.
zxcvbnm1971 pisze:Najkorzystniej jest dla projektu graficznego podczas całej obróbki używać przestrzeni RGB, ponieważ przestrzeń CMYK jest mniejsza, a co za tym idzie oddaje mniej barw. Na dodatek zajmuje więcej pamięci.
Tak, tylko należy przed wysłaniem do drukarni, bądź wykonaniem plików postscriptowych pamiętać o odpowiedniej konwersji do CMYK. Niestety (przekonałem się o tym boleśnie) RIPy stosowane w naświetlarniach bardzo źle sobie radzą w bitmapami w RGB i przekształcenie do CMYK wykonywane przez nie bywa fatalne.
Oczywiście przestrzeń RGB również nie odzwierciedla wszystkich barw. Idealną przestrzenią jest L*a*b*.
zxcvbnm1971 pisze:Niektóre urządzenia wykorzystują przestrzeń (o ile dobrze pamiętam) CMYKOG - dodano w niej barwę pomarańczową i zieloną - która potrafi oddać więcej barw. Osobiście nie spotkałem się ani z takim urządzeniem, ani z profilem do programów graficznych, który by umożliwiał dokonanie konwersji do tej przestrzeni z np. RGB.
Taki system (jest kilka lecz ten najpopularniejszy) nazywa się HexaChrome. Są dostępne komercyjne rozwiązania do przekształcania plików pdf z przestrzeni RGB do HexaChrome. Komercyjne = drogie.
Awatar użytkownika
drakon
Posty: 21
Rejestracja: pn sie 03 2009, 16:47
Lokalizacja: Świdnica

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: drakon »

Roe Dorsz pisze: Tak, tylko należy przed wysłaniem do drukarni, bądź wykonaniem plików postscriptowych pamiętać o odpowiedniej konwersji do CMYK. Niestety (przekonałem się o tym boleśnie) RIPy stosowane w naświetlarniach bardzo źle sobie radzą w bitmapami w RGB i przekształcenie do CMYK wykonywane przez nie bywa fatalne.
Oczywiście przestrzeń RGB również nie odzwierciedla wszystkich barw. Idealną przestrzenią jest L*a*b*.
Pokaż mi faceta, który "puszcza" RGB na RIPa to mu jaj* urwę :). Generalnie w tych "normalnych" firmach nie przyjmuje się w ogóle prac wykonanych w przestrzeni RGB. CMYK+proof (oczywiście sprzęt musi być odpowiednio skalibrowany) to rozwiązanie idealne i dające 100% satysfakcji.
maciej215
Posty: 5
Rejestracja: sob kwie 23 2016, 12:40
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Dyskusja] Problem z CMYK*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: maciej215 »

CMYK jest najlepszy tak czy siak, jeśli chodzi o drukowanie czegokolwiek. Do czasu, aż wymyślimy technologię, która pozwoli na druk w RGBA ;)
Sprawdź najlepsze kosmetyki na http://ioriflame.pl/katalog-oriflame
Awatar użytkownika
Viking_BB
Posty: 459
Rejestracja: pt maja 08 2015, 7:58
Lokalizacja: Rychvald, Czechy
x 29

Re: [Dyskusja] Problem z CMYK*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Viking_BB »

Musiałbyś wynaleźć świecącą kartkę hahahaha
Pozdrowienia z Czech
----------------------
Dumny właściciel portalu: Kartonowa Kolej
Dumny członek grupy: Bielska Strefa Modelarska
ODPOWIEDZ