*[Relacja/Czołg] KONIGSTIGER - relacja QNIA

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Metalmic
Posty: 272
Rejestracja: sob mar 26 2005, 12:42
Lokalizacja: Jelenia Góra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Metalmic »

Witam.
Niesamowicie realistycznie wygląda pancerz tego kotka, te wszystkie spawy i łączenia płyt. Gratuluje, mistrzowska robota.
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1103
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 157

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Kilka tygodni wyjazdów minęło, więc mogłem znów zabrać się do malowania.
Po zakupie farby położyłem na całość 4 i ostatnią (mam nadzieję) warstwę piaskowego (ModelMaster Africa Mustard).
A żeby nie było za nudno, skończyłem brudzić i malować gąsienice. Testowo na jednym kole spróbowałem brudzenia modelu, co poniżej chciałbym pokazać.

Pierwsze zdjęcie -4 warstwy piaskowego.

Obrazek

Na zdjęciu poniżej widać "wash" zrobiony z benzyny lakowej i odrobinki czarnego humbrola (10:1 lub jeszcze rzadszy), tuż po malowaniu.

Obrazek

Na to poszedł matowy lakier Revela (swoją drogą niezły przegląd farb - kupuję co mi w ręce wpadnie:)). Po nim delikatnie nałożony na sucho pigment TALEN-a Earth Dirt. Następnie lekko zmoczonym wodą pędzelkiem pociągnąłem niektóre miejsca dodając ciut więcej pigmentu, równanie i docieranie paluchami.
Na koniec ołówkiem zrobiłem drobne przetarcia.

Obrazek

To moja pierwsza próba z brudzingiem w takiej postaci. Jak wam to się podoba? Czy takie coś ma sens? Zdaję sobie sprawę, że kadłub powiniem być delikatniej brudzony, więc czeka mnie sporo nerw i prób.
Awatar użytkownika
Przemek W.
Posty: 360
Rejestracja: wt sie 31 2004, 11:02
Lokalizacja: Nysa
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Przemek W. »

Mi się bardzo podoba :)
Wygląda to bardzo realistycznie i ma sens :)

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Ethelfrid
Posty: 269
Rejestracja: wt cze 22 2004, 21:01
Lokalizacja: Warszawa --> Kobenhavn

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ethelfrid »

Zgadzam się z Przemkiem. WYgląda to realistycznie i napewno poprawi wyglad i tak juz wspaniałego modelu. Więc kupuj nerwendrażetem i szykuj się do malowania reszty :D
Awatar użytkownika
Metalmic
Posty: 272
Rejestracja: sob mar 26 2005, 12:42
Lokalizacja: Jelenia Góra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Metalmic »

Wygląda to naprawdę dobrze i realistycznie, świetna robota. Czy mógłbyś pokazać pomalowane gąski i tak jak w przypadku kół opisać pokrótce proces?
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1103
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 157

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Gąsienice malowane są identycznie jak koła. Podstawowy bazowy chyba humbrol 67 (jakiś ciemny szary). Na to wash z brązów i czerni. Potem wycieranie suchym pędzlem metalizerem ModelMastera Steel wystających elementów. Na koniec brudzenie pigmentem j.w. Zdjęcia przy najbliższej okazji, ale tylko efektu końcowego. Zdjęcia z poszczególnych etapów malowania są w wątku T-34 (tam nie używałem tylko suchych pigmentów).
Awatar użytkownika
Konrad Soltysiak
Posty: 57
Rejestracja: czw kwie 01 2004, 18:08
Lokalizacja: Grójec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Konrad Soltysiak »

Pytanko techniczne: jak rozumiem wash robisz bezpośrednio na kolor bazowy (ModelMaster). Czy jest on gładki? Z moich doświadczeń z washem pamiętam, że np. na Pactry musiałem najpierw położyć jakiś bezbarwny połysk inaczej była katastrofa. Z Twojego opisu wynika, że ModelMastery nie wymagają takich dodatkowych zabiegów.

A co do efektów pracy to są SUPER (efekt końcowy na zdjęciach jest trochę jakby zbyt błyszczący, ale może tak ma być?). Ja takich efektów nie miałem nawet w plastikach a w kartonie to jestem gdzieś daleko w lesie...
Przy nabrzeżu wykończeniowym Luger Le Coureur 1776 (zestaw Shipyard)
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1103
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 157

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Udało mi się bezpośrednio na MM. Rzeczywiście lepiej jest dać najpierw błyszczący podkład. Jednak faktura MM jest lekko satynowa i bardzo rzadki wash się rozlewa (to prawie sam rozpuszczalnik). Trzeba to samemu sprawdzić doświadczalnie - dlatego na początek poszły koła a nie kadłub ;-) Co do błyszczenia. Zdjęcia były robione jeszcze na świeżo i z lampą błyskową z małej odległości. Faktura końcowa to satin, ale taki bardzo w stronę matu (pigment pięknie matuje). Dodatkowe wybłyszczenia na krawędziach to efekt zrobionych ołówkiem odprysków farby. W zależności od kąta patrzenia są albo czarno-metaliczne, albo błyszczące. Zastanawiam się, czy nie dokupić jakiegoś delikatnego, jasnego piasku (pigmentu) na duże powierzchnie do lekkiego zmatowienia i rozjaśnienia dużych płaskich powierzchni. Po nałożeniu na sucho dałoby to efekt filtru, którego pędzlem (a tylko tak maluję) raczej nie zrobię. Ale to znowu trzeba się wybrać do sklepu.... A tego to nie lubię :)

Jeszcze co do washa. Najlepsza do tego jest właśnie benzyna lakowa z odrobiną farby. Próbowałem z wodą i plakatówkami lub akwarelami - tragedia. Wynika to z dużego napięcia powierzchniowego wody, która nie rozlewa się tak jak rozpuszczalnik. Ponoć można to ominąć dodając trochę płynu do mycia naczyń do wody (oprócz farb). Ale jak już zanlazłem metodę, która daje całkiem niezłe rezultaty, to dałem sobie spokój z eksperymentami.
Po lekturze kilku - dziesięciu (- set) stron plastikowców na różnych forumach próbuję znaleźć coś, co ja będę potrafił zrobić. Metod jest od metra. Trzeba usiąść, postudiować, poeksperymentować. Mam nadzieję, że coś mi się uda ludzkiego uzyskać.

Ps. Podziękowania dla Jurka za rady odnośnie pigmentów. :lol:
Andrzej S.
Posty: 103
Rejestracja: ndz lut 13 2005, 13:59

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Andrzej S. »

Ja także uważam,że dobrze Ci idzie z tym brudzeniem. Czy wybrałeś porę roku która będzie pokazana na modelu-kurz, błoto?
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1103
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 157

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Raczej zakurzony. Nie lubię zbyt mocno ufajdanych. Nie wiem tylko co mi z tego wyjdzie.
ODPOWIEDZ