Sklejanie Wręg za pomoca...Super Glue

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Symianos
Posty: 17
Rejestracja: czw wrz 27 2007, 13:29
Lokalizacja: Bielsko Biała

Sklejanie Wręg za pomoca...Super Glue

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Symianos »

No własnie Modelarze/ Modelarki czy mozna tki zabieg wykonywać i czy jest to "wmiarę" normalne ?
Grabciu
Posty: 167
Rejestracja: pn lis 22 2004, 17:35
Lokalizacja: Dębica

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grabciu »

Cyjanopan kosztuje 1,5 zł, kawałek tektury jak poszukasz - nic. Zamiast pisać takie głupie posty sam lepiej spróbuj.
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Symianos, bardzo niejasne pytanie zadałeś. Sklejanie wręg – co masz przez to na myśli?Czy sklejanie jednej wręgi z drugą – tak jak na przykład w modelach samolotów? Czy może sklejanie szkieletu kadłuba okrętu? W pewnych przypadkach użycie tego kleju może mieć sens, musisz jednak określić o co Ci dokładnie chodzi.
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
Triger
Posty: 29
Rejestracja: pn gru 11 2006, 13:59
Lokalizacja: Wawa

Re: Sklejanie Wręg za pomoca...Super Glue

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Triger »

Symianos pisze:No własnie Modelarze/ Modelarki czy mozna tki zabieg wykonywać i czy jest to "wmiarę" normalne ?
Nie widzę sensu. Po pierwsze kleje typu super glue sa dużo bardziej trujące niż np Butapren. Po drugie SG łatwa upierdzielić sobie palce i wiesz co będzie w konsekwencji. Po trzecie jak wręgi idą "na krzyż" czyli jak w okrętach to składasz wszystko do kupy i jak dobrze pasuje to na złożonym w miejscu łączenia smarujesz wikolem. Jeżeli chcesz połączyć dwa segmenty np samolotu to smarujesz jedną i drugą wręgę butaprenem, czekasz z 10 min aż wyschnie to łączysz elementy i już nie oderwiesz. Nigdy nie bawiłem się cyjanopanem przy modelarstwie.
Ostatni model
Spitfire mk Vb
Kat
Posty: 704
Rejestracja: ndz kwie 18 2004, 14:44
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kat »

Cjanopan jest dobry do wzmacniania wręg, np gdy maja one kształt klinu lub są bardzo wąskie. Kropelka na łączenie dwóch wręg na krzyż też nie zaszkodzi. Ale jak pisali koledzy wyżej trzeba uważać bo łatwo się posklejać. Nie można też wdychać oparów. Je żeli jednak chcesz używać CA do naklejania wręg na tekturę to ten pomysł jest chyba całkiem chybiony...

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1086
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 148

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

"Nigdy nie bawiłem się cyjanopanem przy modelarstwie." - widocznie nie doszedłeś jeszcze do tego, że bywa potrzebny, praktyczny, a w niektórych wypadkach niezastąpiony (drutologia itp.).

Co do klejenia wręg. Można, a dlaczego nie? Nie spotkałem się z żadnym przepisem, który by tego zabraniał. Jak CI wychodzi sklejanie wręg SG, to jest to metoda dobra, jak każda inna. Nie ma czegoś takiego jak jedyny właściwy sposób klejenia modeli. Jedyny właściwy to taki, który Ci odpowiada. A nie dowiesz się tego, jak sam sobie nie spróbujesz i nie stwierdzisz, co jest dla Ciebie lepsze.

Ciągle mnie zastanawia, po co są takie pytania jak Twoje? Jak napisał Grabciu, sam możesz to sprawdzić na żywym organizmie lub na testowym kawałku tektury. Szybsze i praktyczniejsze od pisania postu i prowadzenia akademickich dyskusji o ilości diabłów na łebku szpilki.
Triger
Posty: 29
Rejestracja: pn gru 11 2006, 13:59
Lokalizacja: Wawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Triger »

QN pisze:"Nigdy nie bawiłem się cyjanopanem przy modelarstwie." - widocznie nie doszedłeś jeszcze do tego, że bywa potrzebny, praktyczny, a w niektórych wypadkach niezastąpiony (drutologia itp.).
Nie mówię że nie bywa przydatny. Odnoszę się do klejenia wręg. Ja nigdy nie korzystałem z SG w modelarstwie bo nie czułem takiej potrzeby. Może jakbym spróbował to by mi przypasował. To co piszesz niżej - kleimy tym co nam odpowiada, a moja opinia jest odpowiedzią na pytanie autora i nie przedstawiam tego jako jedynej i słusznej prawdy.
Ostatni model
Spitfire mk Vb
Symianos
Posty: 17
Rejestracja: czw wrz 27 2007, 13:29
Lokalizacja: Bielsko Biała

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Symianos »

Właśnie się pytam czy ktoś coś takiego robi ? Bo ja tak własnie takowe sklejam i żadnych produktów ubocznych nie zauważyłem :) Wszystko jest sztywne i mocne a raczej o to w tym chodzi.
Symianos
Posty: 17
Rejestracja: czw wrz 27 2007, 13:29
Lokalizacja: Bielsko Biała

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Symianos »

Właśnie się pytam czy ktoś coś takiego robi ? Bo ja tak własnie takowe sklejam i żadnych produktów ubocznych nie zauważyłem :) Wszystko jest sztywne i mocne a raczej o to w tym chodzi.
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Symianos pisze:Właśnie się pytam czy ktoś coś takiego robi ? Bo ja tak własnie takowe sklejam i żadnych produktów ubocznych nie zauważyłem :)
Damian, w takim razie musisz uważać, ponieważ kleje tego typu są bardzo toksyczne. Szkoda jest zdrowie tracić w tak młodym wieku. To właśnie będzie efekt uboczny. Jeżeli możesz, to radzę Ci, zastąp go tam gdzie jet to możliwe klejami mniej trującymi.
Powodzenia,
Piotr
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
ODPOWIEDZ