Moj pierwszy HMS Alert 1777

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
krzwoj
Posty: 32
Rejestracja: wt lip 28 2009, 12:47
Lokalizacja: Heidelberg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: krzwoj »

Dziękuje Rutek63 - jesteś niezawodny i jest mi bardzo milo, że zaglądasz do mojej stoczni. Książka jest rzeczywiście niezła (mam do niej dostęp) i jest w niej wiele szczegółów, z których w miarę możliwości jak najwięcej, spróbuję zastosować u siebie. Niestety, albo źle szukam albo nie ma w niej nic na temat waterway -a.
Awatar użytkownika
Konrad Soltysiak
Posty: 57
Rejestracja: czw kwie 01 2004, 18:08
Lokalizacja: Grójec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Konrad Soltysiak »

Rutek63 pisze:Na samym dziobie o ile dobrze pamiętam powinien być jeden centralnie ustawiony kawałek, od którego rozchodzą się symetrycznie pozostałe deski. Wywiało mi z głowy fachową nazwę na te deski, sorry.
A nie chodziło Ci o "king plank" - deskę dwukrotnie szerszą od pozostałych biegnącą od dziobu do rufy? Nie wiem czy występowała na jednostkach rozmiaru Alerta.

Odnośnie deskowania to także proponowałbym zweryfikować je w AotS Alerta (długość i szerokość desek, sposób kołkowania i układ ("co trzecia" czy "co czwarta")
Przy nabrzeżu wykończeniowym Luger Le Coureur 1776 (zestaw Shipyard)
Awatar użytkownika
krzwoj
Posty: 32
Rejestracja: wt lip 28 2009, 12:47
Lokalizacja: Heidelberg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: krzwoj »

No dobra, nie będę Was dłużej męczył - zdecydowałem, że będę robił pokład w wersji poniższej. Mam nadzieje, że do zaakceptowania.

Obrazek
Można powiększyć.
Awatar użytkownika
krzwoj
Posty: 32
Rejestracja: wt lip 28 2009, 12:47
Lokalizacja: Heidelberg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: krzwoj »

Konrad Soltysiak pisze:....Odnośnie deskowania to także proponowałbym zweryfikować je w AotS Alerta (długość i szerokość desek, sposób kołkowania i układ ("co trzecia" czy "co czwarta")
Poniżej zamieszczam - jedyne w zasadzie - dwa zdjęcia ze wspomnianej książki, na których widać co nie co o sposobie deskowania i kołkowania pokładu. Wynika z nich, że jednak każda deska była kołkowana.

Obrazek Obrazek

Zdjęcia można powiększyć.
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Krzysztofie, Wszystkiego Najlepszego z okazji urodzin :szampan:
Awatar użytkownika
krzwoj
Posty: 32
Rejestracja: wt lip 28 2009, 12:47
Lokalizacja: Heidelberg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: krzwoj »

Dziękuję bardzo za życzenia. Nie spodziewałem się i tym bardziej jest to mile. Dzięki.
Awatar użytkownika
krzwoj
Posty: 32
Rejestracja: wt lip 28 2009, 12:47
Lokalizacja: Heidelberg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: krzwoj »

Witam serdecznie,

i znowu trwało to niemiłosiernie długo, ale cóż zrobić - jakoś szybciej mi nie wychodzi. Coby jednak nie było, ze zrezygnowałem, to pokażę co nie co:


Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek


Nie za wiele posunąłem sie do przodu , ale zawsze to coś. Mam teraz spora zagwozdkę. Wiem juz, ze w moim zestawie i jego instrukcji jest błąd, polegający na kolejności dalszego klejenia. W instrukcji jest:

trzecie poszycie
stępka i stewy (dziobowa i rufowa)
pawęż

Z tego co się orientuje, powinno być odwrotnie: najpierw pawęż, a potem trzecie, ostateczne (u mnie będzie wykonane z forniru 0,5 mm czereśni amerykańskiej) poszycie burt. I fajnie, tylko co ze stewa rufowa? Montować ja teraz (przed trzecim poszyciem), czy tez po ?
Moze mógłby mi ktoś z Was coś podpowiedzieć w tej kwestii.
A i inne uwagi również mile widziane.
Awatar użytkownika
Metalmic
Posty: 272
Rejestracja: sob mar 26 2005, 12:42
Lokalizacja: Jelenia Góra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Metalmic »

Witaj krzwoj.
Pokład wygląda znakomicie. Co do deskowania pawęży to nie koniecznie jest to błąd. Można ją wykonać zarówno po jak i przed deskowaniem właściwym kadłuba. Zależy od preferencji modelarza, a przede wszystkim od wyglądu budowanej jednostki. Przy bogato zdobionym lustrze i sponsonach bocznych pawęż wykonuje się z reguły po deskowaniu właściwym. Co do reszty to nie spotkałem się aby wklejać stępkę po deskowaniu. Tak na marginesie to ostatnia listwa powinna być wpuszczana w belkę stępki. Stewy z uwagi na to że składają się z kilku elementów wykonuje się w etapach. To co jest konieczne do wykonania wykończenia deskowania kadłuba wykonuje się najpierw. Wykończenie stew, przede wszystkim dziobowej robi się po deskowaniu. Ma to tę zaletę iż łatwiej jest kontrolować rozmierzanie i przebieg listew deskowania w miejscu ich schodzenia się na dziobie i rufie. W Twoim przypadku przy tak małych jednostkach proponował bym wkleić stewy i naturalnie stępkę przed deskowaniem pamiętając aby były szersze o grubość użytego później forniru.

Obrazek
Awatar użytkownika
krzwoj
Posty: 32
Rejestracja: wt lip 28 2009, 12:47
Lokalizacja: Heidelberg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: krzwoj »

Bardzo dziękuję Metalmic za podpowiedz i rysunek.

W zasadzie skłaniam się do tego, co powiedziałeś - żeby najpierw wkleić stępkę i obie stewy, następnie zrobić poszycie pawęzy a na końcu właściwe poszycie burt. W takim jednak wypadku deski poszycia pawęży będą dochodziły do stewy rufowej po obu jej stronach. I to mnie zastanowiło - czy powinno być właśnie tak, czy też deski poszycia pawęży powinny być ułożone pod stewa rufowa.

Obrazek
Awatar użytkownika
Metalmic
Posty: 272
Rejestracja: sob mar 26 2005, 12:42
Lokalizacja: Jelenia Góra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Metalmic »

Witaj krzwoj.
Rozpatrując tę kwestie pod kątem faktycznej sztuki szkutniczej to stępka i stewy są zasadniczą częścią konstrukcji kadłuba, wszystko inne przychodzi później. Śmiało wykonuj deskowanie po stewie rufowej jeżeli jest ci tak wygodnie.

Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ