*[Relacja/Samolot] MIG-29 Design

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
mores
Posty: 136
Rejestracja: ndz wrz 18 2005, 17:25
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mores »

Nie wyszło mi łączenie segmentów tak idealnie gładko i płynnie, na zdjęciach oczywiście jest to wyolbrzymione, w rzeczywistości wygląda o wiele lepiej, choć do doskonałości daleko. Miałem trudności z ukształtowaniem krawędzi natarcia poszczególnych segmentów przez ten łamiący się karton. Kiedyś na podobnym wydrukowany był P-38 Lightning z MM. Ten, na którym wydrukowany jest Mig jest oczywiście cieńszy i nie mechaty, ale podobnie się zachowuje, jest taki jakby "miękki", delikatnie się trzeba z nim obchodzić. Nie zwalam oczywiście całej winy na karton za taki stan rzeczy, bo mi też napewno umiejętności brak. Napewno znalazłby się ktoś kto by to zrobił lepiej :)
Marzen to w takim razie czekam na relacyjkę z Twojego Miga :) to już będzie trzeci:)
Awatar użytkownika
Hasio Maszkietnik
Posty: 113
Rejestracja: czw cze 02 2005, 17:34
Lokalizacja: BOJSZOWY

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hasio Maszkietnik »

Też borykam się teraz z łamliwym kartonem, ale w nieco młodszym modelu - Jak1 wydany niedalej jak miesiąc temu przez WAK.

Tu przed każdym, nawet najłagodniejszym kształtowaniem kartonu muszę go nawilżać pędzelkiem z wodą po niezadrukowanej stronie - istny horror zważywszy że model jest w czystym, białym malowaniu zimowym i każde załamanie kartonu widać jak na dłoni.

Proszę więc nie marudzić tylko kleić! bo Migi fajne są!
Się skleja (z moja pomocą): Dassault Super Etendard
May the glue be with you.
mores
Posty: 136
Rejestracja: ndz wrz 18 2005, 17:25
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mores »

Tak jest Panie Muszkietnik!
mores
Posty: 136
Rejestracja: ndz wrz 18 2005, 17:25
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mores »

Szkielet się klei:
Obrazek
Obrazek
Strasznie mnie korciło żeby go choć trochę poszyciem okleić, no i nie wytrzymałem :) ciekaw byłem jak pasuje, no i pasuje elegancko:
Obrazek
Obrazek
Okleiłem też przednią część z rozpędu i też pasuje jak poprzednia :)
Obrazek
Obrazek
Spód:
Obrazek
Ku memy zdziwieniu karton się bardzo dobrze dało formować, może tamte części co tak mi kichowato wyszły trafiły się na gorszym arkuszu?? nie wiem, ale tym razem nie mam uwag do kartonu.

Zadowolony że tak fajnie poszło przyłożyłem sklejone sekcje do siebie:
Obrazek
...i tu się zaczęły schody, będzie to ciężko ze sobą połączyć bez utraty sporej ilości nerwów i żeby w miarę dobrze się komponowało. Stykające się ze sobą części poszycia pasują ...ale po oklejeniu nimi szkieletów części przedniej i tylnej lekko się zdeformowały i żeby dobrze je ze sobą połączyć należało by w czasie schnięcia kleju docisnąć równomiernie na całym obwodzie, tylko jak??
Na razie sobie dałem spokój, na siłę nie będę się zmagał. Prześpię się z tym problemem i na spokojnie się wezmę do dalszej budowy :)
PanPanek
Posty: 205
Rejestracja: pt cze 10 2005, 22:13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PanPanek »

świetne wykonanie, ten mig29 ma fajne malowanie....
Obrazek
mores
Posty: 136
Rejestracja: ndz wrz 18 2005, 17:25
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mores »

Witam,
Uporałem się z połączeniem przedniej i tylnej części kadłuba. Taki podział był przewidziany przez projektanta modelu i myślę że jest dobrze przemyślany.
Do połączenia obydwu sekcji zastosowałem dwa rodzaje kleju: butaprenu i kleju epoksydowego distal. Distalem skleiłem ze sobą wręgi, ponieważ po przyłożeniu do siebie poszczególnych sekcji wręgi nie stykały się idealnie i była między nimi szpara, więc distal załatwił tą sprawę idealnie, pozatym jest to złącze przenoszące siły czyli trzymające wszystko w kupie :) Butaprenu użyłem do sklejenia ze sobą tylko poszycia.
Montaż przebiegał tak, na wręgi nałożyłem distalu, na paski łączące poszycie sporo butaprenu, chwilkę odczekałem i złączyłem ze sobą. Distalu dałem dużo, bo po złączeniu sekcji rozlał się wewnątrz poszycia dodatkowo wzmacniając złącze tak że jest "hard as a rock" :) Kilka zdjęć:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

No jak by Hal tak wydał reedycję tego modelu ..... :)
Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 674
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

Mam wrażenie, patrząc na fotkę nr 23 (pierwsza od lewej w drugim rzędzie), że troszkę ci symetria "ucieka" do boku, w lewo. Ale może to tylko złudzenie wynikające z przechylenia całości. Poza tym wygląda fajniasto.
Pozdrawiam
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
mores
Posty: 136
Rejestracja: ndz wrz 18 2005, 17:25
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mores »

Pulpetto: symetria jest ok, ta "uciekająca" symetria to przekłamanie aparatu.
Do przyklejania poszycia do szkieletu używam kleju polimerowego, po wyschnięciu jest wszystko twarde i sztywne :)
Awatar użytkownika
Marzen
Posty: 336
Rejestracja: pt wrz 19 2003, 6:54
Lokalizacja: z Kielc

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marzen »

Niezle tempo Mores - codziennie cosik przybywa :)
Mam wrazenie, ze w kilku miejscach poszycie kadluba nieco faluje - czy to wina kartonu czy Twoja ? :P
Juz dwa 29te na forum -chyba dolacze z trzecim :twisted:
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Trzymam kciuki za Ciebie Mores!
Pozdrawiam,
TAD
ODPOWIEDZ